81 buitenland 'Dubieuze foto's bij bisschop' Palestijnsen willen Superstips van de dag.. stipreizen.nl Politie verhoort Danneels Olie in Golf van Mexico bereikt kust van Texas sSSéSr woensdag 7 juli 2010 DEMONSTRATIES VOOR CILAD SHALIT Meer dan tienduizend Israëli's marcheerden gisteren van Tel Aviv naar Jeruzalem om hun regering te bewegen Palestijnse gevangenen vrij te laten in ruil voor Gilad Shalit. Vlaamse krant meldt vondst verdachte documenten en fo to's van Dutroux-slachtoffers in bisschoppelijk paleis van Mechelen. Confrontatie kardinaal Dan neels met voorzitter van on derzoekscommissie. BRUSSEL - Justitie in België heeft bij de huiszoekingen in het aarts bisschoppelijke paleis van Meche len documenten gevonden waar van het zich afvraagt hoe die daar terecht zijn gekomen. Het gaat on der meer om documenten over pe dofilie die alleen voor justitie be stemd waren en foto's van de licha men van twee slachtoffers van kin dermoordenaar Mare Dutroux. Dat meldde de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws gisteren. De huiszoekingen vonden plaats op 24 juni. Volgens de krant zijn tientallen foto's gevonden van de opgravingen van de lichamen van Julie en Mélissa, slachtoffers van Dutroux. Ook zouden in het bis schoppelijk paleis brieven over ge heime en verbrande pedofiliedos- siers zijn aangetroffen. De voorzitter van de voormalige Belgische commissie die zich bezig hield met het seksueel misbruik in de Roöms-Katholieke Kerk, Peter Adriaenssens, is gistermiddag on verwacht door de politie in Brus sel als getuige gehoord. Hij werd geconfronteerd met kardinaal God fried Danneels, de vroegere aarts bisschop van Mechelen-Brussel, die toen al de hele dag was onder vraagd. Kinderpsychiater Adriaens sens zei na afloop dat hij niks kon en wilde zeggen over de inhoud van de confrontatie. Hij zou gister middag zijn gebeld om onmiddel lijk te verschijnen. Volgens de ex-voorzitter was Dan neels geschokt. „Het is zeer moei lijk voor hem dat heel wat mensen dachten dat hij op de hoogte was en dat hij niets gedaan heeft. Hij is verrast dat feiten met zo'n ernst aan hem gelinkt worden", aldus Adriaenssens. Verscheidene man nen en jongens hebben beweerd dat zij de kardinaal over seksueel misbruik door katholieke priesters hadden ingelicht, maar dat niets met hun klachten is gedaan. Het aartsbisdom Mechelen-Brus sel heeft gisteren ongeveer twintig pe's teruggekregen die bij de huis zoeking in beslag waren genomen. Kardinaal Danneels en zijn opvol ger aartsbisschop André-Joseph Léonard hebben hun pc niet terug gekregen. Ook enkele bisschoppen die op de dag van de huiszoeking in het bisschopshuis waren voor de vergadering van de bisschop penconferentie, hebben hun lap top nog niet terug. De acties voor de vrijlating van Gilad Shalit wekken ook hoop in Gaza. Vrouwen en moeders van langgestraf te Palestijnen zien uit naar een gevangenenruil. door onze correspondent Ad Bloemendaal De meest fanatieke sup porters van vrijlating van de Israëlische sol daat Gilad Shalit wo nen in Gaza. „Iedere ochtend hoop ik dat dit de dag zal zijn dat ze hem laten gaan", zegt Suheir al-Khol, een 45-jarige huisvrouw. Als moeder leeft ze mee met de Shalits, vertelt ze, maar haar ver langen heeft meer te maken met de prijs die Israël aan Harnas zal moeten betalen: de vrijlating van duizend Palestijnse gevangenen, onder wie honderden zwaarge- straften. Zo'n