economie 115 Nieuwe oester geïntroduceerd ■GoèVe-l Onderklasse verdient aandacht Zorg dreigt met acties voor nieuwe cao UMAMI Viviers Le Petit Pecheur uit Yerseke 7:% Met de Dongel van KPN "oor ond®* kpn.com/zakelijk 0800 0105 kpn Business Center kpn WK en warme weer spekken omzet supers Benzineprijs hoog door zwakke euro Orderportefeuille bouwbedrijven stabiel EU-vliegverbod voor Blue Wing Airlines woensdag 7 juli 2010 DEN HAAG - Nederland moet veel meer doen aan het opleiden van laaggeschoolden. Laagopgeleid per soneel dreigt binnen enkele jaren volledig buiten de boot te vallen op de arbeidsmarkt. Ook kinderen van laagopgeleide ouders hebben vaak te weinig kwalificaties om een goede positie op de arbeids markt te kunnen verwerven. Dat schreef gisteren de Raad voor Werk en Inkomen (RWI), het overlegorgaan van werkgevers, werknemers en gemeenten inzake arbeidsmarkt en re-integratie. Ge richt arbeidsmarktbeleid is volgens de RWI nodig om de vraag naar en aanbod van personeel beter bij elkaar te brengen en om de econo mische groei te bevorderen. Als het herstel doorzet, krijgt Ne derland te maken met een groot te kort aan geschoold personeel. Tege lijkertijd kunnen laaggeschoolden steeds moeilijker een plek vinden op de arbeidsmarkt. Zo gaan toene mende werkloosheid en tekorten aan arbeidskracht hand in hand, schrijft de RWI. De RWI adviseert de overheid om meer aandacht te besteden aan kin deren van laagopgeleide ouders. Zij moeten beter opgeleid worden, anders wordt het voor hen uiterst moeilijk om de onderklasse te ont vluchten. UTRECHT - De werkgevers in de zorg hebben tien dagen de tijd om in te gaan op de cao-eisen van de vakbonden. Gebeurt dat niet, dan komen er acties. De vakbonden hebben gisteren in Utrecht een ultimatum van die strekking aangeboden aan de werkgevers. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de vierhonderdduizend werkne mers in de verzorgings- en verpleeghuizen en de thuiszorg zitten al een tijd muurvast. Het laatste gesprek was op 7 juni. De bonden eisen onder meer koopkrachtbehoud, wat neerkomt op 1,5 procent meer loon op jaarbasis. Ook willen zij dat 55-plussers alleen op vrijwillige basis nachtdienst hoeven te doen. Het ultimatum werd gisteren aan geboden tijdens een actie bij verpleeghuis Tamarinde in Utrecht (foto). Met hoogwerkers werd een spandoek voor het pand gehangen met de tekst: '400.000 medewerkers in de zorg laten vallen?'. Als er acties komen, is het uigangspunt dat patiënten er niet onder mogen lijden, aldus AbvaKabo FNV. foto Robin Utrecht/ANP door René Schrier YERSEKE - Het bedrijf Viviers Le Pe tit Pecheur uit Yerseke heeft een nieuwe oester ontwikkeld, de Umami genaamd. Het gaat om een Japanse oester die door het be drijf met speciaal in Yerseke ge kweekte algen wordt vetgemest en mede daardoor een eigen smaak krijgt. De oester is het gehele jaar door voor restaurants en vishan dels verkrijgbaar. Viviers Le Petit Pecheur is verder bezig met de voorbereidingen voor algenkweekbassins op een ter rein van 6 hectare naast de kolen centrale in Borssele. Het is de be doeling die algen te kweken met behulp van CO2 uit de schoor steen van de centrale. De rest warmte van de centrale wordt ge bruikt voor het opwarmen van de bassins. Met de algen die zo ont staan kunnen de schelpdieren die het bedrijf in de Yersekse vestiging heeft, gevoed worden. Het bedrijf is in feite een nat pak huis voor de meest uiteenlopende soorten schelpdieren uit alle delen van de wereld. Door het transport verzwakken de schelpdieren en met behulp van de algen komen ze weer op krachten en worden ze vetgemest. Dan gaan ze naar de restaurants en groothandels. «mm Online werken waar en wanneer u wilt Razendsnel mobiel e-mail en internet op uw laptop (max. 14,4 Mbit/s) In slechts twee muisklikken online is t?o i--iTrrmrtrr«'.rrfi. sluit Je aan LEIDSCHENDAM De supermarkten varen wel bij het WK voetbal en het warme weer. Ook afgelopen week verkochten de supers aanzienlijk meer dan tij dens een doorsneeweek, aldus een woordvoerster van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL) gisteren. De grootgrutters behaalden een extra omzet van 57 miljoen euro over de hele week. Normaal zetten supermarkten 600 miljoen euro om, vorige week kwam dat dus uit op 657 miljoen euro, aldus het CBL. DEN HAAG Door de zwakke euro profiteerden Nederlandse automobilisten in de maand mei nauwelijks van de ge daalde olieprijs. De euro is de afge lopen maanden steeds verder in waarde gedaald. In mei noteerde de Europese munt volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek ge middeld 1,257 dollar. „Een half jaar eerder was dat nog gemiddeld 1,492 dollar." Doordat de euro in waarde verminderde, daalde de prijs van olie minder hard. „De olieprijs in dollars daalde in mei met ruim 10 procent vergeleken met april. Omgerekend naar euro's was de daling maar 4 procent." AMSTERDAM Bouwbedrijven hebben gemiddeld voor bijna zes maanden werk in de orderportefeuille. Dat meldde het Economisch Instituut voor de Bouw gisteren. De werkvoorraad is daarmee vrij stabiel. Bij de bouw van huizen en bedrijven wisselden de afgelopen twaalf maanden klei ne dalingen en stijgingen elkaar af en schommelt de werkvoorraad rond de zes maanden. In mei was sprake van een daling tot 5,9 maand. In de grond-, water- en we genbouw daalde de orderportefeuil le in mei tot 6,3, eveneens een da ling met eentiende maand. BRUSSEL De Surinaamse luchtvaartmaat schappij Blue Wing Airlines is toe gevoegd aan de lijst van maatschap pijen die niet in het Europese Luchtruim mogen vliegen. De be perkingen voor Iran Air zijn uitge breid. De Indonesische maatschap pijen Metro Batavia en Indonesia Air Asia zijn van de zwarte lijst ge haald. Dat heeft de Europese Commissie gisteren bekendgemaakt. In mei stortte een toestel van Blue Wing neer in het oerwoud in Suri name. Acht mensen kwamen om het leven. Iran Air mag niet met haar toestel len van het type A-320 een Boeing B-727 en B-747 in de EU vliegen. MARKT M^SSÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Aardappelen (in euro): Frites geschikt: 14,00 - 17,00 (vast) Export: 14,00 - 16,50 (vast) Fourage (in euro per ton): Weidehooi, kleine balen: 120,00 Dijkhooi, grote balen: 105,00 Roodzwenkhooi, grote balen: 110,00 Rietzwenkhooi, grote balen: 100,00 Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15