Nog één stap verwijderd van Droomfinale 20 Het Nederlands voetbalelftal is op het WK in Zuid-Afrika nog één zege verwijderd van eeuwige roem. In de halve fi nale verslaat Oranje opponent Uruguay: 3-2. Van Marwijk trots op ploeg Bayern München wil Van der Wiel woensdag 7 juli 2010 door Bert Maalderink Het is vandaag gisteren. Ik zit op een hotelka mer in Kaapstad achter m'n laptop een stukje voor de krant van woensdag te tik ken. Dat is niet zo simpel, omdat u als lezer de uitslag van Neder- land-Uruguay al kent en ik nog niet. Het is de ultieme test of ik het vak van voorbeschouwer een beetje onder de knie heb. Pak de rode pen er maar bij. Oranje heeft het geen enkel mo ment moeilijk gehad tegen Uru guay. Hoewel Bert van Marwijk en zijn selectie de hele week beweer den dat de Zuid-Amerikanen lasti ge tegenstanders waren, bleek daar gisteravond niets van. Misschien miste Uruguay toch te veel basis spelers om gevaarlijk en verras send te kunnen zijn. Anders valt het niet te verklaren dat Oranje in de halve finale - op papier het las tigste WK-duel tot nu toe - de grootste overwinning boekte. Wellicht gold voor Uruguay het zelfde als vorige week voor Slowa kije. Het land had z'n mooiste mo ment op dit toernooi al gehad. Voor Slowakije was dat de over winning op Italië, voor Uruguay de spectaculair gewonnen wed strijd tegen Ghana. Daarna kan het normaal gesproken alleen maar minder. Voor Nederland moet het beste nog komen. Het geeft vertrouwen voor de fina le dat de drie spelers die bij het Ne derlands elftal de kar moeten trek ken in vorm zijn. Arjen Robben, Wesley Sneijder, maar ook Robin van Persie. Na een moeizaam toer- nooibegin speelde Van Persie te gen Uruguay eindelijk eens zoals we van hem mogen verwachten. En hij van zichzelf verwacht. Daar zat natuurlijk het probleem: Robin van Persie legde zichzelf veel te veel druk op tijdens de eerste wed strijden in Zuid-Afrika. Na zijn schitterende doelpunten van gister avond is hopelijk de ban gebroken en het lek boven. Het Nederlands elftal kwam geluk kig ongeschonden uit de strijd. De schoppartij die velen vooraf ver wachtten, bleef uit. Geen blessures en geen geschorste spelers voor zondag. Oranje kan in de sterkst mogelijke opstelling aantreden. Het zou mooi zijn als Duitsland vanavond Spanje verslaat en dit oranje gekleurde WK de droomfi nale krijgt die het verdient. Dan kunnen alle voetbalsentimenten en -trauma's de komende dagen uit de kast worden gehaald in aan loop naar het duel waarin het ver lies van 1974 eindelijk écht gerevan cheerd kan worden. Als u dit leest lig ik net in m'n bed. Na Nederland-Uruguay vlo gen we om twee uur 's nachts te rug naar ons basiskamp in Johan nesburg. Het Oranje-programma vermeldt vandaag een rustdag, het team heeft het nodig. Ik ook. NEDERLAND-URUGUAY door Leon ten Voorde kaapstad - Ze spraken wekenlang met liefde over De Missie. Over de droom die gaandeweg het toer nooi een serieuze ambitie was ge worden: wereldkampioen worden. En hoe vérder het WK vorderde, hoe meer mensen begonnen te ge loven in dat verlangen van de resul taatvoetballers van Van Marwijk. Gisteravond in Kaapstad kwam het ultieme geluk weer een stap dichterbij voor Oranje, dat zich met horten en stoten ontdeed van Uruguay: 3-2. Maar ondanks al die moeilijke mo menten in Kaapstad, de extase was er om iets voor half elf niet minder om. Vergeten waren al die stroperige zoektochten in de groepsfase en de achtste finale. Ver geten was die krakkemikkige eer ste helft tegen Brazilië en vergeten was ook even de avond vol fouten tegen Uruguay. Het enige dat in de Oranjegekte van Kaapstad telde, was de winst, de plek in de fmale, voor de derde keer in de historie van het Neder landse voetbal. Wat al die prachti ge elftallen hiervoor niet lukte, mag dit Oranje komende zondag wel voor elkaar proberen te krij gen. Oranje reisde in de afgelopen maand bijna elfduizend kilometer kriskras door Zuid-Afrika om zon dag terug te keren op de plek waar het op 14 juni allemaal begon, met de eerste groepswedstrijd tegen Denemarken. Soccer City in Johan nesburg