Oranje is een wonderlijke en 22 SB1 Oogsten Bert van Marwijk gunt de spelers even rust. Voor woens dag en donderdag heeft hij geen trainingen op het program ma staan. Zondag speelt Oranje de finale in Soccer City. Oranje verdient De Zeeuw kan in y t 19 miljoen euro finale meedoen Vdll OUCIILICIIUU donderdag 8 juli 2010 door Bert Maaldeirimk De afgelopen dagen heb ik een paar keer aan Marco van Basten ge dacht. De voorganger van Bert van Marwijk die toch met een merkwaardig gevoel naar de wedstrijden van Oranje op dit WK moet kijken. Dat kan niet an ders. Onder zijn leiding lukte het niet om ver te komen tijdens de vorige twee eindtoernooien. Nu lukt het ineens wel. Vorig jaar was Prem Radhakishun Zomergast bij de VPRO. Zoals ge bruikelijk tetterde de grootste schreeuwlelijk van de Nederlandse televisie er ongenuanceerd en on gebreideld op los. Bijna niets van die avond kan ik me herinneren, behalve een opvallend pleidooi van Prem voor eerherstel van Kees Rijvers. Van maart 1981 tot en met oktober 1984 was Rijvers bonds coach van het Nederlands elftal. Eén van de minst succesvolle Oran jetrainers ooit. Met Rijvers aan het roer plaatste het Nederlands elftal zich niet voor het WK van 1982 en ook niet voor het EK van 1984. Prem vond dat het negatieve beeld van bondscoach Rijvers nodig bij gesteld diende te worden, omdat Rijvers toch de grondlegger was van het Nederlands elftal dat in 1988 Europees kampioen werd. Ne gen spelers die tijdens dat toer nooi in de basis speelden, debu teerden onder hem in Oranje. Niet zo opmerkelijk, want als ik bonds coach was geweest had ik ze ook geselecteerd. Om zijn woorden nog meer kracht bij te zetten, liet Prem een fragment uit 1983 zien. Op 12 oktober van dat jaar speelde Oranje in en tegen Ierland. Het was één van de laatste mogelijkhe den voor het Nederlands elftal om zich te kwalificeren voor het EK in Frankrijk. Na een half uur stond het al 2-0 voor de Ieren. Rijvers paste de tactiek aan en uiteindelijk won Oranje met 2-3. Iedereen die het voetbal volgt, kan zich de beel den voor de geest halen van de jonge Marco van Basten, Ruud Gul- lit, Gerald Vanenburg en Ronald Koeman die na afloop over elkaar heen buitelden van vreugde. Het resultaat mocht uiteindelijk niet baten, dat kwam bijna vijfjaar la ter onder Rinus Michels. Ik kan me voorstellen dat Marco van Basten met dat in z'n achter hoofd het WK in Zuid-Afrika be leeft. Van 2004 tot 2008 heeft bondscoach Van Basten ongeveer iedereen die een bal kon trappen uitgenodigd voor het Nederlands elftal. Velen vielen af, enkelen ble ven over. Die spelers - aangevuld met Mark van Bommel en Grego ry van der Wiel - gaan zondag pro beren wereldgoud te veroveren. De basis is gelegd door Marco van Basten, Bert van Marwijk maakt het af Maar laten we wel wezen; Kees Rij vers had niet de kwaliteiten die Ri nus Michels wél bezat. Voor Marco van Basten en Bert van Marwijk geldt hetzelfde: de één is zaaier en de ander oogster, maar oogsten is veel moeilijker dan zaaien. NEDERLANDS ELFTAL KRIJGT RUST kaapstad - Het Nederlands elftal heeft al bijna negentien miljoen euro aan premies verdiend op het WK in Zuid-Afrika. Wereldvoet balbond Fifa keert 24 miljoen dol lar, omgerekend zo'n 18,9 miljoen euro, uit aan de verliezend finalist van de mondiale eindronde. De wereldkampioen ontvangt 30 mil joen dollar, bijna 24 miljoen euro. De wereldvoetbalbond verdeelt uit eindelijk een bedrag van 420 mil joen dollar over de 32 deelnemen de landen. De meeste nationale voetbalbonden geven een deel van deze inkomsten aan de trainers en spelers. De KNVB doet in tegen stelling tot veel andere voetbalbon den geen mededelingen over het premiestelsel voor de spelers. johannesburg - Demy de Zeeuw is in de nacht van dinsdag op woensdag in een ziekenhuis in Kaapstad aan zijn gebit geholpen. Bij de middenvelder zijn enkele tanden gestabiliseerd en vastgezet. Onderzoek