Niemand weet nu De vos maakt de 2 zeeland 'Meer evenwicht' O Snelheid Vlaketunnel niet omlaag Groene murker De vos in Zeeland bê PZC donderdag Vossen hielden afgelopen weekeinde huis in Vogel waarde. Ze namen tientallen eenden, ganzen en kippen te grazen. Is er sprake van een vossenplaag? De krant 5 weken voor 15 euro! donderdag 8 juli 2010 sstes&s8S88S8li8lS8IS!8Sc'3£ door Willem van Dam Wel eens van de groe ne murker ge hoord? Denk het niet. Toch drong de groene murker jaren geleden met enige regelmaat in de kolommen van deze courant door. Geintje van een balorige verslaggever. Het was in de tijd dat de krant nog braafjes alle uitslagen van vo geltentoonstellingen in de regio afdrukte. Een saai en tijdrovend werkje was dat, het uittikken van die uitslagen. Om daar toch enig plezier aan te beleven, introdu ceerde de verslaggever (hij is nog altijd werkzaam voor dit blad, dus ik zal zijn naam verzwijgen) een nieuwe vogelsoort: de groene murker. Hij wrong zijn fictieve murker in het uitslagenblokje tus sen de prijswinnende zebravin- ken en kanariepieten en liet haar (of is het hem?) aldus talloze be kers winnen. Geen haan die daar ooit naar kraaide. In het jongste nummer van Villa media Magazine, vakblad over jour nalistiek, wordt teruggeblikt op een stuntje van het Belgische tele visieproductiehuis Woestijnvis, COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant raieft ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl JACHT onder meer verantwoordelijk voor de tv-hit Man Bijt Hond. De tv-producent verzon een markton derzoeksbureau en liet dat een jaar lang allerlei nepberichten naar kranten versturen. Zo zou on derzoek hebben uitgewezen dat li beralen betere seks hebben dan socialisten. Spekkie naar het bek- kie van talloze Vlaamse krantenre dacties, die het fakebericht gretig publiceerden. Gefopt!, riep de tv-producent. De Vlaamse Vereni ging van Journalisten zag er de hu mor niet van en sprak verontwaar digd van 'een spelletje met de ge loofwaardigheid van de volledige Vlaamse media'. Niet alleen Vlaamse kranten tuinden er in. Ook enkele Nederlandse dagbla den die zichzelf gaarne afficheren als 'kwaliteitskrant' publiceerden de resultaten van het nimmer ver richte onderzoek naar de seksuele prestaties van liberalen en socia listen. Moraal van dit verhaal: geloof niet alles wat er in de krant staat. Ik weet dat natuurlijk al lang; sinds de eerste groene murker de PZC-kolommen binnenfladderde. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink In de afgelopen jaren steeg het aantal vossen in Zeeuws-Vlaanderen explo sief. Maar aan die groei lijkt een einde gekomen. Lijkt. „Tellingen geven een trend aan, niet het absolute aantal." Wie wil weten hoe het precies staat met de vossenpopulatie in Zeeland loopt vast. Een eenduidi ge registratie is er niet. „Dat komt doordat het boven de Westerschelde om geïsoleerde groepen en een aantal zwervende exemplaren gaat", legt Piet de Kéu- ning van Staatsbosbeheer uit. „Je kunt ze overal tegenkomen. In Zuid-Beveland leven er tientallen. Verder gaat het om individuele exemplaren. Er is een trend dat er vossen uit Brabant naar Zeeland komen. Maar het is niet zo dat we Voor de natuurterreinen van Staatsbosbeheer is de vos een goede aanvulling. „Het is een predator die zwakkere beesten opruimt", legt boswachter Marijke Lieman uit, In het verleden namen jagers die rol op zich. „Maar jagen in onze natuurgebieden is niet meer van deze tijd. De natuur moet het zelf oplossen. Ondanks een toename in de afgelopen jaren, zie je dat er balans komt tussen het aantal vos sen en het aanbod van voedsel. In een goed muizenjaar zie je meer vossen dan in een slecht muizen jaar." Om het aantal ganzen in toom te houden is het goed dat er meer vossen zijn, zegt Lieman. „Staats bosbeheer probeert de overlast van ganzen voor boeren zo laag mogelijk te laten zijn. Daarom schudden we eieren; iets dat tegen ons gevoel indruist. Sinds in Zeeuws-Vlaanderen meer vossen zijn, hoeven we minder eieren te schudden. Op sommige plekken schudden we wel 400 eieren. Dat zijn er nu nog maar 20." in Zeeland over vijf jaar onder de