Petacchi klopt Cavendish in nog 3 dagen online HETNOTIOHALElUERKOnnEnZOEK.nl uJ0DTracH.nl Kasteel 26 SPRINTDUEL Mark Cavendish is zijn magie van vorig jaar kwijt. De Britse sprinter moet op pijnlijke wijze zijn meerdere erkennen in Alessandro Petacchi. 9nin 'Ba'18 nu n"1™*ln u,erK? Deal U mening! Dob mee od: [SS5S Frank Schleck hoopt op Vuelta na valpartij donderdag 8 juli 2010 ;'HSS@5383S?5i8585?®?3g33S338B (Hg89££S££$888l -yy. msam etappezeges boekte Alessandro Pe tacchi tot dusverre in de Tour. door Mart Smeets Het is een oude wie- Iertruc: ergens in den vreemde aankomen met een ploeg en de plaatselijke mensen duidelijk ma ken dat er heel wat te gebeuren staat. Vroeger trok menig wielerploeg langs de Spaanse kusten op trai ningskamp, en werd ervoor ge zorgd dat de burgemeesters en no tabelen uitgenodigd werden en dan nam men fotografen en pseu- docameraploegen mee om het be zoek aan een gemeente of een goed hotel duidelijk te maken. Menig gratis verblijf is daarmee af gedwongen. Foto's en films wer den nooit en nergens geplaatst of uitgezonden. Of wij, van de NOS, dat ook in 1973 hebben gedaan toen we een gigagroot champagnekasteel bij Reims bezochten? Het ging zo: we werden met de hele groep van de NOS radio uitgenodigd en dien den om acht uur 's avonds in een balzaal aan te zitten aan een diner dat de adellijke eigenaresse van het beroemde champagnehuis ons aan bood. Om te zeggen dat we allen voor de gelegenheid gekleed waren, gaat iets te ver en de meesten van ons hadden ook nog nooit een negen gangenmenu meegemaakt. Bij iedere gang kwam een andere wijn, we dronken vier of zeven verschillende jaargangen champag ne, we kregen uitleg over de berei ding van het edele vocht, we raak ten verstrikt in zoveel verschillen de soorten bestek (mijn moeder had me ooit geleerd: van buiten naar binnen toe werken) en de sfeer werd steeds beter. Tot het moment kwam dat de op perstalmeester van het kasteel aan onze producer voorstelde dat de opnames nu wel plaats konden gaan vinden. Opnames? Een van ons, de onvol prezen Serge Gauvain, heeft op een bandopnameapparaat de ver baasde eigenaresse nog wat vragen gesteld die de volgende dag, kort gesneden, zijn uitgezonden in Ra dio Tour de France. Met 'opnames' bedoelden de Fran sen heel wat anders dan onze pro ductiestaf kon waarmaken. Men verwachtte een documentaire van enige lengte op de Nederlandse tv. Dit verhaal vertelde ik eens aan een beroemd wielerfotograaf. De ze herinnerde zich dat hij in Span je, bij de lentetrainingen, wel eens moest doen alsof hij alle hoog waardigheidsbekleders op de plaat vastlegde. Dat deed hij om bevrien de wielermensen te hulp te ko men. „Er zat niet eens een filmpje in mijn toestel." Alles was die avond dan gratis. Of dit typisch Nederlands is? door Patrick Delait REIMS - Toen hij de echte sprint al kansloos had verloren van Ales sandro Petacchi, zette Mark Caven dish achter de streep nog een keer aan. Woedend slalomde hij zo snel mogelijk naar de teambus van HTC Columbia. Wie 'Cav' om uit leg wilde vragen, kon op de Boule vard Victor Hugo in Reims wach ten tot Sint Juttemis. De manier waarop hij in een zuive re sprint, de eerste in deze Tour, werd geklopt, moet zoveel pijn hebben gedaan bij de 25-jarige Brit dat hij genoeg had aan zichzelf. Verborgen achter de geblindeerde ramen van de teambus had hij de klok wat graag een jaar willen te rugdraaien. De Cavendish van 2009 had zich in Reims door het treintje van Columbia laten afzet ten in de laatste tweehonderd me ter. Op topsnelheid zou hij vervol gens rechttoe rechtaan naar de meet zijn gesprint. Alessandro Petacchi, Julian Dean en Edvald Boasson Hagen, giste ren de top drie, hadden vermoede lijk niet eens op de finishfoto ge