hoopvol af naar rechts nd 9 Aanslag op Servische politicus in Kosovo Oppositie claimt zege bij verkiezingen Mexico Vliegtuigen Iran mogen niet tanken Referendum over Brits kiesstelsel Italiaanse man mag vrouw met karakter slaan Lichaam van Bobby Fischer opgegraven dinsdag 6 juli 2010 MITROVICA - Een gewapende man heeft gisteren in Mitrovica een Ser visch parlementslid van het Kos- ovaarse parlement beschoten. De afgevaardigde liep verwondingen aan zijn been op. Hij verkeert niet in levensgevaar, meldde de politie. De parlementariër, Petar Miletic, werd beschoten, toen hij zijn wo ning in het noordelijke deel van de Kosovaarse stad verliet om naar de hoofdstad Pristina te gaan. In Mitrovica heerst een gespannen situatie. Eind vorige week kwam één persoon om het leven door een explosie tijdens een betoging van Serviërs. De rivier de Ibar verdeelt de stad in een noordelijk deel, waar etni sche Serviërs wonen, en een zuide lijk deel, waar Kosovaren van Alba nese herkomst hun woning heb ben. Miletic is een van de tien Ser vische afgevaardigden in het parle ment van Kosovo, dat zich in 2008 eenzijdig onafhankelijk van Servië verklaarde. President Tadic van Servië woont deze week in New York een zit ting van de VN-Veiligheidsraad bij, waarin de gespannen situatie in Mitrovica centraal staat. De rege ring van Servië verloor in 1999 de macht over de provincie Kosovo na bombardementen van Joegosla vische doelen door de Navo. het sprookje voorbij. Het nationa le bedrijfsleven bleek niet bestand tegen concurrentie. Bedrijfssluitin gen en werkloosheid volgden. De roep naar het oude vertrouwde socialistische 'paradijs' stak overal de kop weer op. Daarvan maakten de goed georganiseerde socialisten - veelal het oude communistische partijkader - gebruik. Zij beloof den de burgers onverkorte handha ving van verworvenheden uit het verleden: gratis onderwijs, gratis gezondheidszorg, stijging van pen sioenen en uitkeringen, volledige werkgelegenheid. Dat de staat de lasten daarvan niet kon dragen, verzwegen ze. Er was immers een REYKJAVIK - De IJslandse autoritei ten hebben het lichaam van het in 2008 overleden schaakgenie Bob by Fischer laten opgraven om via DNA-onderzoek te kunnen bepa len of hij de vader is van een 9-ja- rig Filipijns meisje. De moeder, Marilyn Young, zegt dat het meis je, Jinky Young, een kind van Fi scher is. Fischer overleed zonder een testament na te laten en er is veel juridisch getouwtrek rond zijn nalatenschap ontstaan. Fischers stoffelijke resten werden zondag opgegraven op een be graafplaats in het zuiden van IJs land. Dat geschiedde in het bijzijn van een arts, een priester en de plaatselijke politiechef. Nadat wat DNA was afgenomen, werd het lichaam herbegraven, zo melden de IJslandse media gisteren. Fischer vestigde zich in 2005 in IJs land waar hij overleed. nieuwe mogelijkheid: geld lenen in het buitenland. Om rente en af lossingen maakten de socialisten zich niet druk. Dat was een zorg van later. De socialisten verloren ook hun communistische streken niet: vriendjespolitiek bij benoemingen en contracten, corruptie, het nege ren van wetten en regels, het bela chelijk maken van politieke tegen standers; niet met argumenten, maar door vuilspuiterij. Het is deze houding die de inwo ners van Oost-Europa in meerder heid tot het inzicht hebben ge bracht dat het zo niet verder kon. Een nieuwe generatie politici stond op: Mensen die in 1989 nog geen positie hadden binnen de communistische staatsorganisatie. Deze nieuwe leiders propageren allen hetzelfde beleid: een eind aan loze beloften, corruptie en vriendjespolitiek; snijden in over heidsuitgaven, inclusief ambtena rensalarissen, sociale zekerheid en pensioenen; burgers gaan betalen voor onderwijs en gezondheids zorg. Het is een keiharde bood schap. Opvallend is dat de burgers - met name de jongeren - deze koers in meerderheid steunen; on geacht de financiële gevolgen voor henzelf. Kennelijk is hun geloof in een rooskleurige toekomst groter. