blauwe trui weer aan sport29 Spanjaard tegen Spanje Torres wil eindelijk van nul af J V Iedereen is fit bij Duitsland wk voetbal achtstëifihalësj Zuid-Afrika - halyefinales finales woensdag 7 juli 2010 Duitsland staat voor de twaalfde keer in de WK-historie in de halve finale. Geen land lukte dat vaker. Brazilië staat op tien halve finales. Bondscoach Joachim Löw van Duitsland had gisteren tijdens de afsluitende trai ning in Durban zijn complete selectie tot zijn beschikking. Sami Khedira en Ar- ne Friedrich waren ook weer van de partij, na een dagje rust wegens lichte bles sures. Als vervanger van de geschorste Thomas Müller komen Piotr Trochowski, Toni Kroos en Cacau in aanmerking. foto Cero Breloer/AP door Barry van der Hooft DURBAN - Toen Jürgen Klinsmann medio 2004 werd aangesteld als bondscoach van Duitsland, had hij allang in zijn hoofd wie zijn assis tent moest worden. De voormalig topspits was tijdens de trainerscur sus in contact gekomen met Joachim Löw en onder de indruk geraakt van diens denkwijze. Ze bleken een uitstekend koppel te vormen. Klinsmann als de man van de peptalk, de inspirator van het team. Löw als het tactisch brein, die bijzondere ideeën en op vattingen over het hedendaagse voetbal heeft. Voorafgaand aan het WK in eigen land was iedereen in Duitsland sceptisch over het nationale team. Toch slaagden Klinsmann en Löw erin de halve finales te bereiken en uiteindelijk derde te worden. De bondscoach nam afscheid, Löw was zijn logische opvolger. Hij be gon te bouwen aan een nieuw team en nam geleidelijk aan af scheid van spelers als Jens Leh- mann, Christoph Metzelder en Torsten Frings. Tegelijkertijd werd bij de Duitse jeugdelftallen voor een andere aanpak gekozen. In sa menspraak met Matthias Sammer, voormalig international en nu technisch directeur van de Duitse voetbalbond, werd een beleids plan geschreven. Het resulteerde vorig jaar in de Eu ropese titel voor het onder 21-team, waarvan een handvol spe lers vervolgens werd doorgescho ven naar Die Mannschaft. Jerome Boateng, Mesut Özil en Sami Khe dira zijn in Zuid-Affika basiskrach ten, in een elftal dat overtuigend afrekende met Engeland (4-1) en Argentinië (4-0). De geluiden dat het contract van Löw koste wat kost verlengd moet worden, zijn daarna alleen maar luider geworden. Zelfs Franz Beckenbauer, die het uiten van kri tiek nooit uit de weg gaat, heeft een stevig pleidooi voor Löw ge houden. „Hij heeft het lef gehad om jonge spelers een kans te ge ven", aldus Der Kaiser over Löw. „Het zou fantastisch zijn als hij dit een vervolg kan geven. Iedereen wil dat hij bondscoach blijft." De kans is echter groot dat Löw na het WK vertrekt, want de onder handelingen over een nieuw con-, tract van de coach en zijn staf wer den voor het WK afgebroken. Het kamp-Löw, dat naast de bonds coach uit teammanager Oliver Bier- hoff, assistent Hansi Flick en keeperstrainer Andreas Köpke be staat, zou volgens de bond buiten proportionele eisen hebben. Löw en Bierhoff, die de onderhandelin gen heeft gevoerd, willen meer in spraak bij het onder 21-team en een exclusief vetorecht voor Bier hoff bij het aanstellen van trainers voor de opleidingsteams. Het was niet het enige aspect dat vlak voor het WK voor onrust zorgde. Want Löw, die de internationals tot ergernis van onder anderen Louis van Gaal altijd huiswerk meegeeft als ze terugkeren naar hun clubs, moest kort voor de titel strijd flink improviseren. Met aan voerder Michael Ballack, doelman René Adler, verdediger Heiko Wes- termann en de middenvelders Christian Trasch en Simon Rolfes zag hij de ene na de andere speler geblesseerd afhaken. En dan is er nog het trieste verhaal van Robert Enke, de doelman die eerste keus was voor Löw maar op 10 novem ber van het afgelopen jaar zelf moord pleegde. Het overlijden van Enke heeft diepe sporen nagelaten. Toch is Löw erin geslaagd ruim een halfjaar later een swingend elf tal neer te zetten. Het wordt als een fantastische pres tatie beschouwd. Het elftal maakt achterin een redelijk stabiele in druk en heeft in Bastian Schwein- steiger een nieuwe regisseur. Tho mas Müller (20), Özil en Lukas Po- dolski vormen achter topscorer Mi- roslav Klose een creatief trio dat