'Lagere snelheid voor schepen' Kanoën in de Middelburgse grachten PZC Afsluitingen door druk weekeinde Moeder 18 en 19 21 deDRVKKERY E-readers almanak 't Oog helder, met vaste hand en een scherpe geest Donderdag 8 juli 2010 ÏE8EW® -„'Ï v- GEVAARLIJKE VLOEDGOLF Rijkswaterstaat zint op maatregel na enorme golfslag Vlissings strand door Wendy van den Hurk VLISSINCEN - Scheepvaart op de Westerschelde krijgt wellicht te maken met een snelheidsbeper king. Rijkswaterstaat overweegt die maatregel na weer een gevaar lijke vloedgolf op het Vlissingse Badstrand. Met veertien mijl per uur voer de Seabass afgelopen zondag voorbij de boulevard, waarmee de Duitse tanker enorme golfslag veroorzaak te. Samen met toegesnelde badgas ten visten strandwachten twaalf kleine kinderen uit het water. Een vrouw uit Rotterdam, die gekleed op het strand stond, werd tussen paalhoofden geslagen. Ze zat on der de schaafwonden. De loods is aangesproken door Rijkswaterstaat. Die had immers beter moeten weten, zegt woord voerder Edwin de Feijter. „En zijn nonchalante reactie zette ons extra aan het denken. Schippers en lood sen hebben een zware verantwoor delijkheid. Ook de badgasten moe ten goed opletten. De gemiddelde Zeeuw weet wel hoe het werkt, maar toeristen vaak niet. We moe ten bedenken wat we aan de situa tie kunnen doen. Misschien snel heidsregulering, hoewel dat wel sa men met de Vlamingen moet. Een andere optie is omvaren via west, al zitten schippers daar vast niet op te wachten. Er zijn zat mogelijk heden, maar niet alles zal haalbaar zijn." Striktere aanwijzingen voor schippers, verlegde boeien en een andere manier van zandsuppletie hebben volgens De Feijter voorko men dat verder op Walcheren nog een golf ontstond, zoals een paar jaar geleden bij Zoutelande. Welke maatregel het ook wordt, het kan voor strandwacht Albert Dijkstra in Vlissingen niet snel genoeg wor den ingevoerd. „Ik snap dat een loods de snelheid van een schip moeilijk kan inschatten als hij op de brug staat, maar dit valt onder goed zeemanschap. Als gevolg van alle zandsuppleties, de oprukken de vaargeul naar de kust en de steeds grotere schepen is er steeds meer waterverplaatsing. We heb ben daar goede afspraken over met het Schelde Coördinatie Cen trum (dat valt onder Rijkswater staat, red.) en dat vangt veel af) maar 'voorkom hinderlijke golfslag op het Badstrand' is echt een veel te mild voorschrift voor schippers. Ze zouden zich aan tien of elf mijl per uur moeten houden en anders een boete moeten krijgen. Dan kij ken ze wel uit. Het loopt nu te vaak nét goed af Totdat het een keer fout gaat." Lot vismarkt Veere is in handen van de Raad van State 17 Tip? walcheren@pzc.nl VLISSINGEN - Vlissingen maakt zich op voor een paar extra drukke da gen. Zowel het festival Onder stroom als activiteiten rondom de finale van het WK voetbal zullen extra mensen naar de binnenstad trekken en daarom zijn volgens de gemeente enkele verkeersmaatrege len nodig. Zaterdag vindt de Straattheaterdag plaats. Daarom worden van 11.30 tot 21.00 uur auto's uit de binnen stad geweerd. Dat geldt ook voor zondag vanaf 19.00 uur, omdat dan meer mensen naar het cen trum komen om samen in cafés en op terrassen naar de WK-finale te kijken. Het Bellamypark, de Nieuwendijk en de Spuistraat zijn geheel of ge deeltelijk afgesloten. De Boulevard de Ruijter is te bereiken via de Coosje Buskenstraat en wordt tweerichtingsverkeer. Ook de Bou levard Bankert is deels tweerich tingsverkeer. De oostkant van het centrum is bereikbaar via de Ko ningsweg, Gravestraat, Nieuw- straat en Groenewoud. Bewoners aan de westzijde van het Bel lamypark kunnen hun huis berei ken via de Spuikomweg, Dam en Gasthuisstraat. www.vlissingen.nl Markt 51 Middelburg T011S SS6 886 za. 10 juli, 11.00-13.00 uur demonstratie boeken bestellen? www.drukkerijmiddelburg.nl Vanuit het Prins Hendriksdok in Middelburg kan iedereen straks een stukje kanoën of waterfietsen door de Middelburgse wateren. De tocht door de grachten naar de Herengracht vindt ondernemer Paul Peene persoonlijk het allermooist. foto Lex de Meester door Emile Gallon MIDDELBURG - Tijdens een vakan tie in Overijssel vroeg Paul Peene zich af waarom er in Middelburg geen kano's gehuurd kunnen wor den. Altijd als hij met zijn gezin daar op vakantie is, stapt hij wel eens in een kano voor een leuke gezamenlijke tocht. De laatste keer vroeg hij zich hard op af waarom Middelburg met z'n vele wateren, historische grachten en monumentale binnenstad zo weinig met al het water doet. Thuisgekomen besloot hij dan ook dat het tijd werd om dan maar zelf iets op te zetten. Als manager bij Zeelandboten is hij toch al hele dagen bezig met al les wat te maken heeft met varen en water. Na de nodige gesprekken met de gemeente start hij op 15 juli met de verhuur van kano's en waterfietsen. Het gaat om tien ka no's en drie waterfietsen die straks in het Prins Hendrikdok liggen te wachten op belangstellenden. Hij heeft bewust voor driepersoonska- no's gekozen omdat die stevig op het water liggen en ruimte bieden aan meerdere mensen. Zelf heeft hij al door Middelburg gevaren en vindt zeker de tocht door de grachten naar de Heren gracht een mooie. Voor de mensen die voldoende tijd en spierkracht hebben is het ook mogelijk om via het Oude Ar- nekanaal naar Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland te varen. „Dat is ook echt een mooie route." Daar moet echter wel vier tot vijf uur voor worden uitgetrokken, zo blijkt uit een routebeschrijving. De ondernemer verhuurt sinds kort ook loungeboten oftewel pon- tonboten. Dat zijn boten die ge schikt zijn voor tien personen en wel wat weg hebben van een drij vend bankstel met een motor. Huurders van een dergelijke boot kunnen binnen een uur op het Veerse Meer zitten om daar rond te varen. „Bedrijven hebben deze boten al ontdekt voor hun uitje." Tip? redactie@pzc.nl De WK-koorts loopt op in dat Vlis singse gezin. Bing (8) en z'n zusje Moira (6) moch ten dinsdagavond naar de halve fina le tegen Uruguay kijken. Alles verliep rustig totdat papa, die avonddienst had, vanaf zijn werk naar huis belde om van zijn kroost de stand te vernemen. Zowel Bing als Moira wilde als eer ste bij de telefoon zijn toen deze over ging. Bing bleek sneller, wat een oorverdo vend geschreeuw van Moira tot ge volg had dat het geluid van een vu- vuzela zo niet overtrof, dan toch ten minste benaderde. Toen de kalmte was weergekeerd, vroeg Moira: „Mama, hebben al die mannen op 't veld ook een moeder Mocht Moira's latere zoon voetballer worden, dan zal die over moederlijk meeleven niks te klagen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19