Noorse asielzoekers in Reputatie kardinaal Noriega tot zeven jaar cel veroordeeld voor witwassen Duo uit Guantanamo toch naar Duitsland Homo asielzoekers hoeven niet terug Israël houdt schepen hulpkonvooi vast Duitse autobaan dicht voor enorme party Al Qaeda-verdachte opgepakt in Engeland Vier Nederlandse banken in stresstest PROTEST Veel klachten over gebrek aan medische hulp en slecht eten Duizenden boze Aquilanen in Rome Naakt ten strijde tegen peuken op het strand Tientallen gewonden in Pamplona donderdag 8 juli 2010 KJ BERLIJN Na een maandenlange weigering uit veiligheidsoverwegingen heeft Duitsland besloten alsnog twee ge vangenen uit het Amerikaanse ter roristenkamp Guantanamo op te nemen. De Duitse autoriteiten stel len dat van de twee gedetineerden, die negen jaar vast zaten, vrijwel zeker geen gevaar uitgaat. Meer voormalige Guantanamo-gevange- nen wil Duitsland niet opnemen. LONDEN Twee homoseksuele asielzoekers uit Iran eri Kameroen mogen in Groot-Brittannië blijven, omdat zij in eigen land vervolging riskeren wegens hun geaardheid. Dat bepaal de het Britse hooggerechtshof giste ren. De twee mannen waren in be roep gegaan tegen hun dreigende uitzetting. De Britse autoriteiten vonden dat de mannen hun geaard heid maar moesten verbergen. JERUZALEM Israël houdt zes schepen die samen een hulpkonvooi voor Gaza vorm den aan de ketting totdat een on derzoek naar de militaire verras singsaanval op de flottielje is afge rond. Een ministeriewoordvoerder zei dat voor het einde van het on derzoek 'niets met deze schepen wordt gedaan', omdat leden van de onderzoekscommissie de schepen wellicht willen inspecteren. PARIJS ESSEN De A40, de belangrijkste west-oost- as van het Ruhrgebied, wordt op 18 juli over een lengte van bijna 60 ki lometer afgesloten voor een grote Autobahn-Party. Hiervoor hebben de Duitse autoriteiten gisteren toe stemming gegeven. Het Ruhrge bied is dit jaar Culturele Hoofdstad van Europa. Op 18 juli worden 20.000 tafels op de snelweg neerge zet voor gasten uit heel Europa. LONDEN De Britse politie heeft gisteren in het noordoosten van Engeland de vermoedelijke leider van een aan Al Qaeda gelieerde bende gearres teerd. De Verenigde Staten hadden een arrestatiebevel tegen de 24-jari- ge man uitgevaardigd. Abid Naseer wordt in de VS gezocht voor het verschaffen van materiële steun aan een buitenlandse terreurorgani satie en samenzweringen. LONDEN Vier Nederlandse banken moeten meedoen aan de Europese stress test, die moet uitwijzen of ze be stand zijn tegen grote onverwachte schommelingen in de economie. Het gaat om ING, Rabobank, ABN/Fortis en SNS Bank. Dat maak te de CEBS, een commissie van Eu ropese toezichthouders van ban ken, gisteren bekend. In totaal 91 banken moeten meedoen. Een Franse rechtbank heeft de vroegere Panamese dictator Ma nuel Noriega gisteren tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld voor het witwassen van miljoenen dollars die afkomstig waren uit de drugshandel. Het panel van drie rechters bepaalde voorts dat het geld op de bevroren Franse rekenin gen van Noriega officieel in beslag wordt genomen. Het gaat om om gerekend zo'n 2,3 miljoen euro. Noriega werd in april aan Frank rijk uitgeleverd door de Verenigde Staten, waar hij twintig jaar heeft vastgezeten voor drugssmokkel. De rechtbank achtte bewezen dat No riega miljoenen dollars aan cocaï- newinsten via drie Franse banken heeft gewit. De voormalige sterke man van Panama houdt zelf vol dat hij de drugshandel juist heeft be streden. Volgens Noriega's advoca ten betekent de celstraf eigenlijk een doodstraf. De leeftijd van de 76-jarige ex-generaal en zijn wanke le gezondheid betekenen dat hij waarschijnlijk zal sterven achter de tralies. Noriega zit vast in de Pa- rijse La Santé-gevangenis. t Vertrekcentrum ten zuiden van Oslo in brand gestoken, t Asielzoekers protesteren te gen 'erbarmelijke' omstandig heden waaronder ze in Noor wegen moeten leven. Inmiddels 23 asielzoekers gear resteerd. door onze correspondent Windy Kester LILLEHAMMER - „Noorwegen is een paradijs, maar