zeeland 125 tumor aan met minder bijwerkingen Het hoffelijk geformuleerde dreigement van Ron Barbé Zeeuws-Vlamingen willen kantoor gefuseerd ROC Vlissingen neemt apparaat als tweede in Nederland in gebruik woensdag 7 juli 2010 sz-'f i^rj""r> m &mz$migmm&mmgmmmm&mÊKma8ammamB®&mmmga&m mKSSSsmmmmsssHsmmmmmmsam ss gKsassas» mses^smamss #sm -zzz. vmsm tijd door tekens op de huid bij het bekken, maar dat is niet zo nauw keurig: je kunt mensen nog zo goed neerleggen, binnen in je lichaam beweegt het altijd. Het is millimeterwerk, maar toch. Het be weegt wel. Doordat we de positie van het orgaan nu beter kunnen bepalen, hebben we minder stra ling nodig." Simpel gezegd: omdat met het nieuwe apparaat de straling beter gericht kan worden, wordt er rond de tumor zelf minder schade aan gericht. Daardoor is ook het aantal bijwerkingen van de behandeling lager. En dat is een groot voordeel. „Bij behandeling van de prostaat gaat het bijvoorbeeld om bloedin gen of blijvende diarree", zegt Oste. Bij tumoren van het hoofd- halsgebied valt echt veel winst te behalen, dat is een dankbaar ge bied voor de Rapid Arc, vinden de mensen die er mee weken. Het hoofd en de hals zijn kwetsbaar en ze bevatten veel gevoelige on derdelen. Oste: „Nu hebben men sen na een behandeling vaak last van een droge mond, doordat je de speekselklieren kapot straalt." „Het maakt veel verschil", vindt Van Bree. „Behandeld worden met dit apparaat, in vergelijking met het oude dat we eerst gebruikten. Niet in overleving, maar wel in de kwaliteit van leven na afloop van de behandeling. En dat wordt steeds belangrijker." Het bestralingsapparaat de Rapid Arc draait om de patiënt heen. foto Mischa de Muynck/ZRTI door Ben Jansen TERNEUZEN - Het hoofdkwartier van een gefuseerd ROC moet in Zeeuws-Vlaanderen komen. De raad van toezicht van het ROC Westerschelde in Terneuzen gaat, gesteund door het Zeeuws-Vlaam- se bedrijfsleven, met deze insteek de gesprekken in over de vorige week aangekondigde samenwer king van de twee scholen voor middelbaar beroepsonderwijs in Zeeland. Volgens Ron Barbé, lid van de raad van toezicht van het ROC Westerschelde, ts de kwestie van de hoofdvestiging een 'zeer zwaar wegend punt'. Een breekpunt? Bar bé: „Nou, zo zou ik het niet willen noemen, maar laten we het erop houden dat het niet iets is waar we zo maar overheen zullen stap pen." Barbé erkent dat bij de samenwer king van de ROC's de diversiteit aan opleidingen en het aanbieden ervan op de meest geschikte plek voorop staat. „Maar je moet ook kijken naar de infrastructuur erom heen. Voor de industrie en het ove rige bedrijfsleven in de kanaalzone is beroepsonderwijs dat inspeelt op de behoeften van de bedrijven van levensbelang. De nabijheid van de hoofdvestiging kan daar een voorname rol bij spelen." Er zou iets voor te zeggen zijn - Barbé geeft het toe - om het cen trale kantoor van het fusie-ROC op Walcheren te vestigen. Het kan voordelen bieden in de buurt van de Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy te zitten. „Maar dat argument hoor je steeds als het om samenwerking van aller lei instellingen gaat. Als je al die ge vallen afzonderlijk bekijkt, is het misschien best logisch om bijvoor beeld voor Middelburg te kiezen, maar wanneer de keus daar steeds op valt, leidt het wel tot een ver schraling voor andere delen van Zeeland. Ook daar moet je voorzie ningen in stand zien te houden." Voorzitter Dick Schipper van de raad van toezicht van het ROC in Terneuzen valt Barbé bij. „Natuur lijk zijn er redenen aan te geven om, als het tot een fusie van de ROC's Westerschelde en Zeeland komt, voor het hoofdkantoor in Middelburg of Vlissingen te kie zen. Aan de andere kant, we gaan de centrale vestigingen van onder wijsinstellingen toch ook