staan. Tijdens de persconferentie zou Cavendish zichzelf vol bravou re tot de koning van de sprint heb ben uitgeroepen. Wie zou hij moe ten vrezen? Zes keer lukte het hem in de vorige Tour om zijn con currenten voor schut te zetten, maar dit jaar is hij het zelf die dit wrede lot ondergaat. In de eerste etappe naar Brussel, eveneens ge wonnen door Petacchi, kon 'Cav' nog het excuus inroepen van een valpartij. In Reims hielpen uit vluchten niet meer. Op een pijnlijke manier werd hem ingewreven dat de nederlagen die hij dit seizoen veelvuldig leed een diepere oorzaak hebben dan pech. Cavendish probeerde nog wel naar het wiel van Petacchi te springen toen die op bijna driehonderd me ter van de finish de sprint aanging, maar ontbeerde gewoon de macht om het de 36-jarige Italiaan lastig te maken. Voormalig topsprinter Erik Zabel, tegenwoordig adviseur Mark Cavendish (links naast Oscar Freire) is ver verwijderd van de topvorm die hem vorig jaar zes etappezeges in de Tour opleverde, foto Joel Saget/AP bij HTC Columbia, had op zijn ver jaardag gehoopt op een passend ge schenk. Dat Cavendish hem dit niet kon geven, had deels te ma ken met het koersverloop. De trein van Columbia, die Cavendish vorig jaar zo voorbeeldig naar de streep loodste, had te veel brand stof moeten verbruiken om een lange vlucht van vijf renners on schadelijk te maken. Toen de vijf op drie kilometer van de finish in de kraag werden gevat, bleven slechts drie teamgenoten over om Cavendish te helpen. Voor ploegleider Valerio Piva. kwam de nederlaag van Cavendish niet als een verrassing. De voorbe reiding van de sprintbom op de Tour vertoonde zoveel hiaten dat het goudhaantje van Columbia daarvoor de onvermijdelijke tol be taalt, meent Piva. „De basis van Mark is te smal. Dat maak je niet goed in twee of drie dagen." Piva hoopt dat het debacle van Reims een schokeffect teweeg brengt. „Mark heeft dit misschien nodig. Het ging vorig jaar te sim pel voor hem. Hij heeft in de win ter fouten gemaakt. Als je proble men hebt, fysiek- en privé, is het lastig om toch te winnen." Voor Alessandro Petacchi komt het turbulente seizoen van Caven dish niet ongelegen. De Italiaan leek na een dopingaffaire afge schreven, maar is op zijn oude dag bezig aan een merkwaardige revi val. Na een ritzege in de Ronde van Zwitserland staat zijn teller in de huidige Tour al op twee over winningen. En dat voor iemand die de Tour voor het laatst reed in 2004. Zelfs het feit dat Lampre geen noemenswaardig treintje op de been kan brengen, is voor 'Ale-Jet' geen obstakel. „Ik heb honderden sprints gereden. Met mijn ervaring weet ik precies in welk wiel ik moet zitten." Laatste Kans! Het Nationale WerkonderapaB 2010 is een initiatief van jobTrack.nl in samenwlpKing met Intelligence Group. Het resultaat wordt aangeboden aan werkgevers- en werknemersorganisaties en de landelijke politiek. Alessandro Petacchi is in extase na v 'mimmtk a REIMS - Een dag na zijn dramati sche val in de Ronde van Frankrijk heeft Frank Schleck alweer een nieuw doel gesteld. De Luxemburg se klassementsrenner van Saxo Bank wil vanaf eind augustus deel nemen aan de Ronde van Spanje. Schleck brak dinsdag bij een val op een kasseienstrook op meerde re plaatsen zijn sleutelbeen en moest daardoor de Tour verlaten. Het gewricht werd gisteren tijdens een operatie met een plaat en zes schroeven vastgezet. De oudste van de twee Schleck-broers eindigde vorig jaar als vijfde in de Tour. Hij heeft bij ploegleider Bjarne Riis al aangege ven later dit jaar graag de Vuelta te willen rijden. „Maar we weten nog niet hoe lang hij nodig heeft om te herstellen", zo vertelde een woord voerder van Saxo Bank gisteren in Reims.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28