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Vrouwen slaan mag ook in Italië allang niet meer, maar vol gens een rechter van het allerhoog ste gerechtshof ligt dat anders als de vrouw een 'sterk karakter' heeft. Een man die zelfs in hoger beroep was veroordeeld wegens ge weld tegen zijn vrouw, hoeft van het Hof van Cassatie de gevange nis niet in omdat de vrouw 'karak ter had en geen angst'. Ongeloof en verbijstering overheer sen nu bij hulpverleners en het vrouwelijk deel der natie. Gabriel- la Carnieri Moscatelli van de Roze Telefoon, een organisatie die zich inzet voor vrouwelijke slachtofFers van huiselijk geweld, spreekt van een 'verwoestend signaal'. Volgens politica Alessandra Mussolini, kleindochter van 'il Duce' en actief op het gebied van vrouwenrech ten, keert Italië 'terug naar de Mid deleeuwen'. Rosy Bind van de oppositionele Democratische Partij klaagde over 'machogedrag dat maar niet wil uitsterven'. De uitleg die de rechter van het Hof van Cassatie gaf voor zijn be slissing, was nog eens olie op het vuur. De vrouw in kwestie werd volgens hem, in de drie jaar die het huwelijk duurde, namelijk 'niet dagelijks' door haar man ge slagen. Bovendien gedroeg ze zich als een persoon 'zonder angst'. Ze was slechts 'geschokt, sterk geëmo tioneerd en wanhopig', aldus het vonnis. „Medische verklaringen, getuige nissen en een bekentenis waren blijkbaar nog niet genoeg om de man definitief te veroordelen", schreef de krant La Stampa bitter. MEXICO-STAD - De belangrijkste op positiepartij in Mexico heeft giste ren de overwinning opgeëist bij de verkiezingen van afgelopen zon dag. De Mexicanen kozen twaalf gouverneurs en 1900 burgemees ters en afgevaardigden in veertien van de 31 deelstaten. „De resulta ten waarover wij beschikken, to nen aan dat onze overwinning overtuigend was", zei de leider van de Institutionele Revolutionai re Partij (PRI), Beatriz Paredes, te gen verslaggevers. De partij, die van 1929 tot en met 2000 onafgebroken aan de macht was, heeft volgens exit polls zeker negen van de twaalf gouverneurs posten die op het spel stonden, ge- wonnen. De officiële uitslag wordt morgen verwacht. De verkiezingen zijn voor de poli tieke partijen de laatste belangrijke test tot de presidentsverkiezingen van 2012. Ze werden beschouwd als een officieus referendum over de oorlog van de regering van pre sident Felipe Calderon van de na tionale Actie Partyij (PAN) tegen de gewelddadige drugsbendes. Er waren strenge veiligheidsmaat regelen van kracht. In de aanloop naar de verkiezingen werd Ro- dolfo Torre, favoriet in de race om het gouverneurschap van de noor delijke deelstaat Tamaulipas, ver moord. Ook vier medewerkers van de PRI-politicus kwamen om. TEHERAN - Vliegvelden in Groot-Brittannië, Duitsland, de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit weigeren nog langer brandstof te leveren voor Iraanse vliegtuigen. Dit maakten de Iraan se persbureaus Isna en Irna giste ren bekend. Het besluit is het gevolg van een nieuwe wet die de Amerikaanse president Obama afgelopen don derdag heeft ondertekend. Met de ze nieuwe wet, in combinatie met nieuwe sancties van de Verenigde Naties en de Europese Unie, wordt het voor Iran moeilijk om verder te gaan met zijn nucleaire program ma. Het wordt daardoor namelijk deels afgesloten van de buitenwe reld. Het land kan geen petroleum- producten meer importeren en ook haar toegang tot het interna tionale bancaire systeem wordt be perkt. Met de boycot willen de lan den de Iraanse productie van nu cleaire wapens stopzetten. Iran wordt er al jaren van verdacht kwa de bedoelingen te hebben met zijn nucleaire programma. Iran heeft een aantal reactoren om uranium te verrijken, naar eigen zeggen alleen bedoeld voor vreed zame doeleinden. LONDEN - Groot-Brittannië houdt op 5 mei volgend jaar een referen dum over het kiesstelsel. Dat heeft vicepremier Nick Clegg van de Li beraal-Democraten gisteren in het Britse Lagerhuis bekendgemaakt. De volksraadpleging was een eis van de liberalen om. in de regering te stappen met de Conservatieven, na de parlementsverkiezingen van twee maanden geleden. In het huidige districtenstelsel wint alleen de partij met de mees te stemmen in een kiesdistrict een zetel. Dat is nadelig is voor kleine re partijen als de Liberaal-Demo craten, die vaak als tweede of der de eindigen in een kiesdistrict. De zetelverdeling in het Britse Lager huis is dan ook geen afspiegeling van hoeveel stemmen per partij zijn uitgebracht. De liberalen hebben belang bij een kiesstelsel, waarin het aantal stemmen per partij een grotere rol speelt bij de uiteindelijke zetelver deling. Een meerderheid van de be volking is ook voor verandering van het kiessysteem, blijkt uit en quêtes van dagbladen The Sunday Times en The Mail. De Conservatie ve Partij van premier Cameron wil het huidige stelsel juist behouden. de regering opgelegde verhoging meld tussen demonstranten en de de protesten houdt de regering vast van de brandstofprijzen. Hier en politie, maar nergens kwam het tot aan de verhoging van de brandstof- daar werden schermutselingen ge- grote ongeregeldheden. Ondanks prijzen met 6,7 procent. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9