niet alle maal in Rotterdam of Utrecht con centreren. Ook daar zouden mis schien wel voordelen in te ontdek ken zijn." Topman Gerard van Harten van chemiegigant Dow Benelux in Ter neuzen heeft er vorige maand al voor gepleit het gefuseerde ROC vanwege de band met de industrie vanuit Terneuzen aan te sturen. De toon is gezet voor een be langrijk aspect van de onder handelingen over de fusie van de Zeeuwse ROC's. Waar moet het hoofdkan toor komen? Dat doet ie nooit, dacht de toenmalige burge meester van Terneu zen, Ron Barbé, acht tien jaar geleden toen hij als voor waarde voor een fusie van de Zeeuwse havenschappen stelde dat het kantoor in Terneuzen zou moeten komen. Maar Daan Bruinooge, in die da gen economiegedeputeerde en ha venschapsvoorzitter, hoefde er nog geen tiende seconde over na te denken: „OK, afgesproken." Een mooie deal: Bruinooge kreeg zijn begeerde fusie, Barbé een fraaie trofee in de vorm van een karakte ristiek pand dat eén baken vormt aan de rand van het sluizencom- plex. En zo kwam het kantoor van ha venschap Zeeland Seaports niet in het gebied van de grootste haven - Vlissingen - te staan, maar in Ter neuzen. Niemand die er ooit een probleem van heeft gemaakt, be halve misschien de medewerkers die aan de noordkant van de Wes terschelde wonen en die dagelijks een half uur extra tijd kwijt zijn aan hun woon-werkverkeer. Goed door Ben Jansen functioneren zit 'm niet in de plek maar in de organisatie. Vanuit die gedachte heeft Barbé een punt nu hij - als lid van de raad van toezicht van het ROC Westerschelde - ervoor pleit bij de fusie van de ROC's Westerschelde (in Terneuzen) en Zeeland (in Midden-en Noord-Zeeland) het hoofdkantoor met de directie en de centrale diensten in Zeeuws- Vlaanderen te vestigen. Nee, dit onderwerp zal geen breekpunt vor men in de fusiebesprekingen, maar de boodschap van de Zeeuws-Vlamingen is niet mis te verstaan. Achter Barbé's hoffelijk geformu leerde dreigement zit meer dan de verongelijktheid die in Zeeuws- Vlaanderen van tijd tot tijd de kop opsteekt over al dan niet vermeen de achterstelling van deze land streek bij de rest van Zeeland. Een instelling die middelbare beroeps opleidingen, volwasseneneducatie en inburgeringscursussen ver spreid door de provincie verzorgt, moet in principe vanaf elke plek kunnen worden aangestuurd. Dus waarom niet vanuit Zeeuws-Vlaan deren? Het kan wel handig zijn de Hogeschool Zeeland, de Roosevelt Academy en het fusie-ROC dicht bij elkaar te hebben, maar argu menten met die strekking zijn in eens niet van toepassing wanneer bijvoorbeeld het vertrek van over heidsdiensten uit Zeeland dreigt. Dan wordt met vuur betoogd dat dergelijke organisaties over het he le land moeten worden verspreid. In het verlengde daarvan valt wei nig in te brengen tegen de wens ook binnen de provincie zo'n spreiding na te streven. Wat dat betreft is Zeeuws-Vlaande ren er met uitzondering van het havenschapskantoor vaak bekaaid van af gekomen. Zo komt bij de fu sie van de Zeeuwse waterschap pen ondanks alle gewekte verwach tingen het accent toch weer op Middelburg te liggen. De raad van toezicht van het Zeeuws-Vlaamse ROC staat niet al leen in zijn opvatting over de vesti ging van de centrale diensten van de onder één vlag te brengen on derwijsinstellingen. De steun van het bedrijfsleven, met Dow Bene lux voorop, valt lastig te negeren. Ook toekomstige ontwikkelingen in de kanaalzone, zoals de op bio logische grondstoffen gebaseerde economie, vormen wellicht aanlei ding voor een zorgvuldige afwe ging van de meest wenselijke plek van het ROC-hoofdkantoor. Walcheren of Zeeuws-Vlaanderen. „Tja", zegt Barbé daarover. „Het is een half uur rijden. Maar omge keerd ook."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45