loepzuivere sprint rt 12 7 Karsten Kroon verkeert in opperbeste stemming De koerstrui P-HD-HUP! Van kilometer tot kilometer Iljo Keisse toch geschorst na positieve plas - :^2kijif^2 TjETV NIET IN Z'N HEMPIE STAAN! y V 'Ik heb honderden sprints it I ff-J I gereden. Met mijn ervaring weet ik precies in welk wiel ik moet zitten' Alessandro Petacchi donderdag 8 juli 2010 door Edward Swier REIMS - Wie het over iets anders met Karsten Kroon wil hebben, wordt welhaast gedwongen eerst over het Nederlands voetbalelftal te praten. De bril die de BMC-ren- ner draagt is feloranje. Niet te mis sen. Net als zijn stuurlint overi gens. Kroons humeur kan, aan de start in Cambrai, niet beter. „Oran je in de finale, en Cadel staat er goed voor." Cadel is Cadel Evans. Kopman van BMC. De wereldkampioen die sinds het veroveren van die trui zo veel beter (lees: agressiever) is gaan fietsen. De Australiër rukte in de rit over de Noord-Franse keien op naar de derde plaats in de rangschikking. „Ik zie het iedere dag: Cadel kan zich zo goed plaatsen in het pelo ton. Gesink en Basso hebben daar bijvoorbeeld veel meer moeite mee. Cadel is bovendien een ge weldige vechter." Maar goed, Kroon wil het eerst over voetbal hebben. „Uniek toch." De ï-o van Van Bronckhorst („wat een fantastisch afstandsschot hè") had hij in de herhaling gezien. „Ik zat nog te eten, ben opgesprongen." Hij zat nog aan het toetje toen er op nieuw werd gejuicht. „Ik dacht: af gelopen, klaar, fini. Maar het was de ï-i." De tweede helft zag Kroon op zijn kamer in de Campanile van Valen ciennes. Alleen. Kamergenoot Brent Bookwalter heeft, als Ameri kaan misschien ook niet zo ver wonderlijk, minder met voetbal. De finale wil Kroon voor geen goud missen. „Het is voor ons rond etenstijd, maar ik zorg wel dat ik goed uitzicht op de televisie heb." Dat weekeinde is het eerste in de bergen. In de Alpen kan Evans een gooi doen naar het geel. Hij is im mers van de klimmers de hoogst geklasseerde. „Eerst maar eens zor gen hem daar veilig te krijgen." Kroon, na een aantal jaren terug in de Tour, zat de eerste dagen vaak hoofdschuddend op de fiets. „Ik heb het geluk dat ik, als een van de weinigen waarschijnlijk, nog niet gevallen ben. Maar het is wel enorm hectisch. Fysiek is deze Tour niet eens zo heel erg zwaar, maar mentaal is het enorm belas tend. Het valt niet mee om je vij- fenhalf uur lang te concentreren. Dat is echter wel nodig als ze, zo als in die etappe van Nederland naar België, met zijn duizenden in je oor staan te roepen." Toch hoor je hem niet klagen. De Drent rijdt voor het eerst sinds 2005 de Tour weer. Bovendien, met Oranje in de finale en Evans misschien wel op weg naar geel, is iedere dag dragelijk. En hij hoopt stiekem op een ritzege. Die dateert alweer van 2002. In dat jaar schreef Kroon de rit van Saint Mar tin de Landelles naar Plouay (217,5 kilometer) op zijn naam. Het hele podium was oranje gekleurd met Servais Knaven op de tweede plaats en Erik Dekker op de derde plaats. Karsten Kroon zijn tweede ritzege in de nog prille Tour de France. foto Laurent Rebours/AP Wat doe je als je sponsor, de Spaanse blindenloterij, geel als huiskleur heeft en je in de Tour de France kunt starten? Dan sta je voor een dilemma. Once kreeg er in de jaren negentig mee te ma ken. De