41 binnenland PaarsPlus nog niet diepte in 'Dit overkomt de Mossad niet' Beveiliging Binnenhof verscherpt De Crave: Rutte geen premier van PaarsPlus LONDEN ^^(05 Verliefde man weigert peeskamer te verlaten KRAS.NL dinsdag 6 juli 2010 FORMATIE Wallage en Rosenthal informateur WD, PvdA, D66 en Groen- Links zijn begonnen met kabi netsonderhandelingen. Jacques Wallage (PvdA) en Uri Rosenthal (WD) benoemd tot informateur. Als PaarsPlus niet lukt, dan wil Cohen met WD en CDA. DEN HAAG - De eerste onderhande lingen over een PaarsPlus-kabinet zijn gisteren vooral gegaan over de agenda en de werkwijze die de be trokken partijen de komende tijd willen volgen. Vandaag praten WD, PvdA, D66 en GroenLinks verder. De onderhandelingen wor den geleid door VVD'er Uri Ros enthal en PvdA'er Jacques Walla ge, die door koningin Beatrix tot informateurs zijn benoemd. De fractieleiders Mark Rutte (WD), Job Cohen (PvdA), Alexan der Pechtold (D66) en Femke Hal- sema (GroenLinks) waren na af loop van hun eerste ontmoeting met de nieuwe informateurs wei nig mededeelzaam. Er is gekozen voor terughoudendheid richting media om 'het formatieproces niet te verstoren'. De onderhandelingen begonnen gistermiddag nadat informateur Herman Tjeenk Willink zijn werk zaamheden had afgerond en de totstandkoming van PaarsPlus had geadviseerd. De koningin gaf ver volgens Rosenthal en Wallage de opdracht de onderhandelingen te leiden. Volgens Tjeenk Willink moet de vorming van een sociaal-liberaal vierpartijenkabinet het eerst wor den onderzocht omdat WD, PvdA, D66 en GroenLinks samen een winst van zestien zetels heb ben geboekt. Dit in tegenstelling tot een middenkabinet van WD, PvdA en CDA, die samen 14 zetels verloren. Zo'n 'oranjecoalitie' had de voorkeur van Rutte. Dat de WD nu toch eerst met PvdA, D66 en GroenLinks gaat on derhandelen, kwam na een toezeg ging van Cohen. Die beloofde an dere combinaties (met het CDA) niet uit te sluiten als PaarsPlus zou zijn mislukt. Volgens Tjeenk Willink zijn de on derlinge verschillen bij de Paars- Plus-partijen het best te overbrug gen als de partijen vooral kijken naar wat hen bindt en niet naar wat hen scheidt. HILVERSUM - WD-prominent Frank de Grave vindt dat partijlei der Mark Rutte geen premier moet worden van een Paars Plus-kabinet. Als VVD, PvdA, D66 en GroenLinks een coalitie vor men, zouden de politiek leiders van die partijen volgens De Grave in de Tweede Kamer moeten blij ven zitten. Hij zei dat gisteravond in het televi sieprogramma Netwerk. De Grave noemde drie namen van premiers kandidaten voor de WD als er een PaarsPlus-kabinet komt: EU-commissaris Neelie Kroes, par tijvoorzitter Ivo Opstelten („zou een hele goede kandidaat zijn") en Ben Verwaayen (topman van Alca- tel-Lucent). De Grave zelf heeft geen ambities om premier te wor den. „Ik heb het boek van de poli tiek helemaal uitgelezen. Voor mij is dat hoofdstuk gesloten", zei de oud-minister. De Grave acht het „niet erg kans rijk" dat er ook echt een PaarsPlus- kabinet komt. Hij schat de kans daarop „minder dan 50 procent", omdat er grote verschillen zijn tus sen de partijen. Oud-informateur Herman Tjeenk Willink heeft ge pleit voor een beperkt coalitieak koord op (financiële) hoofdlijnen. Volgens De Grave is dat verstan dig, omdat de partijen het dan over minder punten eens hoeven te worden. PAUL KUSTERS VEEL ORANJEFANS 2IJNI B1J3ELOVI© tSUS JU WEET ZEKER BAT EENI ORANJE WOLLEN ONÖERBROEK. ONSELUR BRENST VOOR URUSUAY I DEN HAAG - Enkele weken geleden zijn geheim agenten erin geslaagd een vuurwapen het Tweede Ka mergebouw in te smokkelen tot in de zwaarbeveiligde PW-fractie van Geert Wilders. Een bron be kend met de situatie heeft een ver haal hierover in De Telegraaf giste ren bevestigd. Volgens de krant werd de test uit gevoerd door dé Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten (BSB). Dat is een speciale eenheid van de Ko ninklijke Marechaussee. De proef werd gedaan na een klacht van Wilders dat zijn bewaking tekort schoot. In totaal zouden vier tests zijn uitgevoerd, waarvan twee zijn geslaagd en twee niet. Inmiddels zou de beveiliging op het Binnenhof zijn verscherpt. De voorlichter van de Tweede Kamer zei hier gisteren geen mededelin gen over te kunnen doen. Wel zei hij dat 'mede op initiatief van de TXveede Kamer juist dit soort oefe ningen plaatsheeft'. „We laten ons adviseren door de verschillende in stanties", aldus de zegsman. Een