De gezamenlijke liefde van Nederland en Spanje sport 125 Bij Uruguay overheerst vooral de trots na de uitschakeling Vieira stopt definitief Uruguay hoopt op als international meespelen Forlan Bijna drie miljoen toeschouwers bij WK Veel staatshoofden aanwezig bij finale NEDERLAND-SPANJE: BLOED, ZWEET EN TRANEN IN HD! foto Halden Krog/EPA WK IN CIJFERS HALVE FINALE Durban (stadion Moses Mabhida). Duitsland-Spanje 0-1 (0-0). 73. Carles Puyol 0-1. Scheidsrechter: Viktor Kassai (Hongarije). Aantal toeschouwers: 62.760. Bijzonderheden: Spanje naar de finale. Duitsland: Manuel Neuer; Philipp Lahm, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Jerome Boateng (52. Marcell Jansen); Sami Khedi- ra (81. Mario Gomez) Bastian Schwein- steiger, Piotr Trochowski (62. Toni Kroos), Özil; Lukas Podolski en Miroslav Klose. Spanje: Iker Casillas; Sergio Ramos, Ger ard Piqué, Carles Puyol, Joan la Capdevila; Sergio, Xabi Alonso (93. Carlos Marche- na), Andrés Iniesta, Xavi; Pedro (86. Silva) en David Villa (81. Fernando Torres). TOPSCORERS 1. Sneijder (Ned) en Villa (Spa) beiden 5 doel punten. 2. Forlan (Uru), Klose, Müller (Dui), Higuain (Arg), Vittek (Slw), allen 4 doelpunten. 7. Suarez (Uru), Gyan (Gha), Donovan (VSt), Luis Fabiano (Bra), allen 3 doelpunten. 12. Robben (Ned), Elano (Bra), Tiago (Por), donderdag 8 juli 2010 Jorge Fucile (links), Alvaro Fernandez (midden) en Luis Suarez maken zich op voor de training van Uruguay. foto Roberto Candia/AP door Robert-Jan Friele WILLEMSTAD/MONTEVIDEO - Uru guay reageerde gisteren rustig op het verlies tegen Nederland. Wat voor de wedstrijd al vele malen werd herhaald, was ook daarna te horen: deze WK-ploeg is er één om trots op te zijn. Bij de meeste spelers en de coach zelf overheerste de berusting. „We hebben het geprobeerd, maar wa ren niet goed genoeg. Ik ben trots op mijn spelers", zei bondscoach Tabarez, die toelichtte Diego For lan gewisseld te hebben omdat de spits fysiek op was. Middenvelder Egidio Arévalo zei 'verbitterd' te zijn over het verlies. „Maar we hebben alles gegeven. We zochten tot de laatste seconde de gelijkmaker, maar hij viel niet. Nederland heeft geweldige spelers, het is een sterke ploeg." Ook Forlan toonde zich teleurge steld. Hij was één van de weinigen die meende dat Uruguay had kun nen winnen. „We hebben tegen sterkere tegenstanders gespeeld. Nederland hadden we kunnen hebben. Op het laatst was ik zo moe dat ik niets meer bijdroeg aan mijn team, dus was het beter me te wisselen." De president van Uruguay, José Mujica, liet direct na de wedstrijd weten dat 'we met waardigheid hebben verloren, we hebben het fantastisch gedaan'. Voorafgaande aan het duel had Mujica al gezegd de onverwacht goede prestaties van Uruguay - dat zich via de ach terdeur had gekwalificeerd voor het WK - te willen gebruiken om een sportproject op scholen te star ten en kinderen zo van de drugs te houden. 'Uitpersen' kopte krant El Observa- dor enthousiast voor de halve fina le, verwijzend naar de naam Oran je ('naranja' in het Spaans, het geen ook sinaasappel betekent). Maar in de meeste analyses en commentaren klonk vooral trots door op hetgene al bereikt was door het kleine broertje van Argen tinië. „We zijn zover gekomen om dat een groep jongens is opgestaan die de wereld heeft leren kennen en beseft heeft dat niemand superi eur is aan het land waarin ze ter wereld kwam. Bovendien heeft schoolmeester Washington Oscar Tabarez het beste van onze cul tuur op ze weten over te brengen", aldus La Republica. Het leven in Montevideo en de rest van Uruguay kwam tot stil stand toen het land voor het eerst sinds 1970 in de halve finale van een WK stond. Banken en over heidskantoren waren rond het middaguur al dichtgegaan, grote delen van het openbaar vervoer la gen stil, duizenden Uruguayanen trotseerden regen en kou (het is er winter). Ze hoopten op herhalin gen van 1934 en 1950 en een derde finale. Veel fans bleven ook na de verloren wedstrijd zingend hun ploeg aanmoedigen. Alle kranten waren het er wel over eens dat Uruguay van een betere ploeg had verloren. „Maar met op geheven hoofd", aldus El Pais. „Uruguay verscheen dit keer op het WK zonder de traditionele in terne strubbelingen en dat was op het veld te zien", schreef Ovación Digital. door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Het wordt niet de finale van het brute geweld, eerder een prettige samenkomst van tech niek. Nederland en Spanje hebben en delen iets met elkaar: hun geza menlijke liefde voor de puurheid van het spel. Stiekem