Aandacht voor veiliger winkels Hulst Jozefschool Hengstdijk 22 zeeland Oude school krijgt nieuw leven Wegpiraat bedreigt 38-jarige automobilist Sappig Uitreiking eerste ster Vliegende Hollander doet mee almanak UITSTRALING De uitstraling van het nieuwe gebouw trekt hopelijk nieuwe leerlingen aan. 'Zo'n oud en muf gebouw nodigt natuurlijk niet uit', zegt de schooldirecteur. Bevolkingscijfers woensdag 7 juli 2010 door Harold de Puysseleijr HULST - Het winkelgebied in de binnenstad van Hulst heeft het keurmerk Veilig Ondernemen her overd. Peter Breurs van het Hoofdbedrij- schap Detailhandel reikt de eerste ster van het keurmerk morgen uit. De partners die samenwerken in het project veilig ondernemen ne men het in ontvangst. Dat zijn bur gemeester fan-Frans Mulder van de gemeente Hulst, brandweer commandant Jan Rijk, politiechef Erick Kint en voorzitter Tom Wil- laert van de ondernemersvereni ging Hulst Vestingstad. De eerste ster omvat het certificaat 'basis samenwerken' van het Keur merk Veilig Ondernemen. Het geeft aan dat de gemeente, de on dernemers, de brandweer en poli tie samen structurele maatregelen nemen om de veiligheid te vergro ten in het winkelgebied van de Hulster binnenstad. Er werd een aantal stappen gezet om voor die eerste ster van het keurmerk in aanmerking te ko men. Zo is er een enquête over vei ligheid gehouden bij ondernemers en is er actieplan opgesteld. De betrokken partijen hebben on der meer afspraken gemaakt over het invoeren van huisregels voor de klanten in winkels. Ook organi seren ze trainingen voor hun win kelpersoneel en wordt een SMS-alarm ingesteld waarbij de ondernemers elkaar informeren over verdachte situaties. Spelregels voor een (collectief) winkelverbod als sanctie tegen notoire winkeldie ven maakt eveneens deel uit van de maatregelen om veiliger winke len te bevorderen. Tenslotte zijn er afspraken gemaakt over het geven van voorlichting aan ondernemers door de politie en het invoeren van winkelscans bij ondernemers. Het is de bedoeling dat deze acties de komende twee jaar worden uit gevoerd. De gemeente zal dit in nauwe samenwerking met de on dernemers coördineren. Het winkelgebied in het centrum van Hulst had het keurmerk Veilig Ondernemen reeds eerder in haar bezit, maar raakte dit begin 2009 (twee jaar na het behalen ervan) weer kwijt. Het certificaat is name lijk slechts twee jaar geldig. Daar na moet een nieuwe audit plaats vinden en dit werd in Hulst ver zaakt. In oktober 2009 werd de draad weer opgepakt. TERNEUZEN - Het kan erop en dus ook weer eraf. Twee Terneuzenaren had den er een zwempartijtje voor over om het kunstwerk De Vliegende Hollan der aan de Herengracht te versieren met oranje vlaggetjes. Ze wapperden gisteren nog fier in de wind. Dat zullen ze nog wel een tijdje doen. Want de twee fans zullen er waarschijnlijk niet nog een keer een nat (en vies) pak voor over hebben om de vlaggetjes weg te halen. foto Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl Judith uan vijf heeft er sinds vorige week donderdag een zusje bijElian- ne. Om de aandacht toch ook een beetje naar haar toe te trekken - want ja, niet langer enig kind - moet de Goese kleuter uiteraard van alles uit de kast halen. En dat doet ze dan ook. „Ik krijg toch ook wel een ca deautje van jullie?", vroeg ze, de be wonderaars van de boreling nog eens extra charmerend. Ook op ande re wijze tracht ze zich voortdurend in de kijker te spelen. Bijvoorbeeld doorfantastische verhalen te vertel len over mama's bevalling. Waarbij ze waarheid en fictie lustig door el kaar mixt als ware het een smoothie, waar ze overigens zeer verzot op is. Dat bleek ook uit Judiths sappige proza: „Donderdag hebben de dok ters Elianne uit mamma's buik ge haald, omdat 'tfiruitwater op was!" door Harold de Puysseleijr Meer dan twintig jaar geleden al werden de basisscholen in de dorpen op het platte land in hun voortbestaan be dreigd. „En die bedreiging voelen we nog steeds, vandaar dat we heel erg te vreden zijn met deze nieuwe school." Dat zegt directeur George de Vijlder van de Sint Jozefschool in Hengstdijk als hij een rondlei ding heeft gegeven door het prach tige nieuwe onderkomen dat naast de oude school aan de Hengstdijk- se Kerkstraat staat. Sinds eind jaren tachtig van de vo rige eeuw al moet de Jozefschool om de vijfjaar een instandhou- dingsverzoek indienen bij het mi nisterie van onderwijs omdat er minder dan vijftig leerlingen zijn. „We leveren al jaren heel veel in spanningen om de school over eind te houden", vertelt De Vijl der. „Zo zijn we bijvoorbeeld ge start met een buitenschoolse op vang waar vijftien kinderen ge bruik van maken en daarmee zijn bestaansrecht inmiddels heeft be wezen." Het oudste deel van het schoolge bouw was na 125 jaar letterlijk en figuurlijk wel afgeschreven, maar toch dreigden voorschriften zoals de stichtingsnorm bijna nog roet in het eten te gooien. Die regel schrijft voor dat een school gedu rende