Proef met zeewierteelt in Schelphoek Zeeland intratuin Are You Ready?! is te downloaden almanak SCHOUWEN-DUIVELAND 24 en 25 TER5 £11 Eiwitrijke waterplanten zijn vooral interessant als ingrediënt veevoer 22 en 23 Zierikzeese Dagen voorzichtig uit de startblokken ZIERiKZEE - Het weer was goed en ook de win keliers en marktlui hadden de eerste van de zeven Zierikzeese Dagen flink uitgepakt. Toch liep het gisteren bepaald niet storm. Volgens Eric Giesen, die al sinds de jaren negentig in de zomer met sportshirtjes op Schouwse zo- mermarkten staat, komt het doordat de schoolvakanties nog niet zijn begonnen. „En dit jaar is de markt weer zeven in plaats van vijf weken. Veel mensen wisten dat misschien niet." Vooral de oranje shirtjes verkopen goed. De favorieten? „Sneijder, de topscorer van dit WK. Maar ik verkoop ook veel shirts van Van Persie en Kuijt. Schouwen-Duiveland is toch een beetje half-Rotterdam, er zitten hier veel Feyenoordfans."foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - In reactie op de goede recensies (Festivalinfo.nl en Fret) biedt de band GoFish de mogelijk heid haar EP Are you ready?! gratis te downloaden. Deze EP heeft de (van oorsprong Schouwse) band in het najaar van 2009 gemaakt onder begeleiding van Marijn Slager en Willy Berre- voets (NufF Said). Dat is gebeurd via het project Pop aan Zee. www.bandgofish.com Tip? redactie@pzc.nl Judith van vijf heeft er sinds vorige week donderdag een zusje bij, Elian- ne. Om de aandacht toch ook een beetje naar haar toe te trekken - want ja, niet langer enig kind - moet de Goese kleuter uiteraard van alles uit de kast halen. En dat doet ze dan ook. „Ik kiijg toch ook wel een cadeautje van jullie?", vroeg ze, de vele bewon deraars van de boreling nog eens extra charmerend. Ook op een andere manier probeert ze zich voortdurend in de kijker te spelen. Bijvoorbeeld door fantas tische verhalen te vertellen, bij voor keur over mama's bevalling. Waar bij ze waarheid en fictie lustig door elkaar mixt als ware het een smoot hie, waar ze overigens zeer verzot op is. Dat bleek ook uit Judiths sappige proza: „Donderdag hebben de dok ters Elianne uit de buik van mama gehaald, omdat al hetfiruitwater op was!" door Joeri Wisse SEROOSKERKE - In de Oosterschel- de bij de Schelphoek vindt de ko mende jaren een proef met zee wierteelt plaats. Daaruit moet dui delijk worden of het technisch mo gelijk is om op open water zee wier te telen. Tegelijkertijd wordt de economische potentie van ge kweekt zeewier onderzocht. aan eiwitten biedt kansen, bijvoor- .beeld voor de veevoederindustrie. Ook bevatten wieren olie, waar bio-ethanol uit kan worden ge wonnen. Het restproduct kan als biomassa in elektrocentrales wor den verstookt. Volgens Carola Helmendach-Nieu- wenhuize, namens Impuls Zee land bij het project betrokken, is het afhankelijk van de provincie wanneer de proef van start gaat. „Momenteel zitten we midden in het vergunningstraject. Ik heb goe de hoop dat in september het werkplatform in het water ligt." De installatie, vergelijkbaar met de een mosselzaadinvanginstallatie (mzi), is ontworpen door machine fabriek Bakker in Yerseke. Ook zijn door het Noord- Hollandse be drijf Hortamare laboratoriumproe ven gehouden. Daaruit blijkt dat verschillende zeewiersoorten goed hechten en groeien aan de touwen die ook aan mzi's hangen. „Voor ons is het de uitdaging om er voor te zorgen dat de mosseltjes juist niet aangroeien." De 'zeewierstekjes' zijn eveneens afkomstig van Hortamare. Helm- endach: „We gaan met minimaal vijf verschillende soorten, waaron der het bekende zeesla, aan de slag. Deze wieren komen van natu re voor in de Oosterschelde. In de proef moet blijken welke soort zich het best leent voor teelt." Ook de universiteit van Wagenin- gen en studenten van de opleiding Aquatische Ecotechnologie van de Hogeschool Zeeland zijn betrok ken bij het onderzoek. Het Rijk heeft 50.000 euro beschikbaar ge steld voor het onderzoek. De pro vincie betaalt ook mee aan de proef. Carola Helmendach is opti mistisch over het project. „Ik heb diverse bedrijven gesproken die geïnteresseerd zijn in het product. Dit kan voor Zeeland een nieuwe vorm van bedrijvigheid worden." Vooral het feit dat zeewier rijk is Apparaat vermindert bijwerkingen bij bestralen prostaat Woensdag 7 juli 2010 Tent opzetten zonder stress blijkt écht een kunst apart Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Deze week: Mexican Black Aerrashaard incl. voet, voor een sfeervol vuurtje, hoogte 67 cm. Van 29,95 NU PER STUK i vooibehouden. Gele i woensdag t/m zaterdag. Max. 3 artikelen per klant Koopavond Intratuin Koudekerk© - Galgeweg 5 www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33