io lessen in geluk Op de middelbare school krijg je les in wiskunde en Engels. Maar je kunt er ook le ren waar je als mens van groeit. Met lessen in geluk. Positieve psychologie woensdag 7 juli 2010 Pubers die trots zijn op zichzelf door Lindy Jense Dat leerlingen m een klaslo kaal werkén aan een schrifte lijke opdracht, is heel nor maal. Dat hun werk bestaat uit het schrijven van een compliment aan een klasgenoot, is best verrassend. De school in kwestie is het Groen van Prinstererlyceum in Vlaardin- gen, waar een 2 vwo-klas begeleiding krijgt van Jacqueline Boerefijn. De biolo- gielerares liet twee jaar geleden een serie van zes lessen in geluk ontwikkelen, die sindsdien al door tientallen scholen is toe gepast. Ze hoopt het programma de ko mende jaren te kunnen uitbreiden en ver diepen. Boerefijn is het type lerares waar je als pu ber wat aan hebt. Toegankelijk, humoris tisch en ook kordaat. Het lesproject ont wikkelde zich haast vanzelfsprekend. „Naast mijn werk als lerares ben ik altijd heel begaan geweest met het wel en wee van de leerlingen op school", vertelt ze. „Ik heb gewerkt als mentor en counselor, begeleidde allerhande preventieprojecten. De druppel was voor mij een project over huiselijk geweld voor meisjes van 13. Na tuurlijk was dat wel een goed project, maar ontzettend vervelend om te doen voor mij als docent. Ik dacht ineens: ik loop de kinderen nu al het hele jaar voor van alles en nog wat te waarschuwen. Ter wijl ik het vak ben ingegaan om de ver wondering te kunnen doorgeven dat het leven zó schitterend in elkaar zit. Toen ik rond die tijd op het Jeugdjournaal een item zag over een school in Engeland waar lessen in geluk werden gegeven, viel alles voor mij op z'n plek. Zoiets wilde ik in Nederland ook beginnen. Het is im mers effectiever om mensen op te bou wen, dan ze eindeloos voor allerlei geva ren te waarschuwen." De lerares benaderde het Verwey-Jonker Instituut, dat advies geeft op sociaal-maat schappelijk terrein. Met het voorstel dat dit instituut hielp te ontwikkelen, won Boerefijn een prijsvraag ter waarde van 50.000 euro, zodat ze een serie van zes les sen kon laten ontwikkelen. De lessen zijn gemaakt op basis van de positieve psycho logie, een stroming die uitgaat van je per soonlijke kracht en ontwikkelingsmogelijk heden. De lessen zijn gemaakt voor leerlin gen van vmbo-niveau, maar ook geschikt voor havo en vwo. Via de website van het Verwey-Jonker Instituut zijn die gratis ver krijgbaar voor scholen. Blijkbaar vinden veel docenten het inspirerend om hun leerlingen eens te laten uitzoeken waar ze goed in zijn. Alleen al in het eerste jaar werd het lesprogramma ruim 4.000 keer gedownload. En noem het toeval: vrijwel gelijktijdig met het programma van Boere fijn ontwikkelden docenten op het Charle- geiukkig Bijna alle erg geiukkige mensen hebben een liefdesrelatie Psychologen houden zich graag bezig met wat mensen mankeert. Er is nauwe lijks aandacht besteed aan onderzoek naar wat mensen gelukkig maakt of vol doening schenkt. De Amerikaanse psy choloog Martin Seligmann (1942) is de grondlegger van de nieuwe richting 'po sitieve psychologie', die momenteel steeds populairder wordt. Een paar van zijn belangrijkste conclusies: Materialistische mensen zijn niet Luuk Pijpers (13): „Je leert van deze lessen hoe de wereld denkt over geluk. Je moet blij zijn met wat je hebt, daar ben ik het mee eens. Het is allemaal wel goed om over na te denken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10