binnenland 15 Ophef over knietje agent op You Tube Helft Nederlanders neemt eten van thuis mee op vakantie Brand nog niet meester Vooral drukte op buitenlandse wegen Zeker 104 roofvogels in Friesland gedood Actie tegen opmars van stierkikker Van Middelkoop bij herdenking Srebrenica Bus ramt huizen: nog geen verklaring dinsdag 6 juli 2010 HEEZE - In totaal 170 brandweerlie den en militairen (foto) waren giste ren nog bezig met het nablussen van de smeulende Strabrechtse Hei de. Een grote natuurbrand legde daar sinds vrijdag 150 hectare bos en heide in as. Het sein brand mees ter kon gisteren nog niet gegeven worden, 's Morgens laaide het vuur zelfs even weer op. Staatsbosbeheer kon gisteren nog niet zeggen hoe groot de schade aan flora en fauna is. Gevreesd wordt vooral voor kwetsbare dieren als de nachtzwa luw. foto Robin Utrecht/ANP Het rapport van VN-klimaatpa- nei IPCC zorgde in Nederland voor een discussie in de Tweede Kamer vanwege de fouten die er in stonden. Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) heeft de kwaliteit van het rapport onder zocht. Vier vragen aan Jacqueli ne Timmerhuis van het PBL. Wat is de belangrijkste conclusie van uw onderzoek? „Controle op de kwaliteit is onvol doende gebeurd door het klimaat panel. De onderzoekers van IPCC halen bijvoorbeeld meningen van experts erbij en die moeten we dan maar geloven. Maar ondanks deze aanmerkingen staan de hoofdconclusies van hun rapport nog steeds in z'n geheel overeind." Hoe kunnen die fouten in het rap- port zijn beland? „Dat heeft vooral te maken met de werkwijze van het IPCC. Veel kli maatwetenschappers werken sa men aan het rapport, maar er is geen echt controlemechanisme. Volgens ons moeten de Verenigde Naties dan ook investeren in be taalde assistenten en moeten ze een kwaliteitskeurmerk inbou- 3 Hoe kan het klimaatrapport ge loofwaardiger worden? „Het panel moet investeren in transparantie. De onderzoekers moeten uitleggen hoe ze komen tot een generalisatie. Daarnaast moeten "ze openstaan voor input van derden. Denk bijvoorbeeld aan een meldpunt op internet." 4 Het IPCC richt zich niet op ande re factoren die ook een rol spe len, blijkt uit jullie onderzoek. „We vinden het belangrijk dat de wetenschappers ook andere facto ren die een rol spelen noemen. Zelf gebruiken we vaak het voor beeld van het watertekort. Niet al leen de verandering van het kli maat kan een watertekort veroor zaken, ook de groei van de bevol king. Bij een stijging van het aan tal inwoners moet het water met meer mensen gedeeld worden." DEN HAAG Vakantiegangers die komend week einde met de auto op reis gaan zul len vooral in het buitenland te ma ken krijgen met verkeersopstoppin gen, verwacht de ANWB. In eigen land voorziet de bond weinig grote problemen, al zal vrijdag vanaf het middaguur het aantal files toene men. Na de regio midden, eind vo rige week, is vrijdag de regio noord aan de beurt. LEEUWARDEN In Friesland zijn het afgelopen half jaar zeker 104 roofvogels gedood. Dat stelt de Friese Milieu Federatie (FMF). Zij brengt de dode vogels in kaart. Met name de buizerd, de bruine kiekendief en de havik moesten het ontgelden. De aantal len zijn volgens een woordvoerder acht keer zo hoog als in de rest van Nederland. De reden daarvoor is niet bekend. HOOGSTRATEN Het zuiden van Nederland komt met Vlaanderen in actie tegen de opmars van de stierkikker en de grote waternavel in onze con treien. De stierkikker, een groot for maat kikker, en de grote waterna vel, een waterplant, zijn uitheemse soorten die de inheemse soorten verdringen. Betrokkenen roepen mensen op om geen uitheemse soorten voor hun vijvers te kopen. APELDOORN DEN HAAG Minister Eimert van Middelkoop (Defensie) woont zondag in Bosnië-Herzegovina de jaarlijkse herdenking van de val van de mos limenclave Srebrenica bij. Het is die dag precies vijftien jaar geleden dat het Bosnisch-Servische leger de stad veroverde. In de dagen erna werden naar schatting achtdui zend mensen, vooral mannen, ver moord. NIJMEGEN Het is nog steeds niet duidelijk waardoor zondagavond laat een stadsbus in Nijmegen twee huizen ramde. Daarbij kwam de 63-jarige Nijmeegse chauffeur om het leven; drie van de zes gewonde passagiers moesten naar het ziekenhuis. Vol gens busbedrijf Novïo is de zeer er varen chauffeur mogelijk onwel ge worden. De politie is nog bezig met een analyse. Een stierkkikker foto ANP Nederlanders op vakantie zijn goe de ambassadeurs van het Neder landse product. Meer dan de helft neemt etenswaren van thuis mee en dat zijn meestal erg 'Nederland se' dingen als drop, kaas, hagelslag, ontbijtkoek, aardappelen en pan nenkoekenmix. Dat blijkt uit een enquête van Tangram Advies 8c On derzoek in Zeist onder een repre sentatieve groep Nederlanders. In de caravan gaat het snoep en eten mee, in de koelbox in de auto en zelfs in de koffers onderin het chartervliegtuig. Van de mensen die er met de caravan opuit trek ken neemt zelfs 75 procent voedsel mee van huis. Drop en kaas zijn fa voriet. De redenen: 'het is gemakke lijk', 'we willen niet zonder zitten', en 'uit kostenoverwegingen'. Ook van de Nederlanders die in ei gen land vakantie houden, neemt de helft etenswaar mee. Kaas is heel populair, maar ook één op de vijf neemt aardappelen mee. Moge lijk vrezen ze dat op de vakantiebe stemming een filiaal van de ver trouwde, goedkope supermarkt ontbreekt. HAARLEM - Een You Tube-filmpje over de aanhouding van een 52-ja- rige Haarlemmer op 1 juli in de Zijlstraat doet veel stof opwaaien. Op het filmpje is te zien dat de man een knietje krijgt van een po litieagent, waarna hij in elkaar zakt en in de boeien wordt gesla gen. De beelden zijn ruim 118:000 keer bekeken en honderden kij kers hebben gereageerd. De Haarlemmer fietste over de stoep, waarna hij werd aangespro ken door toezichthouders. De man wilde zich niet legitimeren en weigerde elke medewerking. Het lukte de toezichthouders niet om hem aan te houden, waarna de politie te hulp schoot. Burge meester en korpsbeheerder Bernt Schneiders vindt dat de zaak goed moet worden bekeken. „Als blijkt dat er evident onjuist is opgetre den, moet je niet wachten tot ie mand zelf een klacht indient." Schneiders heeft bij districtchef Peter Holla om opheldering ge vraagd. Hij wil weten of het ge weld dat de agent heeft gebruikt proportioneel was. Agenten mo gen gepast geweld gebruiken als verdachten zich verzetten tegen hun aanhouding. Ze moeten dat dan bij terugkomst op het bureau melden. Of dat in dit geval is ge beurd, is nog onduidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5