Tourorganisatie JË&Êk drong er bij ploegleider '4 Manoio Saiz op toch vooral een ander s shirt te ontwer- IS pen. Anders zou den er wel heel veel geletruidragers meefiet sen in de belangrijkste wielerkoers van het jaar. Once zorgde vervolgens voor een schokgolf in het toch nog wat conser vatieve peloton door voor een roze trui te kiezen. Deze trui uit de omvangrijke collectie van Henk Theuns, samengebald in het boek Koerstrui!, is niet van één van de bekendste renners van de miljoenenploeg. Nee, de trui is van Patrick Jonker. De Nederland se Australiër reed in 1996 aan de zijde van Alex Zülle en Laurent Ja- labert de Ronde van Frankrijk. Jala- bert is nu in de Tour als tv-verslag- gever. In 1995 droegen Johan Bruy- neel en Erik Breukink het roze van Once. Ook zij zijn nu in Frankrijk, als team manager van res- pectievelijk Ra- dioShack en Rabo bank. En Jonker? Die leeft het leven van een no made met idealen. Zo nu en dan duikt hij op in het wielerpeloton. Dan begeleidt hij kapi taalkrachtige Amerika nen of Australiërs die de sensatie van de Tour (op de fiets) willen be leven. Bovendien is hij in eigen land actief bij een opleidingsploeg. „Ik hoop dat er op termijn een nieuwe Cadel Evans of Robbie McEwen uitkomt." BRUSSEL - Wielrenner Iljo Keisse van Quick Step wordt toch ge schorst voor zijn positieve doping- plas in de Zesdaagse van Gent in 2008. Het Internationaal Sporttri- bunaal CAS in Lausanne maakte de vrijspraak van de Belg door de Koninklijke Belgische Wielrijders- bond (KBWB) gisteren ongedaan. Keisse werd eind vorig jaar vrijge sproken door de KBWB, maar het wereldantidopingagentschap WA- DA had bij het CAS beroep aange tekend tegen die beslissing. Door de uitspraak van CAS is Keisse nu opnieuw voor twee jaar geschorst. Omdat hij al elf maanden aan de kant bleef na zijn positieve contro le, moet Keisse nu nog ruim een jaar aan de kant blijven staan. De renner kan de uitspraak nog aan vechten bij een Zwitserse recht bank. Iljo Keisse is momenteel ac tiefin de Ronde van Oostenrijk. 2 km: Kopgroep van 5 man: Dimitri Champion (Fra), Francis de Greef (Bel), Nicolas Vogondy (Fra), Inaki Isasi (Spa) en Iban Mayoz (Spa). 12,5 km: 1e tussensprint: 1. Mayoz, 2. Champion, 3. De Greef. Peloton op 3.00. 25 km: Voorsprong kopgroep opgelo pen tot 3.50. 40,5 km: Cóte de Vadencourt (4e): 1 Mayoz, 2. De Greef, 3. Isasi. Peloton op 2.20. 49,5 km: 2e tussensprint: 1. De Greef, 2. Mayoz, 3. Vogondy. 106 km: Voorsprong kopgroep terugge lopen tot 1.00. 128 km: 3e tussensprint: 1. De Graaf, 2. Isasi, 3. Vogondy. Peloton onder aan voering van Team Columbia op 0.36. 150 km: Het peloton haalt de 5 vluch ters in. 153,5 km: De Italiaan Alessandro Petac chi wint de 4e etappe, zijn tweede rit zege tijdens deze Tour. Maarten Tjallin- gii is de beste Nederlander, 64e. Can- cellara behoudt het geel, Martijn Maas kant is op de 25e plaats de hoogstge- klasseerde Nederlander. detail wan de finale van het WK. abonnement op het DELTA HD-pakket! BM.JW Kijk nu Ga naar www.DELTA.nl/digitaletv maanden sluit nu uw abonnement af GRATIS'. en kijk 2 maanden gratis! Oir aanbod is geldig tot en met zaterdag to juli 12.00 uur en kan niet gecombineerd worden mei andere nr.ties. .nl/digitaletv ;-i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29