'We moeten de keizerarend met 18 Nog maar dertig exemplaren en zo FIETSEN VOOR OE KEIZERAREND Vier oud-regiodirecteuren en -inspecteurs van Natuurmonu menten fietsten naar Bulgarije om geld in te zamelen voor de redding van de met uitsterving bedreigde keizerarend. Fuchsiavereniging viert 26-jarig jubileum Beachvolleybal gaat niet door Gevangenisstraf voor klap met ijzeren staaf Pont Perkpolder- Hansweert maakt seizoen toch vol Onttrekkingsverbod oppervlaktewater donderdag 8 juli 2010 ip De keizer arend is zeldzaam geworden. lammermarkt 18 Zierikzee 0111-421717 www.kipenzo.eu HEINKENSZAND De Zeeuwse fuchsia vereniging be staat dit jaar 26 jaar en dat wordt gevierd met een tentoonstelling van de mooiste planten. In samen werking met Wisse Bloemisterij zijn tot en met zondag zo'n 250 fuchsia's te bewonderen aan de Zwake 7 in Heinkenszand. De ruim te is aangekleed met bloemdecora- ties van Wisse. De openingstijden zijn: morgen 13.00-17.00 uur, vrij dag 10.00-21.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 uur en zondag 11.00-17.00 uur. WEMELDINGE Het beachvolleybaltoernooi dat op zaterdag 10 juli zou worden gehou den op de skatebaan in Wemeldin- ge gaat niet door vanwege te wei nig belangstelling. „Helaas maar waar", zegt organisa tor en jongerenwerker Chris Scheermeyer. „Er hadden zich niet meer dan 7 teams aangemeld! Van af 20 teams heb je pas een volwaar dig toernooi." Het toernooi stond open voor iedereen vanaf 10 jaar: bedrijven, verenigingen, jongeren en ouderen. MIDDELBURG Een 42-jarige Goesenaar is gisteren voor het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk en een taakstraf van 240 uur. Ook komt hij onder toezicht van de reclassering te staan. De Goesenaar kreeg het medio maart in Middelburg aan de stok met een man. Hij sloeg hem met een ijzeren pijp in het gezicht. Deze liep een zware botbreuk op. door Frank Balkenende MEEST CELEZEN 1Horeca pakt wél uit tijdens finale. 2. Lasergun Kapelle/Reimerswaal. 3. Koperdief betrapt op heterdaad. STELLING De haven van Sint-Maartensdijk weer open maken is niet realistisch. Geef uw mening op www.pzc.nl/tholen. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl De keizerarend dreigt uit te sterven door beja ging, gewasbescher mingsmiddelen en ver lies van zijn habitat. In Bulgarije, op de grens met Turkije, leven van deze machtige roofvogel nog slechts 20 tot 30 exemplaren. Alle hens aan dek om deze soort te redden, zegt Goesenaar en oud-raadslid voor Groenlinks, Gert van der Slikke. „Daarom zijn we voor het goede doel naar de broedplaats van de keizerarend ge fietst. We hebben er dankzij onze sponsors 7500 euro mee opge haald." Van der Slikke legde de 3500 kilo meter lange toch af met drie oud-collega's van Natuurmonu menten. „Eén van hen had bij zijn afscheid in plaats van cadeaus geld gevraagd voor het keizerarendpro- ject in Bulgarije. Het is nodig daar te investeren in natuurbescher ming. We moeten de keizerarend met hand en tand verdedigen." Eind april stapten Van der Slikke met zijn maten Juun de Boer, Fei- ko Prins en Jan-Willem Rijn van Alkemade op de fiets. Allemaal zes tigers, maar nog lang niet rijp voor de rollator. „Nee, kom zeg. Wij zijn alle vier behoorlijk sportief. Die fietstocht zouden we gaan ha len, daarover hadden we geen twij fel. Het is een kwestie van wils kracht. Na afloop heb je een condi tie als een paard." Dus van het Naardermeer, het oudste beschermde natuurmonu ment van Nederland, richting Duitsland, het dal van de Donau volgend richting Wenen, Bratisla va en Boedapest. Afzakken naar Servië en dan weer langs de Do nau naar Roemenië naar het eind punt: het Sakar-gebergte op de grens van Bulgarije en Turkije. T uist de Zeeuw in de equipe I kreeg pech. Geen materiaal- pech, maar fysiek ongemak. Van der Slikke: „Ik kon plotseling minder goed zien, dus ik ben naar een ziekenhuis toegegaan voor een onderzoek door een oogarts. Wat bleek: mijn netvlies begon los te la ten. Een operatie bleek noodzake lijk, maar dat kon niet in het streekziekenhuis. Ik moest naar de universiteitskliniek