'Er zit emotie bij, maar Rattenslang duikt op in Coese slaapkamer R&B Wonen zet minder mensen uit woning Met de groeten uit en van Zweden WD wil in asielzoekerscentrum geen drama zoals in Leersum tjHuuvm- Y}/l<n xie> l YYli& De brommer uit hun jeugd. De liefde voor de Puch en Tomos zit diep. Vier, overwegend rijpe Zeeuwen hebben een liefhebbersclub opgericht. Leerlingen Calvijn College dichten over alcohol woensdag 7 juli 2010 Kan Aafctra<i t Oost-Souburg ikU ofrè-44TZ43 y<Aov.vmcrr iero »c.I door luie OggeS GOES - Een bewoonster van een woning aan de Beestenmarkt in Goes kreeg maandag de schrik van haar leven toen zij een slang ont waarde in haar slaapkamer. Het reptiel was waarschijnlijk ont snapt uit een terrarium, zegt Ad Bom van reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Hij was door de politie gebeld over het dier. „Ik heb de vrouw telefonisch verteld wat ze moest doen. Ik.hoefde uiteindelijk niet meer ter plaatse te komen, want de slang overleed op een ge geven moment. Hij is waarschijn lijk aangevallen door een hond of een kat." Het bleek om een rattenslang te gaan, een voor mensen ongevaar lijk exemplaar. „Ze worden veel ge houden", weet Bom. „Maar wel op een dusdanige manier dat ze mak kelijk kunnen ontsnappen." Bom moet regelmatig uitrukken voor ontsnapte schorpioenen, slan gen en schildpadden. „In de win ter zijn er meestal geen proble men, maar in de zomer zie je vaak dat reptielen aan de wandel gaan om zich te warmen aan het zon licht." Vorig jaar rond deze tijd waren ook twee slangen ontsnapt. In Ter- neuzen was een 1,70 meter lange boa constrictor er vandoor gegaan. In Ovezande ontstond begin sep tember consternatie toen een twee meter lange rattenslang uit een woning zou zijn ontsnapt. Het dier bleek zich echter te hebben verstopt in een box van een ge luidsinstallatie. door luc Oggei HEINKENSZAND - Het aantal men sen dat wegens problematische huurachterstanden uit hun huis wordt gezet, neemt af. Dat meldt woningcorporatie R&B Wonen in haar jaarverslag. Vorig jaar ging het in totaal om vijf uithuiszettingen; vier wegens huurachterstand en één vanwege hennepteelt. In 2008 werden nog zes woningen ontruimd, 2007 was met twintig een piekjaar. R&B Wonen voert bij huurachter standen een actief beleid om de schuld zo laag mogelijk te houden. Gerechtelijke invorderingen wor den voorkomen door tijdig in te grijpen en regelingen te treffen met de huurder. Vorig jaar is zes tien keer de ontruiming van een woning aangezegd, maar in twaalf gevallen werd de schuld in" dat sta dium alsnog ingelost. R&B verklaart de afname door een stringent invorderingsbeleid en de inzet van externe partijen, zoals de gemeenten (R&B is actief in Borsele en Reimerswaal) en wel zijnsorganisatie SM WO. Overigens heeft: de woningcorpora tie het boekjaar 2009 afgesloten met een negatief resultaat van bijna 1,4 miljoen. Dat wordt opge vangen met het eigen vermogen. PUCH TOMOS RIJDERS ZEELAND (PTRZ) door Frank Balkenende Een Puch en (een paar jaar later) Tomos was eigenlijk een brommer die voor meiden was ontwikkeld. Zonder aanstoot te geven, kon je er met een plooirok opstappen, net als bij een damesfiets. Toch werd dit type bromfiets ra zend populair bij de heren. Met het chopperstuur voor het Easy Ri- der-gevoel werden Puch en Tomos symbool van de vrijgevochten jon geren. Hippies en 'alto's' reden er op. Vetkuiven en boeren gruwden van die mietjesfiets. Zij hadden macho-buikschuivers: Zündapps en Kreidlers. Maar ook binnen de kring van Puch- en Tomos-adepten was er een waterscheiding, herinnert Jan Oosterveld uit 's-Heer 'Abtskerke zich. „De Puch was toch meer de keurige brommer voor de brave jongen van de kweekschool. De Tomos was de arbeiders-variant." Zijn clubcompaan Ad Matthee uit Goes vult aan: „Grofweg gezegd luisterde de Puch-rijder naar de Beatles en de Tomos-rijder naar The Rolling Stones." Hoe zat dat nou met Puch en To mos? Dezelfde brommer? „De bromfiets van Puch is er sinds 1954, maar omdat er in de fabriek in Graz productieproblemen wa ren, werd de Puch al gauw in licen tie in Slovenië gebouwd. Tito greep die kans met beide handen aan, want zo kwamen er de brood nodige buitenlandse deviezen bin nen. Alleen zat er vanuit het Puch-perspectief gezien een foutje in de licentieovereenkomst: Tito kon Tomos, dat de eerste jaren Co- libri heette, gewoon exporteren. Daarmee schiep Puch een concur rent. Uiteindelijk zag je dat Tomos meer werd doorontwikkeld dan Puch. Vooral vanuit Nederland werd aangedrongen op verbeterin gen", weet Oosterveld, die nog in de Tomos-fabriek in Epe heeft ge werkt. Vandaag de dag zijn liefhebbers van deze zustermerken bloedbroe ders. Oosterveld