'Iraans kapsel mannen regelen' opstand Danneels aan flarden and|9 Italië in staat om zelfs Dolomieten te verkopen Onderzoek gestart naar donatieaffaire Sarkozy Rusland wil spion voor wetenschapper ruilen TRADITIE donderdag 8 juli 2010 Geen 'matje' en geen paar denstaart, dat zou wettelijk geregeld moeten worden, vinden traditionele groepe ringen in Teheran. Die kap sels zijn veel te westers. De haardracht van man nen moet passen bin nen de islamitische tra ditie, vindt de Iraanse organisatie 'Festival der Sluier en Ingetogenheid'. De organisatie wil daarom dat de regering in Teheran wettelijk regelt welke kapsels wel en niet zijn toegestaan voor man nen. „We willen een invasie aan westerse kapsels tegen gaan." On duidelijk is nog wat precies wordt verstaan onder 'islamitische tradi tie', maar uit gesprekken met Ira- niërs in Dubai, op tachtig kilome ter van Iran, valt op te maken dat bijvoorbeeld het 'matje' als te wes ters wordt beschouwd en dus niet mag. Ook lang haar, een paardenstaart bijvoorbeeld, hoort niet bij Iraanse mannen. Gebruik van gel is ook ta boe: geen spiky of rechtopstaand haar dus voor de Iraniërs. Ze mo gen hun haar ook niet verven, be halve met henna. Wat wel is toegestaan? Kortge knipt, met haar over de oren of de oren vrij, het bloempottenkapsel en een kapsel met de scheiding in het midden. „Het kapsel moet een nette en verzorgde indruk ma ken", aldus de Iraniërs. Als Teheran de kapselvoorschrif ten voor mannen daadwerkelijk gaat invoeren, is dat een primeur in de moslimwereld. Voor vrou wen gelden in enkele moslimlan den al wettelijke haar- en kleding voorschriften. Maar voor mannen is dit tot nu toe nog nergens bij wet geregeld. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Italië is gezegend met veel natuur, kunst en geschiedenis, maar het beheer ervan is een grote last en kostenpost. Verkopen dus, zegt de regering-Berlusconi, die hard geld nodig heeft. Maar daar is niet iedereen het mee eens. De lijst is lang en gevarieerd. Tus sen de 19.000 'juwelen' die de Itali aanse staat in de verkoop doet, prij ken bergen in de Dolomieten, ei landjes, stranden, maar ook de be roemde vlooienmarkt van Rome en het archeologisch museum Vil la Giula. Minder beroemd maar ze ker aantrekkelijk zijn de kazernes, fabrieken, aquaducten en vooral de ruim een miljoen hectare land bouwgrond. Het wordt al decennialang gepro beerd en de reden is bekend. De staat schiet schromelijk tekort bij het beheer van haar bezittingen, die daardoor verloederen. En er is ook zo veel, stellen steevast voor standers van verkoop. Twee derde van het mondiale cul turele erfgoed zou in Italië staan, dat ook nog eens beschikt over adembenemende natuur en land schappen, reden waarom de Italia nen zelf graag spreken van il bel paese (het mooie land). Deze keer lijkt het ernst. Binnen de regering-Berlusconi voert de Le- ga Nord de boventoon en die wil behalve de onafhankelijkheid van het eigen 'Padania', van Italië een federale staat maken. Zeggenschap over eigen belastingen passen daar in, net als zeggenschap over eigen natuur en geschiedenis. Al die 19.000 objecten zullen daar om voor een symbolisch bedrag worden overgedaan aan lokale overheden, die er daarna mee mo gen doen wat ze willen. Ook verko pen - als ze maar een kwart van de opbrengst storten op de reke ning van de staat. Natuurbeschermers vrezen het erg ste. „Achter het project schuilt de grootste onroerend goed specula tie uit de Italiaanse geschiedenis", zegt Angelo Bonelli van de Groe nen. Hij is niet de enige die wijst op de risico's voor een land met weinig collectief besef en veel cor ruptie. PARIJS - De Franse justitie is een onderzoek begonnen naar mogelij ke illegale donaties aan de verkie zingscampagne van president Nico las Sarkozy in 2007. Dat hebben functionarissen gisteren gezegd. Sarkozy zou in de aanloop naar de presidentsverkiezingen geld heb ben gekregen voor zijn campagne van de rijkste vrouw van Frank rijk, Liliane Bettencourt (87). Dat heeft haar voormalige boekhoud ster Claire Thibout verklaard in de vorige week geopende rechtszaak rondom Bettencourt, de erfgena me van het cosmeticaconcern L'Oréal met een geschat vermogen van 17 miljard euro. De boekhoudster beweert dat Eric Woerth, de huidige minister van Arbeid, ongeveer 150.000 euro in contant geld heeft aangenomen van Bettencourt. Woerth was tij dens de verkiezingscampagne ver antwoordelijk voor de campagne kas. Hij is nu nog steeds penning meester van Sarkozy's partij UMP. Donaties aan politieke partijen in Frankrijk mogen maximaal 7.500 euro bedragen. Volgens de