Met patina van Drie jaar geleden sloeg Circus Ro naldo ook zijn tenten op in Vlis- singen, bij wat toen nog het Straatfestival heette. La cucina dell' arte bleek een even hilarische als inge nieuze voorstelling van de Vlaamse broers Danny en David Ronaldo, een symbiose van circus en theater. KQQIZKf Blaudzun zingt over de 2 FOOTUISaR donderdag 8 juli 2010 Circenses van Circus Ronaldo biedt een blik zowel voor als achter de schermen. andere helft backstage. „We vonden dat we het publiek alles moesten laten meema ken, dus ook de sfeer achter het gordijn", verklaart Ronaldo. „Alles wat daar ooit fout is gegaan in de zes generaties van Cir cus Ronaldo, gebeurt nu op één avond." Na de pauze wisselen de bezoekers van po sitie en vallen gebeurtenissen van vóór de onderbreking ineens op hun plaats. Circus Ronaldo wil van de voorstelling een totaalbeleving maken en houdt daar om alles zo veel mogelijk in eigen hand, in- duseif de pauze. „Zodra je op het terrein komt, moet de voorstelling al beginnen. door Mischa Beckers Johannes Sigmond koos als artiesten naam Blaudzun, naar een Deense wiel renner. In 2008 verraste hij Nederland met zijn gelijknamige debuutalbum. On langs kwam opvolger Seadrift soundmachi ne uit. Het bracht de carrière van Blaudzun in een stroomversnelling. Blaudzun staat voor meeslepende muziek, dromerige, donkere melodieën en een in dringende, hoge en zuivere stem. Hij was al te gast bij De Wereld Draait Door, toert veel en Seadrift soundmachine ontving lo vende recensies. Lowlands boekte hem on langs en er zijn voorbereiding bezig voor tournees in Engeland en Frankrijk. Het succes viel niet zomaar uit de lucht. „Sinds mijn negentiende ben ik eigenlijk professioneel met muziek bezig. Ik verdien de aanvankelijk mijn geld als achtergrond zanger in zowel Nederland als het buiten land. Studiosessies deed ik ook, als zanger en als bassist." Bij het maken van het nieuwe album ging Blaudzun niet over één nacht ijs. Hij nam in Nederland in diverse studio's op maar verbleef ook in Praag en Barcelona. „Om inspiratie op te doen zoek ik een plek die zich daar voor leent. Met Barcelona heb ik echt een klik. Op een hotelkamer schreef ik nummers. Voor mijn eerste album nam ik daar zelfs stukken op. Met het orkest in Praag wilde ik al lange tijd werken. Dat zat gewoon in mijn kop. AI in de eindfase van het opnameproces ben ik zelf nog achter dat orkest in Praag aangegaan om er mee op te kunnen nemen." Zelf noemt hij zich graag singer-songwri ter. Immers, zijn nummers schrijft hij al leen op gitaar, piano of zelfs mandoline en ze lenen zich prima voor een solo-uitvoe ring. Later bedenkt Blaudzun de partijen voor de andere muzikanten en kleurt zijn stukken in. Zijn broer Jakobus ('Zeker een vaste waarde in mijn band') arrangeert vaak mee en drukt daarmee een stempel op de uitvoering. Inspiratiebronnen te over: bijvoorbeeld lohnny Cash, David Bowie, of meer recen te artiesten als Arcade Fire en Interpol. De pers bestempelt de muziek van Blaudzun Circus Ronaldo is een van de hoogtepunten van de derde editie van het Vlissingse theater-, muziek- en kunstfestival Onderstroom, dat vanavond begint. door Rolf Bosboom Nu zijn ze terug, met Circenses. Waren ze in 2007 nog met z'n tweeën, nu doen er dertien mensen mee, onder wie drie gene raties Ronaldo. „Het is bedoeld als af- scheidsvoorstelling voor mijn ouders", zegt Danny Ronaldo. „Zij zijn al oud en dan is het wel mooi om zoiets te maken met drie generaties tegelijk. Het is ook een kwetsbare groep. De oudste is bijna 78, de jongste 11 jaar. Dat maakt de voorstelling voor ons heel bijzonder." „Er zijn veel voorstellingen die óver circus gaan en veel die circus op zich zijn. Circen ses gaat over circus maar tegelijkertijd is het ook echt circus. Alle beelden die we neerzetten kloppen, alle personages zijn van vlees en bloed. Het is heel authentiek, we spelen ook in het zaagsel. Het heeft alle maal het patina van het oude circus. Dat is voor mij ook circus: opgewekt, maar tege lijkertijd melancholisch." Opmerkelijk bij Circenses is dat het publiek niet alleen meemaakt wat er in de piste ge beurt, maar ook wat er achter de scher men gaande is. De ene helft van de toe schouwers zit op de gebruikelijke plek; de Een volledig Zeeuwse voorstelling tijdens Onderstroom in Vlissingen is Echte Liefde, in de Zware Plaatwerkerij. De productie van Het Getij is een drieluik van theater, expositie en film. Eerst zijn werken van Michiel Paalvast, Marcel Kentin, Remco van den Bosch, Ester Naomi Perquin en Rob Meijer te bekij ken, evenals een korte film van Ans Schilders. Daarna verzorgen acht ac teurs, een band en twee dansers een voorstelling over eerste liefde. Regie: Sjors Postelmans. Eerste Liefde is vandaag, morgen en zaterdag om 20.30 uur. Kids Teens fashion shoes St. Jacobsst. 25/27 Vlissingen www.skids.nl St. Jacobsstraat 25/27 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78