zelf ook weet hoe je een goal moet maken. Over routine wordt niet meer gesproken. Löw wordt juist geprezen voor het feit dat Duits land ieder duel swingt, met zes of zeven spelers die niet ouder zijn dan 25 jaar. Ook voor de halve finale van van avond tegen Spanje zal Löw zijn ploeg weer tot in detail prepare ren. Duitsland is dicht bij een vier de wereldtitel, met een ploeg die ook nog eens toekomst heeft. De bondscoach gaat altijd zijn eigen weg, maar heeft wat betreft de kle dingkeuze naar de staf en zijn spe lers moeten luisteren. Löw draagt al het hele toernooi dezelfde blau we trui, die hij uit bijgeloof niet mag wassen. Vanavond moet hij hem weer aan. DURBAN - Net als bij zijn club Bayern München moet Mario Go mez ook tijdens dit WK genoegen nemen met een plek op de reser vebank. Desondanks is de halve fi nale tegen Spanje vanavond een bijzonder duel voor de spits. Zeker als hij in actie komt en er in slaagt te scoren. Gomez, die dit WK nog niet ver der kwam dan drie doelpuntloze invalbeurten, heeft namelijk niet alleen een Duits maar ook een Spaans paspoort. Zijn vader komt uit Granada, zijn moeder is een Duitse. Hij is in Duitsland gebo ren, heeft dus beide nationalitei ten, maar koos er op zijn zeven tiende voor om voor Die Mann schaft uit te komen. Als Gomez, die in 37 interlands in middels twaalf keer heeft ge scoord, er vanavond in slaagt het net te vinden is dat een bijzonder doelpunt. Een Spanjaard die tegen Spanje scoort. Tijdens de EK-fïnale van twee jaar geleden lukte het hem niet. DURBAN - De halve finale van het WK tussen Duitsland en Spanje is vanavond een herhaling van de eindstrijd van het EK, twee jaar ge leden. In Wenen wonnen de Span jaarden de titel dankzij een treffer van Fernando Torres (1-0). „Als fi nale had deze wedstrijd nu ook niet misstaan", zegt de spits die in Zuid-Affika nog droog staat. De Spanjaarden hebben tot nu toe niet het niveau gehaald van twee jaar geleden in Zwitserland en Oostenrijk. Het spel ziet er vaak oogstrelend uit, maar tot een over vloed aan kansen heeft het de afge lopen duels niet geleid. Het is dat David Villa net als op het EK weer vlijmscherp is, anders had Spanje het misschien moeilijker gehad. De Duitsers zijn daarentegen bij zonder effectief en productief Torres, die al weken met zijn vorm worstelt, zegt dan ook onder de in druk te zijn van de tegenstander van vanavond. „Duitsland wil aan vallen en is van niemand bang. Dat hebben ze tegen Argentinië nog maar eens duidelijk gemaakt. Ze willen aan de wereld laten zien wat ze in huis hebben. Het is aan ons om ze af te stoppen." De tweestrijd met Duitsland wordt volgens Torres 'een echte fi nale'. „Het is eigenlijk jammer dat van twee zulke goede ploegen er één de finale niet kan spelen. Hoe ik de kansen inschat? Fiffyfifty, want Spanje en Duitsland zijn echt aan elkaar gewaagd. Het ont breken van Ballack bij Duitsland is prima opgevangen door Khedira. Daar is die ploeg echt niet slechter van geworden. We hebben dit toer nooi ook gezien dat het niet om één speler draait. Messi kon dat ook niet bij Argentinië. Je moet het met z'n elven doen." Torres wil de wereld vanavond to nen dat hij nog steeds van waarde kan zijn voor de nationale ploeg. Een doelpunt zou voor hem een duw in de goede richting kunnen betekenen. Maar stelt Vicente del Bosque hem wel op? Als hij Torres passeert, lijkt Cesc Fabregas zijn lo gische vervanger. De aanvallende middenvelder van Arsenal liep gis teren echter een blessure aan zijn been op, waardoor zijn inzetbaar heid twijfelachtig is. za 26 juni Uruguay - Z.-Korea VS-Ghana IWBW Nederland-Slowakije Brazilië - Chili i 1 Mjwrif1'.y n I 'Mc i c zo 27 juni Argentinië - Mexico zo 27 juni di 29 juni Duitsland - Engeland Paraguay-Japan Spanje - Portugal Uruguay - Ghana za 3 juli Nederland - Brazilië j kwartfinales Argentinië - Duitsland; Uruguay - Nederland T~ 3e en 4ë plaats za 10 juli Uruguay-??? 1e en 2e plaats zo 11 juli Nederland - za 3 juli Paraguay - Spaoje iï]S i wo 7 juli Duitsland - Spanje H Rustei)Durg j| Poiokwan| ",ryPfti&ria ls I - „Nelsp^it "-l •- Q) Duiban Bioentfonteiir - V Z U I D - A F JjJlfTtA' S l, V-—s Kaapstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49