en de Goesenaren Hans Schaafsma, Ad Matthee en zijn zoon Chris hebben de Puch Tomos Rijders Zeeland (PTRZ) op gericht. Een club zonder voorzit ter, bestuur en kas. Chris: "„Er is al een algemene Zeeuwse bromfiets club Bolus: de Bromfiets Oldtimer Liefhebbers uit Zeeland. Alleen de leden met een buikschuiver wil den steeds harder gaan rijden. Van daar nu een liefhebbersclub, waar bij we af en toe een tocht maken, samen sleutelen en informatie uit wisselen." Het leukste is, vindt Oosterveld, de zoektocht naar dat ene ontbre kende, originele onderdeel. „Voor je het weet sta je op een zolder in Oosterwolde." Dat allemaal om hét brommertje te vervolmaken. „Nou ja, ik heb elf Tomossen. Het design is eindeloos. Natuurlijk, er zit emotie bij, maar ik vind dit mo del pure kunst." www.puchentomos.nl door Frank Balkenende Een brommer betekende vrij heid en die nam Henk Smits, woonachtig in Kortge- ne, dan ook royaal. Op vakantie naar Dishoek? Kom nou, naar Zwe den. Op zijn minst. „We waren al in 1963 met drie vrienden, twee Puchs en één To mos, naar Parijs geweest om de slotetappe van de Tour de France mee te maken. Omdat hij mijn oude brommer voor zo'n lange trip niet vertrouwde, gaf mijn va der me toen een nieuwe Tomos." „Een jaar later ging ik met mijn vriend Herman naar Zweden. Op de Tomos, natuurlijk. In Kopenha gen brandde mijn ontstekings- spoel door. Maar een geluk bij een ongeluk: tweehonderd meter zat een Puch-dealer. Daarna een lekke band in Zweden en we hadden geen plakset. Vertel dat maar eens in het Zweeds. Uiteindelijk kwam een boer aanzetten met een pomp en plakspul. We moesten wel be zuinigen, want ons geld was nu bijna op. Gelukkig stopten twee meiden die we hadden leren ken nen, ons brood en beleg toe. Jan Oosterveld tufte en voer ooit naar het eiland Wight, waar een muziekfestival plaatsvond. Jimi Hendrix speelde er en Joe Cocker. Je moest er heen. „Een prachtige vakantie, doorgebracht met een paar mooie Zweedse dames. Nee, 't is verder niks geworden..." 1964: een jonge Henk Smits (nu 65) op weg naar Zweden. KRABBENDIJKE - In het kader van het alcoholpreventieproject van de gemeente Reimerswaal en het Cal vijn College hebben leerlingen van de eerste en tweede klassen van lo catie Appelstraat in Krabbendijke een gedichtenwedstrijd gehouden over het thema alcohol. Van elke klas is een gedicht geselecteerd die in een gedichtenbundel zijn ge voegd. Afgelopen maandag zijn de gedichten gepresenteerd aan een jury. Zij hebben de beste drie ge dichten uitgekozen. De eerste prijs was voor Lucia Koster de tweede prijs voor Pete Nelis en de derde prijs voor Gerdine de Koster. De af gelopen twee jaar zijn posterwed strijden gehouden. MEEST GELE 1Gemeente wil geen dj op Markt 2. Calvijn College krijgt subsidie 3. Bouw AZC Goes begonnen STELLING Het is goed dat de Jumbo in Goes ook op zondag open gaat. Geef uw mening op www.pzc.nl/bevelanden. TIP? Mail naar bevelanden@pzc.nl door Framik Balkeimeinide GOES - De Goese WD-fractie wil weten of de toekomstige bewoners van het in aanbouw zijnde asiel zoekerscentrum voldoende medi sche zorg krijgen. Aanleiding voor de vragen vormt de dood van een zwangere Somali sche vrouw die in het asielzoekers centrum in Leersum onder vreem de omstandigheden het leven liet. Er is een strafrechtelijk onderzoek ingesteld. Daarnaast is de Inspectie voor de Gezondheidszorg een on derzoek begonnen, omdat het ge val niet op zichzelf zou staan. Ver der hebben Kamerfracties ophelde ring gevraagd aan minister Hirsch Ballin van Justitie. De zwangere vrouw was in de week voor haar overlijden aangeko men uit het door oorlog geteister de Somalië. Haar conditie was in het weekeinde van 26 juni niet op timaal. De toestand van de Somali sche zou in de loop van zater dagnacht zijn verslechterd. Medici zagen geen reden voor een behan deling of een ziekenhuisopname. De vrouw overleed zondag ochtend op een matrasje op de gang. Bewoners van het AZC ver wijten het personeel nalatigheid. De Goese WD wil voorkomen dat zo'n drama zich straks voor doet in het Goese AZC, waar be gin 2011 de eerste van 300 asielzoe kers worden gehuisvest. De WD wil weten of asielzoekers straks de zelfde medische zorg krijgen als an dere Goesenaren. Zo niet, dan mag wat betreft de WD (die als enige fractie tegen het besluit voor vestiging van het AZC was) het asielzoekerscentrum niet open. Asielzoekers waren lang afhanke lijk van medisch geschoolde AZC- medewerkers, maar kunnen tegen woordig rechtstreeks contact opné- men met medici. In de praktijk blijken er vaak communicatiepro blemen te zijn, waardoor kostbare tijd en informatie verloren gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28