vossen zitten." De stichting Faunabeheereenheid Zeeland mag in Zeeuws-Vlaande ren 's nachts vossen tellen met be hulp van kunstlicht. De laatste tel ling dateert van maart. Een defini tief eindrapport is er nog niet, maar Jan Ramondt weet dat er 97 vossen in heel Zeeuws-Vlaanderen zijn geteld. „Ongeveer net zoveel als in voorgaande jaren. De popula tie lijkt te stabiliseren." Lijkt, vult Wim van Remortel van wildbeheereenheid Koewacht aan. „De populatie groeit, maar dat kunnen we niet met cijfers staven. Dat komt door het groeiend aantal natuurgebieden waar wel vossen zitten, maar waar we niet mogen tellen. Tellingen geven alleen een trend aan." Overigens gaat het om cijfers van jagers. Die kunnen verschillen met tellingen van natuurbeschermers. Ramondt: „Jagers zouden graag 's nachts jagen op vossen met be hulp van kunstlicht. Een vergun ning daarvoor is niet aangevraagd, want die maakt geen kans. De pro vincie staat dat pas toe als sprake is van schade aan gewassen, of er gevaar is voor de volksgezondheid. Ook wordt de hazen-, konijnen of fazantenstand niet bedreigd. De schade aan dieren van hobbydier- houders wordt wettelijk niet er kend als een belang om een Ont heffing te verlenen voor het jagen met lichtbakken. Het is voor d ier houders triest, maar er is niets aan te doen." De laatste jaren neemt het aantal vossen in Nederland gestaag toe. Momenteel stabiliseert de popula tie wat, ook in Zeeland. In Zeeland komen de meeste vossen voor in Zeeuws-Vlaanderen. Verder worden ze met enige regelmaat gezien in Zuid-Beveland en bij Sint-Philipsland op de grens met Brabant. Maar ze komen sporadisch in alle delen van de provincie voor. Pootafdruk vos Pootafdruk hond AA door Harold de Puysseleijr VOGELWAARDE - Vier dagen na de slachtpartij onder haar dieren is EI- ly Verbunt uit Vogelwaarde nog al tijd een beetje van slag. „Ik ben er nog steeds niet goed van. Gisteren hebben we alle dode dieren afgevoerd. In vijf volle vuil niszakken. Dat doet je wel iets", zegt ze, hoorbaar geëmotioneerd. Een vos die zijn jongen in de nacht van zaterdag op zondag mee nam op jachtles richtte een waar slagveld aan onder de kleindieren- tuin van het echtpaar uit Vogel waarde. Niet minder dan 55 sier- ganzen, eenden en kippen vielen ten prooi aan de moordlust van de vossen. Het dier manifesteert zich volgens Elly al meer dan een jaar regelma tig in Vogelwaarde en omgeving. „Omdat ik slecht de slaap kan vat ten, zit ik regelmatig 's nachts nog televisie te kijken. In zo'n nacht hoorde ik eens een hele hoop la waai in de achtertuin. Toen ik Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Be PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon (relt u nadere informatie aan. MIDDELBURG - De snelheidslimiet van 90 kilometer per uur bij de Vlaketunnel blijft voorlopig ge handhaafd. Nog niet alle veilig heidssystemen werken en zijn 'aantoonbaar werkend' opgele verd. Dat zegt Marco Heijdens, hoofd wegendistrict Zeeland van Rijks waterstaat. „Het lijkt alsof de werk zaamheden aan de tunnel zijn af gerond, maar dat zijn ze niet. De tunnel wordt voor 20 miljoen euro gerenoveerd; het aanbrengen van de LED-verlichting kost 1 miljoen euro." Een groot deel van de renovatie ge beurt 'onzichtbaar'. Behalve de ver lichting is bijvoorbeeld ook het brandblus- en snelheidsdetectiesys- teem vernieuwd. „De snelheidsde- tectie moet inschakelen als een voertuig zeer langzaam rijdt. Dan wordt bijvoorbeeld een rijbaan af gesloten, maar dat systeem werkt nog niet. We willen dat als er iets in de tunnel gebeurt, alle syste men feilloos werken. Bij 90 kilo meter per uur anticipeert het ver keer beter dan bij 120." Bijkomend effect van de snelheidslimiet is dat het verkeer beter doorstroomt. „Bij grote drukte ontstaan nor maal altijd files bij de tunnel. Die files blijven nu uit. We overwegen dan ook voortaan bij drukte de snelheidslimiet van 90 kilometer per uur weer in te stellen." Wan neer alle systemen zijn getest en de snelheid van 120 kilometer weer is toegestaan, kan Rijkswater staat nog niet zeggen. Verspreidingsgebied van de vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2