nylon kabels Kerncentrale wil eigen plutonium gebruiken Geen veroordeling voor discriminatie Te koop: Raad van State beslist over vismarkt Jan Kats winnaar Puut van Gies Afsluiting project Kunst van Lezen met expositie en ballonnenwedstrijd ...OP DE ZOMER- COLLECTIE* BIJ BOUWMAN LIFESTYLE kokt^g donderdag 8 juli 2010 n waaraan de kabels zijn bevestigd. foto René Schrier gaf voorzitter Ron Barbé van de Vereniging de Mosselhandel aan. Hij kondigde ook een nieuwe pro motiecampagne voor de mossel aan. Die begint in september in België en Nederland en moet con sumenten stimuleren mosselen eens op een andere manier te be reiden. In september wordt ook Feiten over mosselen Vorig jaar is bijna 50 miljoen kilo gram mosselen uit de Oosterschel- de en Waddenzee opgevist. je hebt mosselen van de bodem cultuur. Dat zaad wordt opgevist in de Waddenzee en uitgezaaid op kweekpercelen. In oktober en mei mogen de mosselkwekers (ook wel mosselvissers genoemd) het zaad op de Wadden opvissen. Daarnaast is er de hangcuituur, waarbij tros sen mosselen in kousvormige net ten worden gestopt die aan drij vers in de Oosterschelde worden opgehangen. Een mosselzaadvanginstallatie be staat uit netten die in het water hangen. Het geheel drijft door drijf- lichamen zoals buizen en tonnen. Ankers of palen houden het op zijn plaats. Aan de netten en touwen hechten zich mossellarven die ver volgens uitgroeien tot mosselzaad van één of twee centimeter. Hoewel officieel morgen de eerste bodemcultuurmosselen te koop zijn waren ze dit weekeinde al in Belgische winkels en restaurants te krijgen. een mosselweek gehouden in bei de landen. De sector heeft ook onderzoek ver richt onder consumenten, daaruit is gebleken dat zij een prijs van 20 euro voor een portie mosselen in een restaurant het maximum vin den. Wordt het duurder dan eten ze liever mosselen thuis. door Ben Jansen BORSSELE - EPZ, de exploitant van de kerncentrale Borssele, wil in 2014 plutonium gaan gebruiken als brandstof in de nucleaire stroomfabriek. Vandaag is de ver gunningaanvraag daarvoor bij het ministerie van Vrom afgeleverd. Toepassing van splijtstof met een mengsel van hergebruikt uranium en plutonium is goedkoper, leidt tot minder verbruik van natuurlijk uranium en betekent dat de kern centrale het plutonium dat in de reactor ontstaat zelf opstookt. MOX (mengoxide) is de naam van de brandstof die EPZ in navolging van andere kerncentrales wil gaan gebruiken. In Frankrijk hebben 21 kerncentrales splijtstofelementen met een mengsel van uranium en plutonium in hun reactor, in Duits land tien en in Zwitserland drie. De reactor van de kerncentrale Borssele biedt plaats aan 121 splijt stofelementen. „In de toekomst willen we 48 ervan uit MOX laten bestaan", zegt manager splijtstofcy clus Jan Wieman. „Dat is voor on ze reactor het optimum." Bij het splijtingsproces in de kern centrale Borssele ontstaat jaarlijks ongeveer 90 kilo plutonium. Dat wordt bij de opwerking van de ge bruikte splijtstof in Frankrijk sa men met nog bruikbaar uranium en plutonium gescheiden van splij- tingsafval. Door in nieuwe splijt stofelementen 8 procent pluto nium te verwerken wordt per jaar 60 kilo plutonium verbruikt. Het plutonium dat uit het Borssel- se splijtstof is gehaald, wordt nu ook al in MOX-splijtstof gebruikt. Die is tot nu toe naar andere kern centrales gegaan, die al wel be schikken over een vergunning met MOX te mogen werken. EPZ heeft niet eerder zo'n vergun ning aangevraagd omdat het er vijf, zes jaar geleden nog naar uit zag dat de kerncentrale in 2013 zou moeten sluiten. Wieman: „Nu we kunnen uitgaan van een bedrijfs- duur tot 2034 loont het de moeite de procedure in te gaan om ook MOX te kunnen gaan gebruiken." Bij de vergunningsaanvraag hoort een milieuefFectrapport. Vrom or ganiseert na de zomervakantie de inspraak. EPZ rekent in de loop van 2011 op de vergunning. Daar na duurt het nog drie jaar tot de eerste MOX kan worden gebruikt. Zo lang is de levertijd. De eerste mosselen zijn vanaf vandaag verkrijgbaar in de winkels en bij de restaurants. door Emile Calon MIDDELBURG - Geen discriminatie, zo oordeelde de Middelburgse rechtbank gisteren over de taal die twee minderjarige jongens uit Sint Jansteen en Clinge uitten tegen leeftijdgenoten van Afrikaanse af komst. De twee vijftienjarige jongens be hoorden tot een groep die al lan ger problemen had met een ande re groep. Daarbij werd over en weer gescholden en ruzie ge maakt. Volgens de rechtbank staat vast dat ze tijdens een van die ru zies