io ora Niet alle kranten delen in de gekte I0PkTP Oranje speelt sinds 1907 in oranje donderdag 8 juli 2010 ï#- lliL ig£ v' c# kssmS 5 t De Oranjegekte spat van de krantenpagina's. Toch zijn er nog dagbladen die het WK op gepaste af stand wensen te houden. door Joost Bosman De kranten in Nederland gillen dezer dagen Oranje. Op de vele extra sportpagina's kan de lezer zich vrijwel onbeperkt ver lustigen aan de actualiteit van het WK. Geen analyse, geen verslag en geen interview blijft ongeschre ven. Doen echt alle kranten mee aan de gekte? Nee, bij de twee or thodox christelijke dagbladen, het Reformatorisch en het Nederlands Dagblad, wordt gepaste distantie betracht. Steef de Bruijn, adjunct-hoofdre dacteur van het Reformatorisch Dagblad (voor de meest orthodox gereformeerden) zegt dat zijn krant al bij de oprichting in 1971 de bewuste keuze heeft gemaakt niet over topsport te berichten. „Dat Nederland nu naar de finale gaat van het WK, is geen aanlei ding dat beleid te veranderen", al dus De Bruijn. De reden dat er geen topsport in de kolommen van het RD te vinden is, heeft al les te maken met de christelijke identiteit van het dagblad. De Bruijn: „Nog afgezien van "het feit dat wedstrijden vaak op zondag plaatsvinden, is sport op dat ni veau een vorm van verdwazing. Als Nederland speelt, staat alles .stil, zelfs de kabinetsformatie. Top sport is een vorm van verafgoding, van buitensporige verering en staat dus op gepannen voet met wat er in de Bijbel staat." Volgens De Bruijn is de afwezig heid van het WK in de krant ook precies wat de lezer van het RD verwacht. „Ongeveer een derde van onze lezers heeft tv. En een deel van hen zal mogelijk ook naar voetbal kijken. Maar we hebben nog nooit een abonnementopzeg ging gehad, omdat we niet over WK's berichten." Met regelmaat publiceert het RD overigens wel opinieartikelen over het WK. Die zijn vaak kritisch van aard, maar worden op hun beurt vaak gevolgd door kritische inge zonden brieven. „We verketteren het WK of het Nederlands elftal echt niet. We denken genuanceerd over sport", zegt De Bruijn. Het Nederlands Dagblad (van oudsher de krant van vrijgemaakt gereformeerden) is in tegenstelling tot het RD niet principieel tegen topsport en presenteert tijdens het WK dagelijks een (halve) sportpa gina. Maar hoewel het ND (mondjes maat) aandacht besteedt aan ach tergronden van bepaalde teams, ontbreken de wedstrijdverslagen en de uitslagen van Nederland-Bra- zilië en Nederland-Uruguay. Hoofdredacteur Peter Bergwerff vindt echter, dat als je verslag wilt doen van topsport, je dat ook volle dig moet kunnen doen en dus ook op zondag. En dat is voor het ND nog steeds een no go. „Daarnaast zijn wij een niche krant, wij kunnen op sportgebied niet excelleren. Welke meerwaar de hebben we op sportgebied te bieden vanuit onze christelijke identiteit? Geen enkele." Berg werff wijst erop dat uit eigen on derzoek blijkt dat een overgrote meerderheid van de (30.000) ND-lezers helemaal niet zit te wachten op meer WK-nieuws. Maar wat als Nederland (zondag!) kampioen wordt en het voor alle kranten de geheide opening wordt? Bergwerff: „Tja, als Neder land straks op zijn kop staat en wij hebben daar maandag niets over, dan is dat uitermate beroerd. lour- nalistiek gezien, zijn dat heel verve lende dagen voor ons." Op welk sportevenement waar ook ter wereld, oranje gekleurde suppor ters trekken altijd en overal de aandacht. Volgens sporthistoricus Jurryt van der Vooren, verbonden aan onder meer de website sportgeschiede- nis.nl, is de kleur oranje niet altijd verbonden geweest aan het voetbal. „In de jaren vóór 1907 speelden de spelers van de nationale selectie vaak nog in mengelmoesje van allerhande clubteams." De Nieuwe Tilburgsche Courant van 23 december 1907 maakte voor het eerst gewag van een Nederlands elftal dat speelde 'in oranje truien en witte broeken'. Nederland verloor de strijd twee dagen eerder in en te gen de amateurs van Engeland met 12-2, aldus Van der Vooren, 'en de keeper had niet eens een slechte dag'. In die wedstrijd werd echter een sportmythe geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10