vijftien jaar een minimum aantal leerlingen moet hebben om in aanmerking te komen voor nieuwbouw. „Daar zaten we net tegenaan, mis schien kwamen we één leerling te kort of hadden we er net eentje over, daar wil ik vanaf zijn. Maar gelukkig maakt onze schoolstich ting Leertij zich sterk voor het be houd van de scholen in de dorpen én denkt de gemeente Hulst daar hetzelfde over." Hengstdijk is een dorp met 534 in woners. De Sint Jozefschool telt momen teel 34 leerlingen. Het hoofdgebouw van de oude school dateert uit 1885. In 1984 is nog een gedeelte aangebouwd. De gemeenteraad van Hulst stelde 1,1 miljoen euro beschikbaar voor de bouw van de nieuwe school. Het nieuwe gebouw naast de huidi ge school telt drie leslokalen en lokalen voor peuterwerk eh bui tenschoolse opvang. De officiële opening van de school is op vrijdag 16 juli. Kinderen gingen vroeger op school in eigen dorp, daar was geen discussie voor nodig. Maar door de toegenomen mobiliteit en beide ouders die werken is daar verandering in gekomen. Daar naast speelt volgens De Vijlder ook het schoolgebouw een rol. „Zo'n oud gebouw als dit met een beetje muffige geur nodigt niet di rect uit. De uitstraling van het ge bouw is denk ik in sommige geval len ook in negatieve zin van in vloed geweest op de schoolkeuze van ouders. Daarom hoop ik dat het nieuwe gebouw mensen over de streep trekt die anders wellicht zouden kiezen voor een school in Kloosterzande of Vogelwaarde, want daar liggen wij tussenin." Een aantal jaren geleden liet de schoolleiding onderzoeken waar nog kansen op extra leerlingen lig gen. Stel dat de ouders van kinde ren in Oude Stoof of aan de Platte- dijk kiezen voor de school in Hengstdijk, dan zou vijftig leerlin gen in heel optimistische dromen zelfs haalbaar moeten zijn. De momenteel 34 leerlingen vie ren met de vijf leerkrachten en de directeur feest vanwege de verhui zing. Vanaf morgen krijgen de kin deren les in de nieuwbouw. Zater dag 17 juli kan iedereen kennis ma ken met de nieuwe school op de open dag (10 tot 21 uur). HENGSTDIJK - De Onderwijsinspectie bepaalt in 1877 dat het gebouw van de Sint Jozefschool in Hengstdijk te klein is voor de 120 leerlingen die er onderwijs vol gen. Maar in plaats van er een lokaal bij te bouwen, kiest de gemeenteraad voor een geheel nieuwe school op de plek waar de boerderij van Pieter de Smit stond. De gemeenteraad keurt in november 1883 het plan voor de bouw van een nieuwe school voor 144 leerlin gen met aanpalende onderwijzerswoning goed. Aan nemer Lenoir uit Willemstad bouwt de school voor 14.100 gulden. De school wordt eind januari 1885 in gebruik genomen en daarmee is het oudste gedeelte van het gebouw dus inmiddels 125 jaar oud. Het ge meentebestuur draagt de school in 1923 over aan het parochiebestuur, waarna de school gedoopt wordt tot Sint Jozefschool. Deze beschermheilige verhuist op vrijdag 16 juli tij dens de officiële opening nog wel mee naar het nieu we gebouw, maar de school krijgt die dag wel een nieuwe naam, licht directeur George de Vijlder slechts een tipje van de sluier op. Het oude schoolgebouw is eigendom van de gemeen te en staat in de verkoop. Wethouder Frank van Driessche (Onderwijs) laat weten dat geïnteresseer den zich op het gemeentehuis kunnen melden. In principe is het de bedoeling dat de school dienst gaat doen als woonhuis, hoewel andere functies zoals een atelier volgens Van Driessche wellicht bespreekbaar zijn. MEEST GELEZEN 1. Vos moordt dierentuin Verbunt uit 2. Kansen voor Dow-divisies 3. Andere route dan tunneltje STELLING Stem op de stelling op de website 'Een studie naar een stormvloedke ring in de Westerschelde is zinvol' STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl AXEL - Het rijbewijs van een 19-ja- rige Terneuzenaar is gistermiddag ingenomen na een gevaarlijke ach tervolging op de Tractaatweg in Axel. De man reed omstreeks 16.30 uur achter een personenwagen op de Tractaatweg toen deze remde voor een groen stoplicht. De Terneuze naar was hier volgens de politie niet van gediend en probeerde di verse malen de personenauto, be stuurd door een 38-jarige man uit de gemeente Sluis, voor hem in te halen terwijl dat op deze weg niet toegestaan is. Uiteindelijk voerde hij een gevaarlijke inhaalman- ouvre uit waarbij hij de personen wagen afsneed. Deze moest hard remmen om een botsing te voorko men. Toen beide auto's bij een vol gend stoplicht aankwamen, pakte de Terneuzenaar een hark uit zijn auto en sloeg hiermee op het dak van de personenwagen. Deze reed weg om aan de wegpiraat te ontko men, maar deze zette de achtervol ging in. De bijrijder van de perso nenwagen, een vrouw (34) uit de gemeente Terneuzen, belde de po litie tijdens deze achtervolging. Toen de politie ter plaatse kwam, reed de Terneuzenaar er met hoge snelheid vandoor. Uiteindelijk is hij in Axel gearresteerd. Op het bu reau is zijn rijbewijs ingenomen. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40