zien wij in dat mooie Spanje terug wat we eigenlijk van Oranje verwachten. „Zij spelen het spel wat wij ook willen spe len", geeft bondscoach Bert van Marwijk eerlijk toe. Het is het spel van die prachtige middenvelders Iniesta en Xavi, de doelgerichtheid van Villa. Het is het spel van de snelle balcirculatie. Tik-tik-tik. Voetbal zoals wij vin den dat het gespeeld moet wor den. Het Nederlandse voetbal zit diep geworteld in het Spaanse, en andersom uiteraard. Bij Spanje denken we aan Barcelona, aan Jo- han Cruijff, Johan Neeskens, Frank Rijkaard en aan al die ande re Nederlanders die in Camp Nou hebben geschitterd. De Spanjaar den, of in dit geval de Catalanen, zijn de Nederlanders dankbaar voor al die warme invloeden. Er bestaat nog een overeenkomst tussen de twee naties en dat is dat ze nog altijd wachten op die ene grote prijs, de wereldtitel. Het moet er nu maar eens van komen. „Het lijkt me fantastisch om ons te meten met dit Spanje, de ploeg die in mijn ogen de laatste paar jaar het beste voetbal van de we reld speelt", aldus Van Marwijk. LONDEN PORT ELIZABETH Patrick Vieira stelt zich definitief niet langer beschikbaar voor de Franse nationale voetbalploeg. De 34-jarige middenvelder zei giste ren dat hij zich wil richten op zijn club Manchester City. „Ik wil het vertrouwen van trainer Roberto Mancini terugbetalen", zei Vieira, die door Raymond Domenech niet werd geselecteerd voor het wereld kampioenschap in Zuid-Afrika. Frankrijk strandde daar al in de eer ste ronde. Laurent Blanc is de nieuwe bonds coach van de Fransen. JOHANNESBURG Het wereldkampioenschap voetbal passeerd gisteren bij de halve fina le tussen Duitsland en Spanje de grens van drie miljoen toeschou wers. Na 61 duels staat de teller op 2,997 miljoen bezoekers. Dat is een gemiddelde van 49.134 fans per wedstrijd. Twee WK's werden beter bezocht. Het record is in handen van de Ver enigde Staten, waar het toernooi in 1994 plaatsvond. Toen kwam het to taal uit op 3,59 miljoen. Het WK in Duitsland trok in 2006 3,36 miljoen toeschouwers. Uruguay hoopt in de WK-wed- strijd om de derde en vierde plaats zaterdag in Port Elizabeth weer te beschikken over Diego Forlan. De spits die in Zuid-Afrika al vier keer trefzeker was, viel in de halve fina le tegen Nederland uit met een dij beenblessure. „Ik hoop er zaterdag weer bij te zijn", aldus de speler van Atletico Madrid. Uruguay kan zaterdag weer be schikken over Luis Suarez. De Aja- cied keert na zijn schorsing vrijwel zeker terug in het team van bonds coach Oscar Tabarez. JOHANNESBURG De finale van het WK voetbal in Zuid-Afrika kan rekenen op massa le belangstelling van Afrikaanse staatshoofden. Al veertien rege ringsleiders van het continent heb ben hun aanwezigheid bevestigd, zo bleek gisteren. Koning Mswati III (Swaziland), ko ning Letsie III (Lesotho), Robert Mugabe (Zimbabwe), Mwai Kibaki (Kenia), Armando Guebuza (Mo zambique), Ali Bongo Ondimba (Gabon) en Ahmed Abdallah Sam- bï (Comoren) zitten zondag in Jo hannesburg sowieso op de tribune. Uche (Nig), Lee Jung-soo, Lee Chung-yong (ZKo), Eto'o (Kam), Holman (Aus), Honda (Jap), Podolski (Dui), Hernandez (Mex), Tévez (Arg) en Robinho (Bra), allen 2 doelpunten. 24. Kuijt, Huntelaar, Van Persie, Van Bronck- horst (Ned), Tshabalala, Khumalo, Mphela (ZAf), Marquez, Blanco (Mex), Dempsey, Brad ley (VSt), Gerrard, Defoe, Upson (Eng), Heinze, Demichelis, Palermo (Arg), Park Chu-young', Park Ji-sung (ZKo), Koren, Birsa, Ljubijankic (Slv), Cacau, Özil, Friedrich (Dui), Riveros, Vera, Alcaraz (Par), De Rossi, laquinta, Di Natale, Quagliarella (Ita), Reid, Smeltz (NZe), Maicon, Juan (Bra), Ji Yun-nam (NKo), Beausejour, Gon zalez, Millar (Chl), Fernandes (Zwi), Pereira (Uru), Salpingidis, Torosidis (G'ri), Jovanovic (Ser), Eto'o (Kam), Bendtner, Rommedahl, To- masson (Den), Drogba, Yaya (Ivo), Romaric, Ka- lou (Ivo), Ronaldo, Almeida, Liedson, Meireles, Simao (Por), Malouda (Fra), Yakubu (Nig), Pan- telic (Ser), Cahill (Aus), Kopunek (Slw), Endo, Okazaki (Jap), Iniesta (Spa), Boateng, Muntari (Gha), M. Pereira (Uru), Carles Puyol (Spa) allen 1 doelpunt. Eigen doelpunt: Agger (Den), Park Chu-young (ZKo). GELE KAARTEN Nederland: Sneijder, Van Bommel, Boulah- rouz. Uruguay: M. Pereira, Caceres. SOUTH AFRICA 2010 Gonzalo Higuain Mis geen detail van de finale van het WK. Neem nu een abonnement op het DELTA HD-pakket! Kijk nu Ga naar www.DELTA.nl/digitaletv maanden sluit nu uw abonnement af GRATIS'. en kijk 2 maanden gratis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27