Tuinmeubelen 19% korting Tips voor een dagje er-op-uit in de regio Oosterhout Lengte: ongeveer 10 kilometer Start: Bouwlingplein, Oosterhout Wandelkaart Wijde Biesbosch Zuid: VW Oosterhout, Bouwling plein 1, tel 01-62 431048 Knooppunten: 71 - 71 - 90 - 27 - 23 - 24 - 25 - 20 - 51 - 37 - 39 - 38 Een beetje van dit en een beetje van dat. Stadsvertier, cultuur en een mooi bosgebied. Dat is een notendop de omschrijving van de wandeling vanuit het centrum van Oosterhout over de Vrachelse Heide en terug. Door Ina Kuik De route gaat uit van bestaande wandelknoop punten maar de kaart Wandelroutenetwerk Wij de Biesbosch Zuid is geen overbodige luxe. Fiets- knooppunten zijn we al lang gewend. Maar het volgen van de recenter in het leven geroepen wandelknooppunten heeft veel weg van een speurtocht. De houten paaltjes met de pijlen zijn veel lager dan die voor de fietsers, logisch. Het gevolg is echter dat ze ook makkelijker uit het zich verdwijnen door uitdijend groen. Twee de hindernis is dat de wandelaar niet alleen op de daarvoor bestemde bruine paaltjes moet ver wachten, maar ook groen-gele aanwijzingen op bomen en andere palen. Als klap op de vuurpijl een extra waarschuwing voor knooppunt 51. Hoewel 37 niet aangegeven staat, moet u abso luut wel linksaf de Oude Bredase Baan in. Ten minste, als u niet in Rijen wilt eindigen. Deze knooppuntenroute begint en eindigt op het Bouwlingplein in Oosterhout, vlakbij de VVV. Via het Wilhelminakanaal, langs de boot van de waterscouting en door de laatste woon wijk komt u bij de Vrachelse Heide. De naam van dit gebied slaat op de voormalige heide en zandverstuivingen die hier tot aan het begin van de twintigste eeuw aanwezig waren. Verspreid in het bos zijn nog steeds wat levende stuifzand ruggen en heidebegroeiingen herkenbaar zijn, maar er is vooral sprake van gemengde en naald bossen. De Vrachelse Heide is ook voor de inwo ners van de streek een geliefd recreatiegebied. De route voert u dwars door het bos. Het ge bied wordt doorsneden door talloze wandel- fiets- en ruiterpaden. Soms treft u een verhard wandelpad, vaker volgt u via de onverharde zandpaden de voetstappen van mensen die u eeuwenlang voor gingen. Zo oud zijn die paden. Ze gaan terug tot aan de Romeinen of nog ver der. Verder hoeven we u, als fervent wande laar, niet uit te leggen dat een boswan deling al uw zintuigen prikkelt. In het bos leeft een aantal zeldzame plant- en diersoorten. Voor- I beelden zijn het grasklokje, de heidespurrie, de mierenleeuw, de groene specht, de ransuil, de gekraagde roodstaart en de bonte vliegenvan ger. Wilt u vooraf meer weten over geschiedenis of natuur? Wikipedia heeft een vrij uitgebreide beschrijving van de Vrachelse Heide. Op de te rugweg komt u, nog midden in het bos, langs camping De Katjeskelder en even later, aan de rand van Oosterhout, langs het Brabant Mu seum Oud Oosterhout. Heeft u nog wat cultuur- of andere honger over wanneer u terugbent in het centrum? Dan is, al naar gelang het soort honger, een bezoek aan het Speelgoedmuseum Op Stelten of een van de vele horecagelegenheden een aanrader. De stad beschikt ook over een ruim assortiment aan gezellige winkels. met uitzondering van de lopende aanbiedingen K6eS VCW Leiisen Leijsenstraat 47 - Oosterhout NBr. (0162) 45 18 52 - www.groenrijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92