ruil is de enige hoop voor Suheirs echtgenoot, die al 23 jaar in een Israëlische cel zit. Als Harnas hem niet vrij krijgt, blijft hij er waarschijnlijk tot zijn dood. De beruchte Nafcha-gevangenis waar Machmoud al-Khol (50) zit opgesloten, ligt eenzaam in het hart van de Negev-woestijn. Bin nen hoge muren en prikkeldraad herbergt de inrichting uitsluitend langdurig gestrafte Palestijnen; veroordeeld wegens aanvallen op soldaten, terreuraanslagen in Israë lische steden of het organiseren van vijandige activiteiten. Over wat Machmoud in de cel bracht is Suheir vaag. Ze houdt het op 'steun aan Harnas'. „Hij is geen moordenaar, maar een ver zetsstrijder", zegt ze fel. Hun zoon Imran, tijdens de arrestatie twee jaar oud, volgde in vaders voetspo ren en is vijfjaar geleden met hem herenigd. Ze zitten nu in dezelfde Nafcha-cel, samen met 17 anderen. „Tot 2004 kon ik mijn man om de twee weken bezoeken. Toen hield het ineens op", vertelt Suheir. Waarom? „Veiligheidsredenen, zei den ze, maar dat zeggen ze altijd." Haar tot 14 jaar veroordeelde zoon heeft ze sinds diens aanhouding niet meer gezien. Suheir is iedere maandag te vin den bij het kantoor van de Interna tionale Commissie van het Rode Kruis in Gaza-stad, samen met tientallen andere vrouwen en moe ders van gevangenen. Ze wisselen nieuws uit en speculeren over de kans op een gevangenenruil. De grote demonstraties in Israël voor de vrijlating van Shalit hebben ge zorgd voor nieuwe actie. Zondag betoogden honderden familiele den bij het huis van Hamas-leider Machmoud al-Zahar in Gaza. „Uit eindelijk moeten al onze gevange nen vrij komen", zegt Nozhe Abu-Rian (59), een van de vrou wen bij het Rode Kruiskantoor. Sinds vier jaar is er vanuit Gaza geen bezoek meer toegestaan. Het enige contact met de gevangenen verloopt via het Rode Kruis, een bescheiden recht dat Gilad Shalit moet ontberen. De familie van de Palestijnse gevangenen kan brie ven schrijven en foto's insluiten, al wordt alles gecensureerd. Sommi ge gevangenen slagen erin contact te leggen via binnengesmokkelde mobiele telefoons. „Af en toe kan ik zo met Maher praten", zegt Sa- mia Abu-Karsh (43) over haar MIAMI/NEW ORLEANS - Op de kust van de Amerikaanse staat Texas is een hoeveelheid teerbolletjes aan gespoeld. Volgens een woordvoer der van olieproducent BP gisteren zijn de teerbolletjes afkomstig uit het olielek in de Golf van Mexico. Het is voor het eerst dat de olie Texas bereikt. Al eerder werden de kusten van Louisiana, Alabama, Florida en Mississippi vervuild. Op de kust van laatstgenoemde staat spoelden vorige week voor het eerst grote hoeveelheden olie aan. Het olielek ontstond in april na een explosie bij het door BP ge bruikte boorplatform Deep Hori zon. BP doet sindsdien tevergeefs pogingen het lek te dichten. Een storing boven de Golf van Mexico ontwikkelt zich volgens het Amerikaanse orkaancentrum (NHC) mogelijk tot een nieuwe tropische storm. Een nieuwe or kaan betekent een tegenslag in po gingen de enorme olievlek in de Golf van Mexico op te ruimen. Vo rige week hinderde de orkaan Alex al de opruimwerkzaamheden in de Golf van Mexico. '"gekocht ["elusive li. li: Zie stipreizen.nl/akpa Zie stipreizen.nl/krlre -i 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer exd. Calamiteitenfonds/re; boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie wvAV.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8