81 buitenland Caza krijgt materiaal voor bouw Oost-Europa slaat WK FINALE 2010...? Rusland hoopt nu op verzoening met Polen KRAS.NL BLOKKADE Turkije eist excuses van Israël India staat stil door staking 3 maal is scheepsrecht! Aanklacht wegens executies Srebrenica EU-lidstaten willen samen vaccins kopen Extremisten hakken docent hand af Russen verdrinken tijdens hittegolf Nieuwe Spaanse abortuswet van kracht Vereeck voorzitter van Lijst Dedecker dinsdag 6 juli 2010 MOSKOU - Rusland hoopt dat de verkiezing van Borislaw Komor- owski tot president van Polen leidt tot verdere verzoening tussen bei de landen. „Komorowski zal hope lijk ertoe bijdragen het beleid van verzoening tussen Moskou en War schau onomkeerbaar te maken", zei voorzitter Sergej Mironov van de Federatieraad, de Russische Eer ste Kamer, gisteren. Mironov erkende dat de verhou dingen tussen Polen en Rusland in het verleden steeds weer gespan nen raakten, maar 'het zou een on vergeeflijke fout zijn de perspectie ven in de wederzijdse betrekkin gen niet te zien'. De voorzitter van de commissie buitenlandse zaken van de Doe- ma, de Russische Tweede Kamer, wees erop dat Komorowski's voor ganger vooral de betrekkingen met de VS centraal stelde. De Poolse kiescommissie maakte gisteren definitief bekend dat Ko morowski, de kandidaat van de re gerende liberalen, de presidentsver kiezingen in Polen heeft gewon nen. Hij vergaarde zondag in de tweede ronde 53,01 procent van de stemmen. Zijn conservatieve rivaal Jaroslaw Kaczynski kwam uit op 46,99 procent. Komorowski zei zich in dienst te- zullen stellen van alle Polen. Hij beloofde nauw samen te werken met de regering bij het modernise ren van Polen en het afslanken van de welvaartsstaat. Een van de hervormingen die de regering wil doorvoeren is het verhogen van de pensioenleeftijd. De zege van Komorowski is goed nieuws voor regeringsleiders in Brussel en Berlijn. Kaczynski is een nationalist, staat sceptisch te genover de EU en wantrouwt de Duitsers. Een blije Duitse minister van buitenlandse zaken Guido Westerwelle noemde de verkie zing van Komorowski gisteren een sterk pro-Europees signaal'. Israël heft invoerverbod ce ment, staal en asfalt op. Turkije laat eis voor onafhanke lijk onderzoek naar aanval op hulpkonvooi vallen. Massale betoging in Tel Aviv voor gegijzelde soldaat Gilad Shalit. TEL AVIV/ANKARA - Israël laat sinds gisteren bouwmateriaal toe tot de afgegrendelde Gazastrook. Onder meer cement, staaldelen, isolatie materiaal en asfalt mogen er weer worden ingevoerd. Eerder was al de invoer van levensmiddelen vrij gegeven. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken in Jeruzalem maakte de lijst van toegestane ma terialen gisteren bekend. De publi catie kwam aan de vooravond van de geplande ontmoeting tussen premier Benjamin Netanyahu en de Amerikaanse president Barack Obama in Washington. De Palestijnen mogen de bouwma terialen alleen gebruiken voor pro jecten die onder toezicht staan van internationale hulporganisa ties en die de Palestijnse autoritei ten in Ramallah hebben goedge keurd. De nieuwe regeling voor de Gazastrook was onderwerp van ge sprek bij de eerste ontmoeting in lange tijd tussen een Israëlische en een Palestijnse toppoliticus. De Pa lestijnse premier Salam Fayyad en de Israëlische minister van Defen sie Ehud Barak spraken elkaar gis teren in Jeruzalem. De blokkade van Gaza moet voor al de invoer voorkomen van wa pens, munitie en materiaal om wa pens te maken. Israël kondigde de blokkade af nadat de radicaalisla- mitische Hamasbeweging in juni 2007 de macht in de Gazastrook had overgenomen. Turkije lijkt zijn houding tegen over Israël te hebben verzacht. An kara eist alleen nog excuses van de Israëlische regering voor de aanval op een hulpkonvooi voor Gaza eind mei, waarbij negen Turken omkwamen. Dat zei de Turkse mi nister van buitenlandse zaken, Ah met Davutoglu, gisteren in de krant Hürriyet. Hij voegde daar wel aan toe dat Turkije zijn diplo matieke banden met Israël zal ver breken, als dat land geen veront schuldigingen aanbiedt. De Turkse regering eiste eerder nog een internationaal onderzoek naar het incident, maar heeft deze voorwaarde nu losgelaten. Israël is een eigen onderzoek begonnen. Davutoglu zei daarmee te kunnen leven. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu sloot vorige week excu ses echter uit en een hooggeplaat ste Israëlische regeringsfunctiona ris zei gisteren nog dat Israël zich 'nooit zal verontschuldigen voor zijn eigen verdediging'. Meer dan tienduizend Israëliërs zijn gisteren in Tel Aviv de straat op gegaan om hun steun te betui gen aan Gilad Shalit, de militair die in de Gazastrook al vier jaar ge vangen zit. Zijn gijzelhouders staan geen enkel contact met hem toe, zelfs niet door het Rode Kruis. Harnas eist in ruil voor Shalits vrij lating dat Israël duizend Palestijn se gevangenen vrijlaat. MUMBAI - Tientallen stilstaande taxi's blokkeren een straat in de In diase stad Mumbai. In veel delen van India lagen gisteren het vervoer en bedrijven stil als gevolg van een staking uit protest tegen een door Het heeft 20 jaar geduurd, maar de ommekeer heeft plaatsgevonden; de vroegere satellietstaten van de Sov jet-Unie hebben afgerekend met het socialisme. Polen, Slowakije, Tsjechië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije hebben nu alle maal een centrumrechtse regering, bestaande uit conservatie ven en liberalen. Tsjechië en Slo wakije maakten vorige week als door Carel Coseling laatsten de draai. In 1989 zwoeren de burgers in deze landen het com munisme af en 'bekeerden' zich tot nieuwe burgerpartijen. De vrij heid bracht ongekende mogelijkhe den. met een vloed aan westerse producten. Na enkele jaren was 1 1 1 1 j' Meld je aan op www.kras.nl/wk2010 waarom zou je meer betalen SARAJEVO Vijftien jaar na de massamoord op moslims in Srebrenica, is gisteren in de Bosnische hoofdstad Sarajevo Marko Boskic aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden in de enclave. Vol gens de aanklacht heeft Boskic als militair van het leger van de Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic op 16 juli 1995 deelgenomen aan de executie van honderden ge vangenen uit Srebrenica. BRUSSEL Als nog eens een pandemie zoals de Mexicaanse griep uitbreekt, moet de Europese Commissie de vaccins gaan aankopen voor de he le EU. Ministers van Volksgezond heid hebben dat gisteren bepleit bij de commissie. Bij de uitbraak van de griep kaapte Nederland een groot deel van de vaccins voor de neus van andere landen weg. NEW DELHI Moslimextremisten hebben in de Indiase deelstaat Kerala een christe lijke docent verminkt omdat hij de profeet Mohammed zou hebben be ledigd. Dat meldde de krant The Ti mes of India gisteren. Nadat hij een kerk had bezocht, vielen acht mannen de 52-jarige docent aan voor de ogen van zijn gezin en hak ten zijn hand af. De politie heeft twee verdachten aangehouden. MOSKOU Tijdens een hittegolf zijn bijna 300 mensen in de Russische rivieren verdronken. Dit maakte de rege ring gisteren bekend. De belangrijk ste oorzaken voor de verdrinkin gen zijn het zwemmen op gevaarlij ke plekken en de combinatie met alcohol. Het kwik in midden-Rus land bereikte eind juni temperatu ren rond 37 graden Celsius. MADRID In Spanje is gisteren een nieuwe abortuswet in werking getreden. In de nieuwe wet staat uitdrukke lijk dat abortus een recht is. De wet staat toe dat zwangerschappen in de eerste veertien weken zonder beperkingen worden afgebroken en bepaalt dat 16- of 17-jarigen daar voor geen toestemming van hun ouders nodig hebben. Die moeten wel worden ingelicht. BRUSSEL Lode Vereeck is de nieuwe voorzit ter van de Vlaamse partij Lijst De decker. Hij werd gisteren door het bestuur van de rechts-populisti- sche partij aangewezen als opvol ger van oprichter Jean-Marie De decker. Die kondigde in juni aan op te stappen na een slecht resul taat bij de Belgische verkiezingen: slechts één zetel in het parlement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8