het ultieme geluk Nederlands voetbal verdient oeuvreprijs forlan je eranl 27 va woensdag 7 juli 2010 met Uruguay. hun medespelers bekritiseerden, maar ze tegelijkertijd ook een in jectie vol vertrouwen gaven. Natuurlijk heeft Nederland ook mazzel gehad met het deel van het speelschema waarin het zat. Maar dan nog moet je het wel doen. Ve le Nederlandse formaties speelden in het verleden beter en frivoler dan dit Oranje van Bert van Mar wijk, maar deze groep heeft bewe zen dat er ook andere routes zijn die naar succes kunnen leiden. Het heeft even geduurd voordat de foto Helmut Fohringer/EPA achterban aan die soberheid ge wend was, maar na gisteravond heeft de euforie het gewonnen van de scepsis. Al zal het niveau in de finale omhoog moeten wil Oranje de missie ook daadwerke lijk met goud bekronen. Maarten Stekelenburg: 6,5 Maakte tot aan de 41e minuut weer een solide indruk. Maar dat stapje naar rechts bij het schot van Forlan was er net één te veel. Had na rust een paar goede reddingen, capituleerde in de slotfase nog maals, maar kan zondag aan de we reld laten zien wat hij in huis heeft. Khalid Boulahrouz: 6,5 Begon zwak en onrustig. Herstel de zich daarna wel enigszins, maar is niet van het niveau van Gregory van der Wiel. Blunderde meteen na rust met een te korte terugspeel bal, die gelukkig voor hem zonder gevolgen bleef Zondag weer bank zitter. John Heitinga: 7 'Big John' is nog geen Jaap Stam, hoewel hij dat wel graag wil uit stralen. Maakte, vooral na rust, wel een paar nuttige overtredingen. Van die schoppen waar Mark van Bommel altijd complimenten voor krijgt. Heitinga dus ook. Joris Mathijsen: 7 Sterk in de duels, maar gaf kort voor rust te veel ruimte weg aan Forlan. Liet zich makkelijk in de lu ren leggen door de spits, die daar na ook nog eens hulp kreeg van Stekelenburg. Over vier dagen moet hij zijn tanden in Miroslav Klose of Fernando Torres zetten. Mooie uitdaging! Giovanni van Bronckhorst: 7 Wat een streep! Fantastische ope ningstreffer van de aanvoerder, die zich eindelijk eens onderscheidde. Maakte in zijn 105e interland zijn zesde doelpunt. Kan hij zondag zijn carrière afsluiten met nog een verwoestende pegel? Mark van Bommel: 7,5 De Uruguayanen hadden uiteraard ook gezien dat in de voorgaande duels heel veel om de middenvel der draaide. Van Bommel had het daardoor wat moeilijker, maar is en blijft ook dan van onschatbare waarde voor Oranje. Demy de Zeeuw: 6 Zijn eerste basisplaats op een WK werd geen succes. Had heel even al le camera's op zich gericht, maar dat kwam alleen door de schop van Caceres in zijn gezicht. Arjen Robben: 7,5 Kan Arjen Robben koppen? Ja! En hoe! Leek met zijn eerste actie van de avond zijn visitekaartje af te ge ven, maar kwam daarna iets min der in het stuk voor. Tot hij zijn hoofd na 73 minuten tegen een voorzet van Kuijt zette. Wesley Sneijder: 7,5 Niet alles wat Sneijder aanraakt, verandert in goud. Maar één of twee ballen per wedstrijd is vol doende voor de nummer 10. Maak te met het nodige geluk zijn vijfde treffer van dit WK. Sneijder ken nende wil hij daar zondag nog graag een zesde of zelfs zevende aan toevoegen. Dirk Kuijt: 7,5 Naar het einde van het WK toe is met de batterijen van Kuijt nog steeds niets mis. Werkte zich weer een slag in de rondte en gaf de as- sist bij de allesbeslissende 3-1 van Robben. Heeft dit WK weer laten zien dat hij terecht door Van