boekhoudster gaf Bet tencourt regelmatig geld in bruine enveloppen aan conservatieve poli tici, onder wie ook Sarkozy. Hij zou geld hebben gekregen toen hij nog burgemeester was van Neuil- ly-sur-Seine (1995-2002), de woon plaats van Bettencourt. Na hun ge meenschappelijke etentjes gaf zij hem envelopjes met geld, aldus de boekhoudster. „Iedereen wist dat." Omdat Bettencourt slecht hoort, werd er altijd zeer luid bij gespro ken en bleef er weinig geheim. De president spreekt de aantijging tegen. Ook Woerth ontkent en rept van een complot van de Socia listische Partij (PS). Sommigen van hen reizen uitein delijk vrijwillig terug naar hun va derland, anderen kunnen niet te rug omdat ze bijvoorbeeld geen identiteitspapieren hebben en niet meewerken aan procedures om nieuwe te verkrijgen. De vreemde lingen krijgen drie maaltijden per dag en 12 euro zakgeld per week. Staatssecretaris van justitie Pal Lonseth vindt alle kritiek onte recht en noemt de omstandighe den in de vertrekcentra 'sober, maar billijk'. „Mensen die hier zit ten zijn uitgeprocedeerd en ver plicht het land te verlaten." Volgens een onlangs gepresen teerd onderzoeksrapport van de Universiteit Trondheim zorgt so berheid echter niet voor een snel ler vertrek uit Noorwegen. Meer mensen zouden juist in de illegali teit belanden, omdat ze niet naar een vertrekcentrum willen. De autoriteiten lieten gisteren we ten er alles aan te zullen doen om 'de vandalen en brandstichters' zo snel mogelijk alsnog uit te zetten. De populistische Vooruitgangspar tij noemt de asielpolitiek van de huidige, centrumlinkse, coalitie 'domme, aardige hippiepolitiek' en pleit ervoor uitgeprocedeerde asiel zoekers in tentenkampen op te vangen. Vertrekcentra zijn in de ogen van de partij veel te luxe. naar Palazzo Chigi, het werkpaleis van premier Silvio Berlusconi, die na de aardschokken een snelle weder opbouw had beloofd. Naast de we deropbouw van hun vernielde hui zen eisen de betogers werk, stimule ring van de economie en belasting verlagingen. foto Gregorio Borgia/AP verwezen. Hij kon niets doen, heet te het. Een door een priester mis bruikte vrouw die hem opzocht, zou hij hebben weggestuurd met het boekje Hoe vergeef ik?. Bewij zen van ongevoeligheid? Op die vragen komt nu geen antwoord, omdat justitie alle dossiers en ge tuigenissen in beslag genomen heeft. Maar dat Danneels zo lang en zonder bijstand van een advo caat ondervraagd is, geeft aan dat de onderzoekers niets en niemand sparen. De publieke opinie wil de onder ste steen boven, ook al komt Dan neels daar niet zonder kleerscheu ren uit. De vorige voorzitter van de onderzoekscommissie, Godelie- ve Halsberghe, probeerde enkele ja ren geleden al vergeefs een schade vergoeding van de Belgische kerk te krijgen voor de slachtoffers van seksueel misbruik. Kardinaal Dan neels wilde er niet aan. Hij vrees de een golf aan schadeclaims. Bij de huiszoeking in het bisschop pelijk paleis in Mechelen zouden dossiers zijn gevonden van geval len die niet aan de commissie zijn gemeld, wat de vrees van een doof pot - met Danneels aan het roer - voedt. Even leek het nóg sensatio neler te worden, toen uitlekte dat zelfs 'geheime' foto's en documen ten over kindermoordenaar Mare Dutroux gevonden waren, maar al snel bleek dat die uit het openbare justitiedossier kwamen en aan het bisdom waren toegestuurd. Godfried Danneels MOSKOU - Rusland wil een weten schapper, die vastzit op verden king van spionage voor de Britten vandaag ruilen tegen een van de vermeende Russische spionnen, die onlangs in de Verenigde Staten zijn opgepakt. Dat heeft een advo cate van nucleair wapenexpert lgor Soetjagin gisteren bekendge maakt. Ze zei niet te weten welke spion de Russen terug willen. Soet jagin is inmiddels al vanuit een strafkamp in Noord-Rusland naar Moskou overgebracht. De ruil zal in het Verenigd Koninkrijk plaats vinden, aldus de advocate. Soetjagin werd in 2004 tot vijftien jaar celstraf veroordeeld, omdat hij militaire informatie aan een Brits bedrijf had verkocht. Het bedrijf diende volgens de Russische auto riteiten als dekmantel voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Volgens de raadsman van de wetenschapper was er sprake van een oneerlijk proces en doorgesto ken kaart. Hij zou de informatie uitsluitend in vrij toegankelijke Russische en buitenlandse publica ties hebben vergaard. De weten schapper werd in 1999 gearres teerd. De federale recherche FBI legde onlangs een Russisch spion- nennetwerk in de VS bloot. Tien van hen zijn aangehouden, een is voortvluchtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9