op het schoolterrein van het Reynaertcollege aan de Gildestraat in Hulst woorden als 'neger', 'zwar te', 'vuile neger' en lelijkerd' heb ben gebruikt. In de aanklacht van het Openbaar Ministerie stond ook dat ze nog an dere woorden hadden gebruikt zo als 'alle negers het land uit', 'aap', 'kankerneger', 'kutneger', 'klotene- ger' en de Hitlergroet hadden ge bracht. Volgens de rechtbank zijn voor die woorden en dat gebaar geen bewijs gevonden. Twee weken geleden, tijdens een zitting achter gesloten deuren, zei de officier van justitie dat hier spra ke was van discriminatie. Zij stelde ook dat het 'slachtoffer' ook schuld had aan de ruzie en dat bei de kanten te ver waren gegaan. Zij vroeg dan ook om de verdachten schuldig te verklaren maar hen geen straf op te leggen. De beide raadslieden brachten naar voren dat het ging om een or dinaire ruzie tussen jongens en dat er over en weer werd geschol den. De rechtbank is het met de raads lieden eens dat de woorden ge richt waren tegen een individu en niet tegen een groep, zo bleek gis teren tijdens het uitspreken van het vonnis. Volgens de rechtbank zijn die woorden gebruikt tijdens een ruzie. Om die reden vindt de kinderrechter dat er geen sprake is van discriminatie. De jongen uit Sint Jansteen is vrijgesproken, die uit Clinge is veroordeeld zonder strafoplegging omdat vast staat dat hij tijdens die ruzie wel een streek genoot mishandelde. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van State maakt binnen twee weken bekend of Conqui Koole uit Veere gelijk heeft met haar klachten over de vis markt, die vorig jaar tien keer werd gehouden aan de Kaai tegenover haar woning. Koole zei gisteren voor de Raad van State in Den Haag dat alle eve nementen en drukte aan de Kaai haar te veel zijn geworden. „En toen kwam daar ook de vismarkt AXEL - Jan Kats uit Axel mag zich een jaar de beste puuter van Zee land. Hij won zondag bij café Het Amstelhoekje in Axel met over macht het tiende kampioenschap Puut van Gies, een oud-Hollands werpspel met metalen schijven. In de finale met 12 deelnemers, over gebleven uit de 48 deelnemers, klopte hij Daan Mechielsen en Lindsey Leonhart. Kampioen 2009 Bert Scheelde eindigde als vijfde, voorafgegaan door Olaf de Bart. nog eens bij. We hebben tien keer per jaar een toeristenmarkt met draaiorgel en draaimolen. Groepjes mensen staan voommijn raam te praten, kinderen maken herrie op het kelderluik voor het huis, bus sen zetten groepen toeristen af die voor mijn deur blijven hangen en dan die toertochten met klassieke auto's die voorbij komen", somde Koole haar ergernis op. Ze vroeg de Raad van State een streep te zetten door de herziening van het bestemmingsplan Be- TERNEUZEN - Leerlingen van de Ter- neuzense basisscholen De Kame leon en De Pyramide hebben giste ren feestelijk het project Kunst van Lezen afgesloten. De scholen hebben twee jaar aan het project gewerkt. Kunst van Le zen is een landelijk project om het lezen te stimuleren. Het afsluiten de feest begon 's morgens met een kinderboeken-goochelshow door Hilbert Geerling, Nederlands goo- chelkampioen. Leerlingen woon den vervolgens de openingvan schermd Stadsgezicht, waarin de gemeenteraad de toeristische vis markt heeft geregeld. Vorig jaar moest de gemeente er een einde aan maken omdat het bestem mingsplan de markt niet toestond. Met een herziening van het. be stemmingsplan is Veere de stich ting van Jan Mosmans tegemoet ge komen. „Laat ze maar op het Oran jeplein gaan staan met hun kra men", vindt de raadsman van Koole. Maar Mosmans vind dat 'een lelijke, kale ongezellige plek'. een eigen tentoonstelling in de bi bliotheek van Terneuzen bij. Ze verzamelden zich even later op het Stadhuisplein voor het oplaten van ballonnen. Aan elke ballon hangt een kaartje dat de vinder uit nodigt om zijn of haar lievelings boek in te vullen en het kaartje te rug te sturen. De tentoonstelling in de Terneu- zense bibliotheek bestaat uit alles wat de leerlingen in het kader van het project Kunst van Lezen heb ben gemaakt. www.bouwmanlifestyle.nl zoutelande LANGSTRAAT 13 renesse HOGEZOOM 171 terneuzen NOORDSTRAAT 109 domburg OOSTSTRAAT 1 middelburg MARKT 73 goes GROTE MARKT 1 Cadeau-interieur-artikelen van o.a: Riviera-Maison, Riverdale en Bridgewater. Dames, heren kids-kieding van o.a: Gaastra, Riverwoods, Gant, Tommy Hilfiger, Napapijri, Geisha, CNB, Rosner, Scotch Soda, McGregor, La Martina, NZA, Polo-jeans en CKS. rM.u.v. de nieuwe collectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69