wij wonen in de hel", verklaarde een Irakees deze week over de situatie in Noorse vertrekcentra voor uitgeprocedeer de asielzoekers. Veel mensen kla gen over onbehandelde psychische problemen, uitzichdoosheid, ge brek aan activiteiten, gebrek aan medische hulp en slecht eten. Sommigen wonen hier al jaren. Ze zouden de problemen de afgelo pen maanden hebben aangekaart zonder dat er iets verbeterde. Om hun problemen opnieuw on der de aandacht te brengen staken asielzoekers dinsdagnacht een ver trekcentrum ten zuiden van Oslo in brand. Ze wilden daarmee niet alleen pro testeren tegen de 'erbarmelijke' omstandigheden waaronder onge- ^SmSmSmSS^SSmmmg^maSgS^mBOBSBBmmmmSSaBSmBSSSBigSSUBBSi wenste vreemdelingen in Noorwe gen moeten leven, maar ook tegen de Noorse asielpolitiek in het alge meen. 23.asielzoekers werden gear resteerd. Het is de hele week al onrustig in de twee vertrekcentra in Noorwe gen. Maandag raakten de gemoede ren verhit in een centrum vlakbij het vliegveld van Oslo. Vier man nen staken de receptie in brand, gooiden ruiten in en sloegen het interieur kort en klein. Al gauw de den meerdere bewoners mee. Het gebouw is niet meer te gebruiken. In de Noorse vertrekcentra verblij ven 230 uitgeprocedeerde asielzoe kers die wachten op uitzetting. S%B8Ha3£Sa^B&aHBI8»g^SaSBKSi8N83Bg8&S3g 88 ROME - Duizenden boze inwoners van L'Aquila zijn gisteren in Rome de straat op gegaan. Zij protesteer den tegen het feit dat de wederop bouw van de hoofdstad van de Abruzzen maar niet wil vlotten na de verwoestende aardbeving van 6 april 2009, die aan meer dan drie honderd mensen het leven heeft ge kost. De circa vijfduizend betogers kwamen in botsing met de politie toen zij probeerden op te trekken BRUSSEL - Aan de Belgische kust gaat men de vele sigarettenpeuken op het strand bestrijden met pos ters en kaarten met daarop afge beeld naakte mensen. Naast de fo to's zal er de tekst Peukvrij puur na tuur! op staan. Dat heeft het Coördi natiepunt voor Duurzaam Kustbe heer gisteren bekendgemaakt. De organisatie wil met de actie de aan dacht vestigen op de miljoenen si garettenpeuken die jaarlijks op het strand worden achtergelaten. Peu ken die in zee belanden zijn dode lijk voor vissen. De komende we ken trekt het Coördinatiepunt met een wandelende peuk naar het strand. Er zullen gratis herbruikba re asbakjes worden uitgedeeld. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - In 2005 werd hij nog ge noemd als kandidaat voor het pausschap, na het overlijden van Johannes Paulus II. De beminnelij ke, gematigde progressieve God fried Danneels (77) had in binnen- en buitenland een goede reputatie opgebouwd als leider van de Bel gische katholieke kerk. Maar die is de voorbije weken in rap tempo af gebladderd. De oud-aartsbisschop, die in januari zijn functie neerleg de, is één van de meest omstreden Belgen geworden. 'Een geschokt mens', schetsten in timi hem nadat hij dinsdag tien uur lang onafgebroken door justi tie verhoord was over zijn kennis van seksueel misbruik door pries ters. Was hij maar net zo geschokt geweest toen hij die gevallen on der ogen kreeg, was de reactie van veel critici. Want daar draait het nu om: in hoeverre was Danneels op de hoogte van dat misbruik en wat heeft hij gedaan om de daders te straffen en herhaling te voorko men? Niet erg veel, lijkt het. De speciale commissie die het mis bruik onderzocht, heeft Danneels vijftig dossiers gestuurd. Maar voor zover bekend is nooit een be schuldigde priester van zijn taak ontheven. Het was voor hem geen prioriteit, zei een van de commis sieleden. Danneels zou klagers naar hun eigen bisschop hebben PAMPLONA - Bij de traditionele stierenloop in Pamplona zijn gisteren zestig gewonden gevallen. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis. De stieren- rennen zijn een eerbetoon aan San Fermfn, de beschermheilige van Pamplo na. Sinds 1591 rennen een week lang (van 7 tot en met 14 juli) elke dag zes gevechtsstieren door de smalle straatjes. foto Ana Castro/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8