is het vertrek- en eind punt van een wonderlijke trip die het Nederlands elftal heeft afge legd op weg naar de finale. Dat Nederland een zetel heeft vero verd op de eretribune van het mondiale voetbal, is voor bijna ie dereen een verrassing, behalve voor de spelers zelf Zij hebben vanaf het eerste moment het ge loof gepredikt dat pas veel later in het toernooi werd opgepikt door de volgelingen thuis. Nederland heeft al vaak genoeg verloren in kaapstad - Bondscoach Bert van Marwijk van het Nederlands elftal slaagde er gisteravond na de triomf tegen Uruguay (3-2) er zo waar in om redelijk nuchter te blij ven. „Op mijn eerste werkdag twee jaar geleden bij de KNVB heb ik gezegd tegen de jongens dat we een missie hebben. Het is ge weldig dat die missie bijna is ge slaagd. Maar we zijn er nog niet", zei hij Van Marwijk bekende dat zijn ge dachten wel even teruggingen naar 1974 en 1978. Ook toen haalde Oranje de finale van het WK voet bal. „Ia, 32 jaar geleden stonden we voor de laatste keer in de fina le. Ik vind dat we best trots mogen zijn als klein landje." schoonheid, heette het plots. Mag het nu dan een keer andersom? Dat mag, al kun je ook overdrij ven, zoals Oranje gisteravond deed. Want wat ging het moei zaam tegen Uruguay. Moeizamer dan velen vooraf bevroed hadden. De oorzaak lag niet eens zozeer bij een imponerende tegenstander, maar veel meer bij Oranje zelf, dat zich met een veel te hoge fouten- last door de wedstrijd worstelde. Was het de spanning? Kwam het door de absentie van Gregory van der Wiel en Nigel de long? Feit was dat het spel van Oranje lange tijd van misverstanden aan elkaar hing. Het duel kreeg daardoor ook nooit de heroïek en dynamiek van een halve finale van het WK. Ook niet toen Giovanni van Bronckhorst na achttien minuten het slot van de wedstrijd haalde door de bal van grote afstand in de kruising te poeieren: 1-0. Vlak voor rust liep Oranje de schade op die er al een tijdje zat aan te komen. Diego For- lan kreeg bij zijn schot van afstand eerst alle ruimte en daarna alle me dewerking van doelman Maarten Stekelenburg: 1-1. Ook met Rafael van der Vaart in de ploeg voor Demy de Zeeuw werd het er in de tweede helft aan vankelijk niet beter op, maar zoals vaak op dit WK duwde Wesley Sneijder Oranje in de 70e minuut de goede kant op. Hij zag het gaat je wat vele anderen in het stadion niet hadden gezien: 2-1. Twee mi nuten later kopte Arjen Robben het Nederlands elftal naar een vei lig lijkende 3-1 voorsprong, maar tekenend voor de onrust was dat Pereira Oranje in de blessuretijd nog weer aan het bibberen bracht: 3-2. Maar Oranje kwam ook hier mee weg, waarna de polonaise met de fans op de tribune ingezet kon worden. Oranje in de finale: het mag ge zien de manier van spelen gerust een mirakel worden genoemd. Maar de veerkracht van dit elftal is op dit WK een belangrijker wapen gebleken dan die ene flitsende ac tie. Elk toernooi heeft wel zo'n mo ment waarop de magische klik ont staat die uiteindelijk van grote waarde is geweest. Voor Oranje kwam die mentale ommekeer in de rust van de kwart finale tegen Brazilië toen een weg gespeeld elftal zich gebroken in de kleedkamer meldde. Bondscoach Bert van Marwijk hoefde in dat kwartiertje weinig te doen, de re gie werd overgenomen door We sley Sneijder en Mark van Bom mel die vol vuur de houding van münchen - Bayern München wil zich voor komend seizoen verster ken met Gregory van der Wiel. De kampioen van Duitsland heeft ruim dertien miljoen euro over voor de rechtsback van Ajax. De clubleiding van Ajax wil zoals ge bruikelijk niet bevestigen of ont kennen dat het een bod op Van der Wiel heeft ontvangen. De verdediger heeft een gelimiteer de transfersom van ruim twintig miljoen euro in zijn contract staan. De 22-jarige Van der Wiel zou de vierde Nederlandse voetballer bij Bayern München kunnen worden. Trainer Louis van Gaal kan al over Arjen Robben, Mark van Bommel en Edson Braafheid beschikken. Arjen Robben kopt het Nederlands elftal naar een 3-1-voorsprong in het duel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46