II vandaag uitgelicht Oranje verloor al twee keer WK-finale De nuchtere Hollan der bestaat al lang niet meer. De opvol ger is de Oranjegek. Diens omgang met EK's en WK's weer spiegelt de verander de volksziel. Daar komt bij dat Nederland in de jaren negentig rijk werd. We kre gen geld, en konden ons de twee jaarlijkse luxe van voetbalgekte met veel drank en gadgets veroor loven. En niet alleen dat, we wilden ook laten zien dat we het goed had den. De Nederlandse gezelligheid (geen enkele taal kent zo'n woord) verplaatste zich van de intimiteit van de huiskamer naar de straat. De mediterranisering van Neder land was begonnen. Dat we onze met de paplepel inge goten weerzin tegen uitbundig heid in de jaren negentig lieten val len, had alles te maken met het af scheid van onze calvinistische volksaard. De ontzuiling en ontker kelijking maakten de geesten rijp voor gezamenlijke volksfeesten op pleinen en in kroegen. Het ada gium 'doe-maar-gewoon- dan- doe-je-al-gek-genoeg' maakte plaats voor 'Nederland-o-Neder- land, jij bent de kampioen'. Het keurslijf van fatsoen en nuchter heid werd door de sinds de jaren zestig mondig geworden burger met veel enthousiasme afgewor pen. De Oranjegekte biedt eens in de twee jaar de illusie van een eensgezinde natie De ontwikkelingen in de techniek werkten ook mee: was een groot scherm op een plein of in een café tien jaar geleden nog een dure bij zonderheid, anno 2010 staat Neder land vol met die dingen. En wat de laatste weken ook weer bewezen werd: vrouwen houden anno 2010 net zo van voetbal als mannen. Ze beleven het mis schien anders, zien het samen tv-kijken wellicht meer als een so cial event, maar de pleinen en ca fés tellen net zo veel vrouwen als mannen. Bierbrouwer Bavaria kwam met jurkjes en niet met broeken. Een veelgehoorde kritiek op de ver worvenheden van de jaren zestig van de vorige eeuw is dat de toen veroverde vrijheid is doorgeslagen in egocentrische hufterigheid. Een ieder-voor-zich maatschappij. Als dat waar is, biedt de collectieve Oranjegekte de troostrijke illusie van een tijdelijk eensgezinde na tie. Nederland koestert zijn zelfbeeld van klein landje dat toch nog veel in de wereldmelk te brokkelen heeft, ook al is het sinds de Gou den Eeuw geen wereldmacht meer maar een Calimero die dankzij de Rotterdamse haven en de gasbel van Slochteren een relatief grote broek aan kan trekken. In een globaliserende wereld waar in mensen hun nationale identi teit verliezen is het aantrekkelijk om iets te bezitten waar je je toch mee kunt onderscheiden. En dat heeft Nederland: wij kun nen voetballen en feesten! In 1974 en 1978 speelde het Nederlands voetbalelftal ook al in de finale van het WK. In West-Duitsland en Argentinië wist Oranje echter niet te winnen. Be kijk de beelden op zie: Uitgelicht op onze website Stel dat een Nederland se voetbalfan uit 1974 met een tijdmachine naar 2010 zou kunnen 'vliegen'. Hij zou zich op een andere planeet wanen. Hoe anders werd het WK in Duitsland en de verloren finale tegen het gastland toen beleefd in vergelijking met de uitbundige sfeer van nu. Voetbal kijken en be leven deed je in de zomer van 1974 gewoon thuis, of hooguit voor een klein tv'tje in het buurtcafé. We schaften toen massaal kleu- ren-tv's aan, maar het bleef een huiskamerevenement. En feesten op straat? Dat was voorbehouden aan die gekke zuiderlingen, met carnaval, niet met een WK. De kater was groot toen het elftal van Cruijff en Neeskens in Mün- chen met 2-1 ten onder ging. De schaduw van de Tweede Wereld oorlog hing over die finale: een Ne derlandse overwinning zou een vorm van Wiedergutmachung zijn geweest. Helaas... De verloren finale vier jaar later te gen Argentinië deed daarom ook veel minder pijn. Het zou nog tien jaar duren voor dat 'we' eindelijk ons gram tegen de Duitsers konden halen. We schakelden hen uit tijdens het EK in toen nog West-Duitsland en werden Europees kampioen. De zege tegen de Duitsers was voor veel mensen minstens zo belang rijk als die in de finale tegen de Russen. De huidige Oranjegekte is in 1988 begonnen. Nederland probeerde het volksfeest dat het die zomer be leefde om de twee jaar te herha len, met als grote droom ook een WK te winnen. Dat lukte echter tot op-de dag van vandaag niet. Maar de Oranjegekte werd er niet minder door, integendeel. Normaal gesproken verwatert zo'n hysterie. Maar door een aantal fac toren werd de hype een vast onder deel van het Nederlander-zijn. De commercie ontdekte in 1988 dat er aan Oranje te verdienen viel. Moest je in 1974 nog zelf je vlaggetjes uit papier knippen, de laatste 22 jaar heeft zowat ieder be drijf geleerd iets met EK's en WK's te doen. Van beesies via vu- vuzela's tot een jaar lang gratis stroom als Nederland zondag wint. door Joep Trommelen donderdag 8 juli 2010 M i foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11