in de hoofd stad Sofia. Die operatie is goed ge lukt, alleen mocht ik me daarna niet inspannen, wat betekende dat de fietstocht er voor mij op zat." Met het openbaar vervoer bereikte hij het einddoel. Een gehucht in het Sa kar-gebergte, dichtbij de broed plaatsen van de keizerarenden. „Dat zijn spectaculaire-dieren. Een voorrecht om te zien, want er zijn er naar schatting nog maar dertig van." Van der Slikke onderstreept dat ze de arenden niet hebben ver stoord. „De natuurbeschermingsor ganisatie waakt daarvoor. Er zit permanent een vrijwilliger van Green Balkans op gepaste afstand van de keizerarenden om te zor gen dat mensen niet picknicken of hun tent opzetten in de buurt." Natuurbescherming kost veel geld. Van der Slikke is blij dat hij 7500 euro kon overmaken naar Green Balkans. „Het zou doodzonde zijn als deze vogel uitsterft." De keizerarend amfibieën. jaagt op zoogdieren, vogels, reptielen, foto Green Balkans Naam: Keizerarend of Aquila heliaca Familie: havikachtigen, onderfamilie: buizerdachti- gen Lengte: 80 centimeter Spanwijdte: 180 tot 220 meter Gewicht: 2500 tot 4500 gram Levensduur: 21 jaar in de vrije natuur Broedduur: 43 dagen Leefgebied: Oost-Europa en vooral Bulgarije Aantal: plusminus 30 Biotoop: bossen, heuvels, vlakten, steppen en moe rassen met verspreide bomen Prooidieren: zoogdieren, vogels, reptielen, amfibieën Q www.greenbalkans.org en www.fietsenvoordekeizerarend.nl Een viertal oud-regiodirecteuren en lem van Rijn van Alkemade, Gert van hansweert - Het veer Perkpolder- Hansweert blijft varen, ondanks dat de gemeenten Reimerswaal en Hulst de subsidie hebben verlaagd. Schipper Laurens de Brouwer zegt het tegenover zijn klanten niet te kunnen maken te stoppen. „We zien wel waar het schip strandt." Reimerswaal heeft onlangs beslo ten de subsidie met 1500 euro te verlagen tot 6000 euro. Er wordt 2 euro per overtocht bijgelegd. Om enigszins uit de kosten te ko men, heeft De Brouwer de prijzen verhoogd. Volwassenen betalen 6 in plaats van 4 euro, kinderen 4 in plaats van 2 euro, plus 1 euro per fiets. Na het seizoen wil De Brouwer overleg met de gemeenten. Hij vindt het 'stijlloos' dat te elfder ure de subsidie is gewijzigd. De pont vaart tot en met 27 augustus op maandag, woensdag, vrijdag en zondag. Zie ook www.de-atol.nl. Onttrekkingsverbod uit oppervlaktewater voor het beregenen van gewassen Door de aanhoudende droogte van de afgelopen weken daalt het peil in de waterlopen binnen het beheersgebied van de Zeeuwse waterschappen. Ook voor de komende periode houdt de droogte aan. De daling van de peilen in de sloten en waterlopen en daarmee de samenhangende daling van de grondwaterstand moet worden vertraagd. Daarom hebben de dagelijks besturen besloten om met ingang van 8 juli 2010, tot nadere aankondiging, geen onttrekkingen uit oppervlaktewater voor het beregenen van gewassen voor de groei meer toe te staan. De volgende gebieden met wateraanvoer zijn uitgezonderd: de Reigersbergsche Polder, de Eerste Bathpolder, het gebied ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal, Tholen en Sint Philipsland. De volgende gebieden zijn (vooralsnog) uitgezonderd: afwateringsgebied Westelijke Rijkswaterleiding, de Otheense kreek en in afwateringsgebied Campen: de Stoppeldijkpolder, Ser Pauluspolder, Oost-Vogelschorpolder, Hoofd- en Molenpolder, Stoofpolder en de Dullaertpolder. Voor eventuele informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Beheer en Onderhoud Waterbeheer telefoon 088-2461000 (lokaal tarief). Waterschap Zeeuwse Eilanden Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 088 - 246 1000 (lokaal tarief) Fax 088 - 246 1990 info@wze.nl www.wze.nl Waterschap Zeeuws - Vlaanderen Kennedylaan 1 4530 AB Terneuzen info@wszv.nl www.wszv.nl De Zeeuwse waterschappen fuseren (bestuurlijk) per 1 januari 2011 tot het nieuwe waterschap Scheldestromen. De verkiezingen voor het nieuwe bestuur vinden plaats vanaf 11 tot en met 23 november. Sinds januari 2010 werken de medewerkers al samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46