zeeland 13 milieu en portemonnee Z~ Veiligheidsgebreken kunnen Thermphos 200.000 euro kosten Ruime 7 voor OV in Zeeland commentaar Min of Meer woensdag 7 juli 2010 euro premie kunnen woningeigenaren verdienen door energiebesparende maatregelen te laten uitvoeren. 'We willen met Meer Met Minder drie doelen bereiken; de werkgelegenheid bevorderen, woning kwaliteit verbeteren en C02-uitstoot bestrijden' Gedeputeerde Marten Wiersma mt f M eeland loopt voorop in het energiebesparingsproject Meer Met Minder. De doelstel ling is 30 procent energiebespa ring in 2011. En de Zeeuwse overheden zijn gul, want in de ze provincie is voor woning eigenaren die energiebesparen de maatregelen uitvoeren meer subsidie te halen dan elders in Nederland. Daarmee geeft de provincie het goede voorbeeld. Want vooral de particuliere wo ningbezitter blijft achter als het gaat om het nemen van die maatregelen. Dat is niet vreemd. De informatievoorzie ning over dit onderwerp is ge brekkig en onduidelijk. En de subsidieregelingen zijn ook on duidelijk: zo is er een potje en zo is het weer weg. Dat kan be ter, want kennelijk is dat toch de manier om de woningbezit ters over de streep te trekken. Immers, de kosten van energie besparingsmaatregelen zijn hoog. De investeringen blijven bij de huidige energieprijs on rendabel. Dubbel glas, type HR++ in een al deels geïsoleerde oudere woning Gewenste oppervlakte: 6 vierkante meter Geschatte kosten werk: 1212 euro maatwerkadvies: 200 tot 400 euro Geschatte jaarlijkse besparing energiekosten: 113 euro Premie bij 1 stap hoger in energielabel: 700 euro Daadwerkelijke uitgave: 662 tot 712 euro (incl. teruggave op advies) Dakisolatie in een oudere woning, hoekhuis van een rijtje Oppervlakte: 60 vierkante meter Geschatte kosten werk: 3660 euro maatwerkadvies: 200 tot 400 euro Geschatte jaarlijkse besparing energiekosten: 187 euro Premie bij 1 stap hoger in energielabel: 700 euro Daadwerkelijke uitgave: 2960 tot 3310 euro (incl. teruggave op advies) Gevelisolatie (voorzetwand) in oudere woning, hoekhuis van een rijtje Oppervlakte: 50 vierkante meter Geschatte kosten werk: 4450 euro maatwerkadvies: 200 tot 400 euro Geschatte jaarlijkse besparing energiekosten: 298 euro Premie bij 1 stap hoger in energielabel: 700 euro Daadwerkelijke uitgave: 3750 tot 4100 euro (incl. teruggave op advies) Vloerisolatie (onderkant) in oudere woning, hoekhuis van een rijtje Oppervlakte: 40 vierkante meter Geschatte kosten werk: 920 euro maatwerkadvies: 200 tot 400 euro Geschatte jaarlijkse besparing energiekosten: 79 euro Premie bij 1 stap hoger in energielabel: 700 euro Daadwerkelijke uitgave: 220 tot 570 euro (incl. teruggave op advies) door Nadia Berkelder WWW.PZC.MOBI Via uw mobiel overal en altijd op de hoogte van het laatste Zeeuwse nieuws, www.pzc.mobi COLUMNS Reageren op de column van vandaag of wilt u oudere columns teruglezen? www.pzc.ol/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw zomerfoto in het album www.pzc.nl/foto VLISSINGEN-OOST - Fosforprodu- cent Thermphos in Vlissingen- Oost krijgt opnieuw een dwang som opgelegd door de provincie Zeeland. Dat kan het bedrijf maxi maal 200.000 euro kosten. De dwangsom is het gevolg van een grote veiligheidscontrole eer der dit jaar. Daarbij constateerden de provincie Zeeland en de Ar beidsinspectie dat er veel mis was met de veiligheid bij Thermphos. De instanties stelden een lange lijst overtredingen vast. Het bedrijf heeft inmiddels de kans gekregen om op die beschul digingen te reageren, maar ook na de verdediging van Thermphos blijft er volgens de provincie nog een groot aantal zaken overeind staan. De kritiek van de provincie richt zich vooral op het gebrek aan toe zicht op het naleven van de regels. Bovendien heeft de provincie vast gesteld dat veiligheid niet altijd prioriteit krijgt boven rendement bij het onderhoud, terwijl dat vol gens de voorschriften wel moet. Het is al de derde keer dit jaar dat Thermphos een dwangsom krijgt opgelegd. De eerste was voor ge breken in het noodplan: het plan voor het gehele bedrijf was niet goed afgestemd op de plannen voor bedrijfsonderdelen. De twee de dwangsom had te maken met uitstoot: het bedrijf krijgt een jaar de tijd om de hoeveelheid cad mium terug te dringen die uit de schoorsteen komt. Als dat niet lukt, kost dat het bedrijf maximaal 200.000 euro. Naar aanleiding van het commen taar is wel een aantal punten ge schrapt. Het gaat daarbij deels om zaken waarvoor het bedrijf ook al door de Arbeidsinspectie op de vingers was getikt. Thermphos krijgt minimaal een maand de tijd om de zaken op or de te krijgen. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Zeeland scoort in de OV-klantenbarometer 2009 een ruime 7. Dat is vergelijkbaar of zelfs beter dan het landelijk gemid delde. De OV-klantenbarometer is een jaarlijkse peiling onder reizi gers over de kwaliteit van het openbaar vervoer. De ondervraagden geven cijfers voor onder meer veiligheid en de kans op een zitplaats. Noord-Zee land kreeg een 7,2, Midden-Zee land een 7,5, Zeeuws-Vlaanderen een 7,4 en de Fast Ferry een 7,3. Op een aantal punten kan het openbaar vervoer in Zeeland, on danks de relatief goede 'rapportcij fers', nog het een en ander verbete ren. Tijdens de spits is er nogal eens gebrek aan zitplaatsen. De overtocht met de Fast Ferry zou wat minder lawaaiig mogen van de reizigers, maar daar zou weinig verbetering te realiseren zijn. Ook zouden bussen, treinen en veren wat vaker mogen rijden van de OV-gebruikers. In de samenvatting van de OV-klantenbarometer wordt opgemerkt dat verbetering op dit punt weliswaar mogelijk is, maar geld zal kosten. Ontevreden heid was er ook over informatie bij vertragingen. Wat dat aangaat, moet de plaatsing van zogenaam de Dris-panelen en actuele infor matieverstrekking via de telefoon verlichting brengen. Dris staat voor Dynamische Reiziger Infor matie Systemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3