241 zeeland Rapic Are valt Hurtigruten PolarExpress, vertrek 11 december brieven Unieke 9-daagse lezersreis in de aanloop naar kerst.... BBI Travel www.pzc.nl/webwinkel WEBWINKEL woensdag 7 juli 2010 NIEUWE BESTRALINGSMETHODE Ziekenhuis Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl PW De heer Roodhart geeft in zijn in gezonden stuk weinig blijk van de huidige politieke realiteit. Hij schrijft: 'ik vind het verfoeielijk dat het CDA en de PvdA niet met Wil dere willen onderhandelen'. Hij weet toch wel, dat heeft Wil dere genoeg publiekelijk geëtaleerd dat hij de PvdA haat tot in het diepst van zijn ziel. Ik ben het wel eens dat het CDA met hen aan ta fel moet. Zij hebben van tevoren gezegd niemand uit te sluiten. Ik zou namelijk graag hebben dat Wil- ders in de regering komt als minis ter en hij op moet komen voor de economische belangen van Neder land, ook in moslimlanden. Of hij moet als vicepremier de hon neurs waarnemen. Ik zeg dat als lid van de Partij van de Arbeid. Want alleen dan zullen de ogen van de mensen die op hem ge stemd hebben opengaan. Leendert Fremouw Duindoornstraat 14, Cadzand Estland Net terug uit Estland, waarheen mijn dochter emigreerde om de overvolle Randstad - te veel be- ton-staal-glas, te dure basisvoorzie ningen en minstens 200 kilometer reizen voor een beetje natuur - te ontvluchten, trof ik het artikel over de invoering van de euro van Olaf Koens in de krant van 1 juli. Het verwoordt goed zoals ik het heb er varen, maar er is een groot verschil tussen de stad (Tallinn en wat klei ne steden) en het platteland met la ge lonen en hoge werkloosheid. Met name op het platteland in het zuiden en oosten is men sceptisch en mijn dochter hoopt maar dat politici een en ander hebben ge leerd van de negatieve ervaringen in andere E U-land en destijds waar met name ondernemers in prak tisch alle sectoren en van groot tot klein de prijzen hebben doen stij gen. Mijn dochter hoopt nu maar dat er toch zoiets bestaat als een 'collectief leerproces', en dat de Es- ten slimmer zijn dan wij, maar vooral dat men ingrijpt als de heb zucht toeslaat. Want de belangrijk ste functie van politici en bestuur ders is de 'voorbeeldfunctie'. J.F. Quatfass Strobbelhoekstraat 14, Ovezande Europa Per 1 juli is het voorzitterschap van ons verenigd Europa in handen ge legd van onze zuiderburen. Daar is weer een feest aan te pas gekomen, wie betaalt dit? En dan te weten dat elk halfjaar het voorzitterschap over gaat naar het volgende land in de inmiddels ellenlange rij. Europa bepaalt wat er gebeurt, maar als je vlakbij de grens woont en je hebt een prepaid gsm dan val je vaak ten prooi aan een Belgische provi der, dat betekent dat je voor elk te lefoontje dat je krijgt moet beta len, voor een smsje geldt hetzelfde. Laat Europa daar eens iets aan doen. Het enige goede is dat er door de euro geen wisselkoersver lies meer is. A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Kapelse amokmaker Het spreekt voor zich dat iedereen, jong en oud, zich een wijk wenst waar het goed wonen is. Daar man keert het nogal eens aan. Sterker, veelal slaat de schrik om het hart als de naaste buren verhuizen. Be langrijk is dan de vraag, wie krijg ik nu als buren. De verschillen in leefstijl geven dikwijls aanleiding tot ergernissen. Een rampzalig toewijzingsbeleid van woningcorporaties ligt eraan ten grondslag. Het gevolg is dat bra ve bewoners de dupe zijn. Om daar verandering in te brengen is er een cultuuromslag nodig. Hoe? Geschikte huurders selecteren op leefstijl. Zo wordt er een geschikte huurder gevonden die bovendien goed func tioneert in de wijk. Deze nieuwe manier van toewijzen verbetert de leefbaarheid in wijken. Beter is dat. mensen met vergelijkbare manie ren van leven bij elkaar in de buurt gaan wonen. Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen door Nadia Berkelder Sinds dit voorjaar worden patiënten met prostaatkan ker in Vlissingen bestraald met een nieuwe methode die veel minder bijwerkingen geeft. Het Zeeuws Radiotherapeu tisch Instituut (ZRTI) is na het VU-ziekenhuis in Amsterdam het tweede instituut dat werkt met een nieuw apparaat dat de straling veel gerichter kan toedienen. En daar zijn ze in Vlissingen best een beetje trots op. „Het is een maatpak in plaats van een confectiepak", zegt radiothera peut-oncoloog Lieneke van Veel- en. De Rapic Are, zoals het appa raat heet, is sinds januari in ge bruik, terwijl het al een jaar in Vlis singen staat. Voordat met het daad werkelijke bestralen