Omstreden xo <T< I I w, Speelt Oranje zondag tegen Spanje of tegen Barqa? De eeuwige discussie over de Spaanse nationali teit van de selectie is in de eerste feestroes even verstomd, maar toch... K vrijdag 9 juli 2010 door Henk van den Boom I ici-taca Gooooooollllll, gol gol gooooll!" Het geluid dat uit het kleine man netje komt is indrukwekkend. Hij dribbelt met de sportkrant in de hand voor de kiosk tiktakkend de denkbeeldige bal rond en ver geet in al zijn vurigheid te betalen. Zijn vrienden staan lachend om hem heen. Het feestje is nog niet over, ook al is de overwinning al weer zo'n twaalf uur oud. Toch is het de hoogste tijd om vooruit te kijken. Holanda. Het land van Cruijff, Koeman, Van Gaal, Kluivert, Rob ben, Sneijder. Een lange rij Neder landers trok de afgelopen jaren over de Spaanse voetbalvelden. Dus weet Spanje wat voor vlees het zondagavond in de kuip heeft. Maar het kleine mannetje voor de kiosk kent geen vrees. „We heb ben Xavi, Puyol, Pedro..." Hij noemt ratelend alle zeven Cata laanse spelers op die de Duitse Mannschaft woensdagavond zo overtuigend naar huis stuurden. Ia ja, het is duidelijk, we zijn in Cata- lonië, het land van Puyol, van Barqa. Zelfs de Madrileense sportkrant Marca typeerde de kopbal van Car les Puyol uit een corner van Xavi als 'made in Barga'. Breed ondersteund wordt het als de verdienste van bondscoach Vi cente del Bosque beschouwd dat hij Spanje voor het eerst in de his torie in de finale van het WK bracht. Sommigen zien hem al als de vader des vaderlands, die een heid brengt tussen de verscheurde regio's. Wat opeenvolgende rege ringsleiders en zelfs koning Juan Carlos niet lukte, daar lijkt een 59-jarige ex-voetballer uit Salaman ca wel in te slagen. Hij wordt gezien als een bemidde laar die zijn team uit de verschil lende hoeken van een verdeeld land tot één ploeg wist om te sme den. Of zoals een krant gisteren schreef: „De zegetocht van Spanje begon toen drie jaar geleden een wijze man uit Hortaleza (Salaman ca) een heel land ervan wist te overtuigen dat je voetbal moet spe len met de bal. En welke ploeg heeft dat rondspelen van de bal be ter in zijn greep dan de Barcelone- se club van Pep Guardiola?" Misschien is het wel de historische en regionale verdeeldheid van Spanje dat het nooit eerder wist door te dringen tot de hoogste re gionen, hoewel het toch geen on betekenend voetballand is. Ook in dit toernooi was dat weer goed te merken. Terwijl Nederland al oran je kleurde nog voordat de ploeg van Van Marwijk afreisde naar Zuid-Afrika, stak de gekte in Span je pas deze week de kop op. En dan nog altijd sterk gekoppeld aan de prestaties van de eigen regiona le spelers. Del Bosque heeft zijn mannen ge hersenspoeld. Regionale belangen passen niet in het nationale elftal. „Ons land is veranderd", zei hij op een persconferentie. „We staan Wat regeringsleiders en de koning niet lukte, daar lijkt een ex-voetballer te slagen midden in de wereld en midden in Europa." Journalisten die het re gionale vuurtje nog wel eens wil len aanwakkeren met de vraag of de Catalaan en Barqa-speler bij uit stek, Carles Puyol, zich Spanjaard voelt, krijgen nooit het antwoord dat ze willen horen. „Mijn ant woord vind je op het veld." En geen ander dan Puyol zet zich voor de volle 100 procent in voor de Spaanse vlag. Dat alles neemt niet weg dat Del Bosque, die grote successen behaalde met Real Ma drid, zwaar leunt op het team van Barcelona. Wie dat niet wil gelo ven moet de column van Johan Cruijff van gisteren in de Spaanse krant El Periodico maar lezen. „Het spijt me, ik wil niet polemise ren, maar de stijl van Spanje is de stijl van Barqa." En die manier van spelen verkiest de ex-speler en ex-coach van Barqa boven de stijl van de Nederlanders, schrijft hij in diezelfde column. Volkslied zonder woorden Hoe diep de regionale verdeeld heid van Spanje is geworteld, blijkt uit het feit dat de nationale hym ne, la Marcha Real (de Koninklijke Mars), veertig jaar na de Franco-dic tatuur nog altijd geen tekst heeft. Alle pogingen daartoe mislukten. Wat de een er in wilde, werd door de ander verafschuwd. 9 Twee jaar geleden probeerde het Spaanse Olympisch Comité door middel van een prijsvraag het land aan een voor iedereen bevredigen de tekst voor het volkslied te hel pen, maar ook die poging ging de mist in. 9 De eerste regel, 'Viva Espana', viel al meteen in verkeerde aarde, ook al probeerde de rest van de tekst de regionale verschillen te over bruggen. 9 De Spaanse voetballers Zullen zich zondagavond dus opnieuw moeten behelpen met het voor hen inmid dels bekende 'gehum' om niet hele maal met hun mond vol tanden te hoeven staan. - ÉW W.v WylÈAl-W r--- - -•

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10