Mar wijk als een van de eersten op het wedstrijdformulier wordt gezet. Robin van Persie: 6,5 Opnieuw was er een paar keer een flits. Maar over het algemeen speel de Van Persie weer flets. Werkt hard om het verschil te maken, maar heeft nog geregeld ruzie met de bal. Of trekt de 'spits' een rook gordijn op en heeft hij alles tot de finale bewaard? Rafael van der Vaart: 6,5 De vervanger van De Zeeuw was dicht bij de 2-1. Zag even later hoe Sneijder wél de bevrijdende treffer binnenschoot. Het moet met de te rugkeer van Nigel de Jong heel raar lopen, wil Van der Vaart in de WK-finale een basisplaats krijgen. John Heitinga sjouwt Wesley Sneij der met zich mee. Nederland schonk de we reld Cruijff, Van Basten en Bergkamp, het totaalvoetbal en de verrukking van de Hollandse aanvalsschool. Ja, het Nederlandse voetbal ver dient een wereldtitel. Wat een geweldige luxe is het toch om als Nederlands staatsburger de we reld rond te reizen. Zelfs al ben je moederziel alleen, toch zul je nooit ergens eenzaam zijn. Noem de naam Cruijff, Van Basten of ANALYSE door Leon ten Voorde en Roel Wiche Sneijder, begin over het totaalvoet bal van '74 of de successen van Ajax en overal zal de liefde voor de bal het ijs breken. Van de sloppenwijken van Soweto tot de pampa van Argentinië, van de overvolle metro van Tokyo tot de dorpspleintjes in Catalonië en van de kapotgeschoten straten in Sarajevo tot de super-de-luxe oa ses in de Emiraten. Ook al spreek je geen Swahili, Arabisch, Ser- vo-Kroatisch, Japans, Armeens, Grieks of Vietnamees, je hoeft maar een oranje shirt met num mer veertien aan te trekken en je voelt onmiddellijk een arm over je schouder. Voetbal is de universele taal als Holland in je paspoort staat. Het Nederlandse voetbal heeft de wereld veel geschonken, indruk wekkend veel zelfs voor zo'n rela tief klein land. Nederland liet een generatie Hollandse meesters uit varen, die als de nieuwe Rem- brandts en Van Goghs het publiek wisten te betoveren. Eerst was daar Cruijff, de ongrijpbare mae stro van het totaalvoetbal. Toen kwam Marco van Basten, aanvals- kunstenaar pur sang. Zijn erfge naam droeg de naam Dennis Berg kamp, de fijnzinnige koorddanser met bal. En nu is een nieuwe, wel licht gouden, lichting opgestaan die klaar staat om de bundeling aan talent te verzilveren. Nederland is de bakermat van Oranje, het nationale instituut dat synoniem staat voor sierlijk, aan vallend voetbal en over de hele aardbol vergezeld wordt door geu zennamen als La Naranja Maquina (de oranje machine) of The Clock work Orange. De kans is groot dat de jongetjes van de voetbalschool tjes in Ivoorkust eerder de ploegen van 1974 en 1988 kunnen opdreu nen dan de buurman in uw straat. Dit Nederlandse voetbal, dat zijn sporen in alle uithoeken van de aardbol heeft achtergelaten, is als een schrijver die een prachtige se rie meesterwerken heeft geprodu ceerd en nog steeds op de Nobel prijs wacht. Het Duitse voetbal heeft zijn wereldtitels, het Brazili aanse ook, evenals het Argentijn se, het Franse, het Italiaanse en het Engelse voetbal. Laat nu de kroon gaan naar het land dat het op basis van de geschiedenis ver dient. Dit elftal heeft misschien nog niet voor de ultieme verlei ding verzorgd, maar daar staat zo veel moois uit het verleden tegen over. De titel als oeuvreprijs: de wereld zal er vrede mee hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47