Meer textiel en ook meer Maori-acrobatiek dinsdag 6 juli 2010 Nu de zomer in volle hevigheid is aangebroken, stromen de Zeeuwse stranden weer vol. Maar wat doe je anno 2010 op het strand en wat doe je aan? Twee trends zijn duidelijk. Blote borsten zijn echt passé en met een e-reader in je strandtas doe je pas echt mee. door Oennis Rijsbergen 101 Wie eens de tijd neemt het strandleven te observeren, ontdekt dat je de strandgangers in grofweg drie catego rieën kunt indelen. Ie hebt de catego rie die het liefst het strandlaken uitrolt of een stoel tje neerplant om zich vervolgens te verdiepen in een boek of een magazine. Deze strandganger komt naar de kustlijn om eventjes te ontsnappen aan de hectiek van het dagelijkse leven. Even tijd voor jezelf hebben, daar gaat het deze mensen om. Terwijl de één in een spannend verhaal is verzon ken, draaft een andere strandganger een eindje ver derop achter een frisbee aan. Hij behoort tot de ca tegorie mensen die niet kunnen stilzitten. Een bal letje trappen of gooien, een potje beachballen of badmintonnen. Het strand als sportveld. En dan heb je natuurlijk nog de zonaanbidders. Die doen niets liever dan de ogen dicht, luieren en bakken. Die laatste categorie wordt overigens wel steeds verstandiger. De zonaanbidder is zich de laatste ja ren bewuster geworden van het gevaar van de zon. Huidveroudering tot daar aan toe, maar de kans op huidkanker neemt bij overmatig zonneba den ook toe. Je ziet die bewustwording terugko men in het zongedrag. Steeds minder mensen bak ken urenlang in de zon. Ze trekken sneller dan voorheen een T-shirt aan of een luchtige bloes. Je ziet veel meer 'aangeklede' badgasten dan pakweg een jaar of tien geleden. Vrouwen zonnen boven dien steeds minder topless. Waar voorheen het bo- venstukje zonder moeite afging, zijn blote borsten vandaag de dag toch echt 'uit'. Naaktzonnen is zelfs opnieuw een taboe geworden en die trend zet dit jaar verder door. Want slechts vijf procent van alle vrouwen voelt zich nog geroepen om met de borsten bloot te zonnen, zo blijkt uit recent on derzoek door Sunday's onder Nederlandse vrou wen. Drie op de vier vrouwen zont zelfs liever niet op het strand, maar in de veilige omgeving van ei gen tuin of balkon. Vooral jonge meiden houden liever het bikinitopje aan. Vrouwen boven de vijf tig zien minder problemen in topless zonnen. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat het merendeel van de vrouwen graag leest op het strand. De tijd dat ze een tas vol boeken en tijdschriften moeten meesjouwen over de duinen, is echter voorbij. Dé trend van 2010 is namelijk de e-reader, ofwel een digitaal boek. In dit apparaat kun je honderden ti tels zetten en het scherm leest net zo comfortabel als papier, beweren de fabrikanten. De e-reader is zeer geschikt voor een dagje strand. Niet alleen om dat je je complete thuisbibliotheek in je strandtas kunt meenemen, het scherm van de e-reader re flecteert niet in zonlicht, dit in in tegenstelling tot die van een laptop. Door je boeken digitaal te le zen, heb je altijd je favoriete boek binnen handbe reik en kun je gemakkelijk wisselen tussen boeken. Een e-reader kost 250 tot 300 euro, maar een digi taal boek downloaden is veel goedkoper dan een papieren boek kopen. En er zijn zelfs vele titels gra tis verkrijgbaar. Nu is een e-reader nog een trendy gadget, maar de verwachting is dat in de komende jaren de e-rea- der een vlucht neemt. Op het strand is ie dan niet meer weg te denken. En voor de mannen onder ons die geen zin hebben in een romannetje: op de e-reader kun je tegenwoordig ook al de krant digi taal lezen. Geen zwarte inktvingers meer en geen gestoei met de pagina's die in de wind wapperen. Hoewel natuurlijk niet mag worden vergeten, dat een uitgevouwen papieren krant beduidend meer schaduw biedt dan een digitale uitgave. Neem in elke hand een slinger en draai er cirkels mee. Eenmaal op gang, maak je er allerlei figuren mee. Het resultaat is - als het goed is - een gracieus schouwspel. Al eeuwen geleden vonden de Maori's in Nieuw-Zeeland de kiwido poi uit. Nu is het terug als kiwido én strand- trend van 20to. De kiwido is erg sierlijk en na enige oefe ning makkelijk te gebruiken. Het slingerspel is schoon heid en plezier in één. Het is de bedoeling de kiwido dyna misch te bewegen en dit tegelijkertijd te combineren met dansbewegingen. Des te geoefender je bent, des te specta culairder en acrobatischer het er uitziet. De kiwido is een goede manier om je coördinatie, concentratie en uithou dingsvermogen te trainen. Voor de actieve strandganger is de kiwido een leuk alternatief voor de frisbee of het beach- ball. De kiwido kost rond de 20 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64