heeft uitgewezen dat hij zijn kaak niet heeft gebroken. De Zeeuw kreeg dinsdagavond tij dens de halve finale op het WK te gen Uruguay een harde trap in zijn gezicht. Martin Caceres raakte de midden velder toen hij een bal wilde om halen. De Zeeuw moest zich in de rust laten vervangen door Rafael van der Vaart. Hij is normaal gesproken weer be schikbaar voor de finale van zon dag. door Leon ten Voorde Johannesburg - De weg van Hoenderloo naar Johannesburg was lang. Soms prettig, dan weer verraderlijk. Soms was er een on voorziene afslag, dan ging het weer gewoon rechtdoor. Wat ge beurde er onderweg allemaal in de Oranje-mars? Een terugblik. 10 mei, Hoenderloo: Bijna nie mand denkt nog aan het WK, of de eerste mini-rel is al geboren. Ronkende bolides en stuurs kijken de vedetten die smachtende hand tekeningenjagers bijna onderstebo ven rijden: het land spreekt er schande van. 13 mei, Hoenderloo: De vraag is onschuldig, het antwoord eigenlijk ook. Of Robin van Persie samen met Wesley Sneijder, Arjen Rob ben en Rafael van der Vaart wil spelen. Ja, natuurlijk wil hij dat wel. Een journalist plakt er het stempel van De Grote Vier op en zonder dat Van Persie die term in de mond heeft genomen, doet de lawine zijn werk. Vijf minuten na het tafelgesprek heet het op inter net al dat Van Persie pleit voor De Grote Vier. 19 mei, Seefeld: Zuurstof kweken in de Alpen. Oranje begint in het uitgestorven wintersportplaatsje Seefeld aan het serieuze deel van de voorbereiding. 26 mei, Freiburg: Hij wil zo graag de spits van Oranje worden en de eerste kennismaking met de nieu- door door Leon ten Voorde johannesburg - Stel je toch eens voor dat Oranje toch nog een goe de wedstrijd gaat spelen. Dan is de kans groot dat de laatste daad in de carrière van Giovanni van Bron- ckhorst het omhoog houden van de wereldbeker is. Terwijl iedereen nog wacht op het moment dat de klasse een keer sa menbalt, zijn de spelers al doorge reisd naar de finale. Dit Oranje is eigenlijk maar een gek elftal. Een elftal vol eigenaardigheden, dat evenveel verbazing als liefde op wekt. Als na Wesley Sneijder ook Arjen Robben al met het hoofd gaat sco ren, dan weten we genoeg: alles kan, echt alles is mogelijk bij Oran je. Een koppende Robben... het moet niet gekker worden. Sneijder speelt niet eens zo'n heel bijzon der sterk toernooi, maar de vorm gever staat al wel op vijf treffers. Hij hoeft maar naar de goal te kij ken, of de bal zit er alweer in. Gro te kans dat hij speler van het toer nooi wordt. Soms heb je van die dagen, weken, dat er iets superieurs, iets onaan tastbaars ontstaat in een groep zonder dat er voor de buitenwacht grootse daden worden geleverd. Oranje zit nu in zo'n fase. Het zit allemaal mee en dan kun je met een sterk karakter, een gefundeer de ondergrond en een paar flitsen de momenten van individuele klas se zonder een echte topwedstrijd de finale halen. En zelfs wereld kampioen worden. Oranje doet het zo op het eerste oog rustig aan. Slechts een keer werd er op dit WK met meer dan een treffer verschil gewonnen (te gen Denemarken). Maar hoe klein de marge telkens ook was, het bleek elke keer weer voldoende te zijn. Het land van de aanval is het land van het minimalisme gewor den, al bestrijdt bondscoach Bert van Marwijk die stelling. „Ik wil het klassement met het aantal kansen wel eens zien. Ik Rafael van der Vaart nam na afloop van het duel met Uruguay al een voorschot op de wereldtitel. weet zeker dat we in de top staan. Tegen Slowakije hadden we zeven opgelegde kansen, tegen Brazilië moeten we uitlopen naar 3-1, 4-1 en tegen Uruguay ook. Als die bal len erin gaan, wordt er heel anders tegen ons aangekeken." Ook al is het voetbal soms niet om aan te zien geweest, wie alle kwali ficatiewedstrijden zonder punten verlies door is gekomen, vervol gens ook nog even zes duels achter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24