kon worden begonnen moest het personeel te rug naar de schoolbanken en moest de werkwijze nauwkeurig worden beschreven. Dat duurde een half jaar. En nu kan er in Vlis singen één soort tumoren met de nieuwe methode worden behan deld. „We hebben voor de behan deling van prostaatpatiënten nu ge standaardiseerde protocollen inge voerd", zegt klinisch fysicus Nico van Bree. „Nu kunnen we werken aan behandeling van tumoren op andere locaties; dit najaar willen we hoofd- en halstumoren kun nen bestralen met de Rapid Arc." Het lijkt zo simpel: je bestelt een apparaat, drukt op een knop en de patiënt is behandeld. Maar zo een voudig is dat niet bij radiothera pie. „Ie kunt de werkwijze niet zo maar kopiëren van een instituut", zegt laborante Elmy Oste. „In een academisch instituut zoals de VU wordt anders gewerkt dan hier." In het VU wordt ook onderzoek gedaan en worden experimentele behandelingen uitgevoerd: het ap paraat moet daarvoor anders wor den ingesteld. Van Bree: „Er zit een heel complexe rekenmethode achter zo'n behandeling." Het grote voordeel van het appa raat is dat het draait: daardoor kan het de straling in korte tijd heel precies aanbrengen op de plaats waar het moet. „De afgifte van de dosis is binnen twee minuten klaar. Dat is belangrijk, want je wilt dat de patiënt zo min moge lijk beweegt, zodat de straling op de juiste plaats terechtkomt", zegt Van Bree. Dezelfde behandeling met een conventioneel apparaat zou vijftien minuten duren. Niet alleen de snelheid is een ver betering, het nieuwe apparaat kan ook preciezer bestralen. Oste: „Nu plaatsen we van tevoren kleine staafjes goud in de prostaat, die tij-\-r- dens de behandeling kunnen wor den herkend, zodat we goed kun nen zien waar de prostaat ligt. Vroeger fixeerden we mensen al- in de periode voor kerst danst het Noorderlicht in de poolnacht en waant u zich tijdens een schitterende reis langs de Noorse kust in Arctische wateren. U reist over de poolcirkel en om de Noordkaap, waarna de reis in het schit terende Fins Lapland eindigt... Zo heeft u de kerst vast nog nooit ingeluid... Beknopte reisbeschrijving: 11 dec: Vertrek per KLM vanaf Schiphol naar Bergen. Transfer naar de kade voor inscheping aan boord van MS Polarlys. Uw schip verlaat ca. 23.59 de haven voor de reis richting het Noorden... 12 dec: Tijdens uw eerste dag doet u o.a. de Jugendstil stad Alesund aan. Wellicht dat u onderweg het Noorderlicht aan de hemel kunt bewonderen. 13 dec: Het schip ligt 's ochtends in voormalig hoofdstad Trondheim waar een stadsexcursie kan worden bijgeboekt. 14 dec: U vervolgt de reis noordwaarts via plaatsen als Bode en maakt de nachtelijke vaart tussen de eilanden van de Lofoten Vesteralen archipel door. U passeert vandaag de poolcirkel- is dec: Tromsp wordt in de middag aangedaan. Hier zijn diverse excursies mogelijk, zoals een bezoek aan het Polaria of een huskyfarm. 16 dec: U komt vandaag op het noordelijkste punt van de reis, het Noordkaap eiland. De Noordkaap is te bezoeken middels een facultatieve busexcursie. 17 dec: Einde van uw zeereis op ettelijke kilometers van de Russisch-Noorse grens in Kirkenes. Na ontscheping heeft u een transfer naar Levi, dat in Fins Lapland ligt. Onderweg bezoekt u het Sami bezoekers centrum Siida in de plaats Inari, waar tevens lunch wordt geserveerd. In Levi verblijft u 2 nachten in een middenklasse hotel, inclusief ontbijt. 18 dec: U heeft om ca. 12.00 een 2 uur durende sneeuw- schoenen wandelsafari. Rest van de dag ter vrije besteding. 19 dec: Transfer naar de luchthaven van Kittila voor de non stop terugvlucht naar Amsterdam. normaal boek voor 31-08 l/J/L categorie 2-pers.binnen hut d/t €1.795,- 599, N/P categorie 2-pers.buiten hut d/t 1.865,- reissom per persoon in euro's. Niet inbegrepen: drankjes en overige maaitijden. Overige facultatief te boeken excursies. Toeslag 1-pers.hut en kamer €99,- Inbegrepen: Vlucht Amsterdam - Bergen per KLM vlucht Kittila - Am sterdam per Arke Fl.y luchthavenbelastingen 7-daagse Hurtigruten zeereis per MS Polarlys incl. hut en volpension aan boord 2 nachten verblijf in middenklasse hotel te Levi incl. ontbijt. entree en lunch Siida te Inari sneeuwschoe- nen wandelsafari (duur 2 uur) en alle lokale transfers. Afleer informatie en boeken Ga naar onze webwinkel of u kunt bellen met BBI Travel tele foon 050-3136000 o.v.v. lezersreis Hurtigruten dagbladen. HURTIGRUTen categorie reizen/cruises JSL Boek voor 31-08 betaal 1.699,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42