201 zeeland Scepsis over mosselzaad aan Superstips van de dag... stipreizen.nl Kwaliteit: brieven donderdag 8 juli 2010 Waterschap Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Duiventil Eindelijk het goede nieuws dat er een duiventil in Vlissingen komt (krant, 6 juli). We hebben hier heel wat afgezien. Duiven werden doodgeschoten en kropen bloe dend in de dakgoot, afgeschoten duiven die maandenlang hebben liggen rotten op de daken, vang- kooien met duiven die dagen zon der drinkwater in de brandende zon gevangen zaten. Hopelijk be hoort dat nu tot het verleden. In een duiventil kunnen de duiven slapen en eten. Als je de eieren weghaalt, heb je de populatie zo onder controle. Jeanne van Klooster Walstraat 160, Vlissingen Socialisme Ca rel Goseling ('Analyse, krant, 6 juli) schrijft over geldleningen: 'om rente en aflossing maken de socia listen zich niet druk. Dat was een zorg voor later'. En dat nu is juist het anti-sociale van de socialist. In 1950, toen ik op de Scheveningse boulevard mijn studie-werk deed (kon toen nog!), kwam een Duitse vrachtwagen-bestuurder bij mij zit ten. En hij zei iets dat mijn keuze voor een politieke partij voorgoed bepaalde: 'ik moet zorgen dat mijn baas goed verdient, want alleen dan kan ik het ook goed hebben'. Sociaal denken en handelen heeft niets te maken met socialisme. M. Van Loon Voorstad 38, Goes Eén of meer erwtjes Nou moet ik die lachende familie Van Gilst in Kortgene toch terecht wijzen. Over die erwtjes. Zeker, een platte vrouw, wat een uitdruk king toch, noemde men wel: 'twee erwtjes op een plankje'. Maar een authentiek gezegde is toch, als een plan of een moeilijke opdracht goed verloopt: 'dat gaat als erwtjes over een plankje'. Het aantal was niet belangrijk. Mijn vader zaliger had het zelfs over: 'as een mud er- ten over een planke'. Vaak bezigde hij die wens als dirigent van de fan fare als er een mooie roffel werd verlangd van de tamboer. Piet Karman Jonkerstraat 11, 's-Heer Arendskerke De mosselen kosten dit jaar ongeveer even veel als vorig jaar. Dat wil zeggen 5 euro per kilo voor de grootste mosselen en 3 euro voor de kleinere. De smaak van de mosselen is nu al erg goed. Dat wordt volgens kenners alleen maar beter. door René Scforier YERSEKE - Wie over de Zeeland- brug rijdt kan ze zien liggen. De grijze tonnen waaraan de nylon ka bels van de mosselzaadinvangin- stallaties zijn bevestigd. Vorig jaar is met die installaties op de Wad denzee 1,2 miljoen kilogram mos selzaad ingevangen en in de Oos- terschelde 2,7 miljoen. Inmiddels liggen de installaties op 14 verschillende locaties van ge middeld 50 hectare groot. En dat is nog maar 20 procent van wat er over vijf jaar in de Waddenzee en Oosterschelde moet liggen. Want dat is de afspraak met de natuurbe schermers en het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit: elk jaar 20 procent minder mosselzaad vangen op de Wadden zee en ieder jaar 20 procent aan mosselzaadinvanginstallaties er bij. De mosselvissers doen er aan mee. Ze moeten wel. Ze kunnen weinig anders. Ze hebben ingestemd met de afspraken met het ministerie en de natuurbeschermers. En als ze het niet doen is de mosselsector binnen de kortste keren een uit stervende sector onder de druk van de natuurbescherming. Maar wie zijn oor bij hen te luiste ren legt, hoort dat lang nog niet ie dereen echt overtuigd is dat die in stallaties een werkelijk alternatief worden voor de traditionele mos selzaadvisserij met boomkorren. Desondanks waren er gisteren in Yerseke, waar de aftrap werd gege ven voor het nieuwe mosselsei zoen, vooral positief gestemde mosselvissers. Daar hadden ze een reden voor. Elk jaar bij het begin van het mosselseizoen in Yerseke wordt het gezegd: de mosselen zijn van prima kwaliteit. Maar dit jaar is het echt zo. De mosselen zijn groter en smaken daardoor be ter dan ze in decennia deden. Ze zijn groter en lekker vlezig, zoals dat in Yerseke wordt genoemd. En dat al zo vroeg in het seizoen. Immers, de smaak van de mosse len wordt in de eerste weken van het seizoen altijd nog beter. Mosselkweker Jos van Damme kon niet aangegeven wat de oor zaak van de goede kwaliteit is. Het kan volgens hem komen doordat er veel wilde oesters zijn opgevist, die nu niet meer het voedsel van de mosselen weg kunnen kapen. Ook zou het door het weer kun nen komen. Maar het zou even goed een gril van de natuur kun nen zijn. De prijs van de mosselen zal onge veer op hetzelfde niveau liggen als vorig jaar en mogelijk iets lager, De huidige bestuursvorm van de waterschappen is nu in 2010 een anachronisme geworden. Deze be stuursvorm stamt nog uit de 12e eeuw. Omdat water geen grenzen kent, is in 1798 de voorganger van Rijkswaterstaat opgericht. Dit is nu nog steeds de meest aangewezen deskundige dienst om het water management in heel Nederland en de provincies uit te voeren. In het kader van bestuurlijke modellen moeten de kleine provincies en hun bestuurders alert zijn. Op Eu ropees niveau gezien is Nederland 8c Vlaanderen een regio en Zee land, gezien het inwonertal, slechts een stadsgewest. Hugo Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfond' boek online of bel 020 - 66 22 222 s. per kamer/hut exd. Catamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. SCR Mosselkwekers bekijken het mosselzaad aan de nylonkabels die boven water zijn getild. Op de achtergrond de grijze t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22