Woordvoerder van de mare chaussee wilde niets zeggen over een mogelijke uitvoering van tests door de BSB. De Telegraaf meldt dat Wilders eerder al in het ge heim zelf zijn beveiliging liet tes ten. Voormalige agenten van een buitenlandse veiligheidsdienst zou den daarbij tot aan de deur van zijn fractiekamer zijn gekomen. door Dick Hofland De fotograaf die zijn nieuwe tele lens wilde uitproberen, deed dat vanaf de vierde verdieping van een kantoorgebouw tegenover het Binnenhof Hij richtte zijn toestel op de nabijgelegen Israëlische am bassade voor een paar proefshots. Binnen een half uur werd er aange beld door drie agenten van de Mos sad, de Israëlische geheime dienst. Ze wilden het naadje van de kous weten. Vanuit datzelfde kantoorgebouw is al jarenlang vrijwel dagelijks te zien hoe Geert Wilders aankomt en vertrekt met drie geblindeerde auto's, waarvan zowel de volgorde als de kentekens met regelmaat wisselen. Nog nooit is er iemand van Wil ders' beveiliging in dat kantoor poolshoogte komen nemen. Niet alleen de ligging van de parle mentsgebouwen is een nachtmer rie voor beveiligers, het Kamerge bouw zeifis ook nog eens een al lesbehalve onneembare vesting. Ze ker niet voor de honderden men sen die in het gebouw werkzaam zijn en voor hun vele gasten. Wie kwaad wil, kan daar met wat slimheid en vooral durf aardig zijn of haar gang gaan. Het gedeelte waar de PW-fractie zetelt, is echter geblokkeerd voor iedereen die er niets te zoeken heeft. Slechts met toestemming van de bewaking en onder begelei ding van iemand van de fractie gaan de deuren open. Binnen dit LEEUWARDEN - Een 39-jarige man uit Burdaard weigerde afgelopen weekeinde een peeskamer aan de Weaze in Leeuwarden te verlaten. Hij was tot over zijn oren verliefd geraakt op de 33-jarige prostituee die hij bezocht. De politie moest er aan te pas komen om de man te verwijderen. De Burdaarder zat sinds zaterdaga vond bij de 33-jarige vrouw uit Leeuwarden. Herhaaldelijke ver zoeken van haar kant om weg te gaan, hadden geen effect. Om half zes zondagmiddag riep de prosti tuee de politie te hulp. De man is aangehouden op ver denking van huisvredebreuk. Na verhoor op het politiebureau mocht hij weer naar huis. Vermoedelijk krijgt hij een geld boete. gedeelte is de kamer van Wilders nog eens extra beveiligd. Niettemin zijn undercoveragenten er enkele weken geleden tot twee keer toe in geslaagd een pistool binnen te smokkelen in deze ver trekken, twee andere pogingen mislukten. En vorig jaar nog kon een stagiaire van weekblad HP/De Tijd maandenlang onder valse voorwendselen met de PW-frac- tie meelopen zonder dat de beveili ging ook maar iets in de gaten had. Ze kon gaan en staan waar ze wilde en schreef later dat ze moei teloos een aanslag had kunnen ple gen als ze dat had gewild. „Zoiets zou de Mossad niet overko men", zegt Richard Franken. De di recteur van Trigion, het grootste particuliere beveiligingsbureau, noemt het onthutsend dat de kans op een geslaagde aanslag bij de PW vijftig procent is. „Bij steek proeven is de kans dat het ook lukt maximaal vijftien procent, dus dit betekent dat er iets erg mis is in de beveiliging van Wilders. Misschien is de beveiliging na al die jaren toch niet meer alert ge noeg, is er een zekere gewenning, routine en gelatenheid in geslo pen. Terwijl alles valt of staat met een constante alertheid." Persoonsbeveiligers moeten 'bijna gespleten denken', vertelt Franken. „Het is niet leuk, maar ook wie te goeder trouw is, moet je benade ren als een mogelijke aanslagple ger. Zelfs de naaste medewerkers van Wilders dien je op die manier te bekijken. Want mensen kunnen heel ver gaan om hun plannen tot uitvoering te brengen." Zo had de beveiliging er volgens Franken na enige tijd achter moe ten komen dat de jonge vrouw die vorig jaar stage liep bij de PW-fractie in werkelijkheid een journaliste was. „Het is altijd moei lijk om direct achter iemands mo tieven te komen, maar na een tijd je moet je wel degelijk in de gaten krijgen dat er iets niet deugt." Hij vindt het ook geen compli ment voor de beveiliging dat de steekproeven van de geheim agen ten in de publiciteit zijn gekomen. „Dit soort zaken hoort geheim te blijven, ze zijn enkel en alleen voor intern gebruik. Ik mag hopen dat Wilders niet zelf de openbaar heid heeft gezocht, want dat is al lesbehalve slim. Hoe dan ook, hij hoort wel te kunnen vertrouwen op de garantie van de staat dat hij goed wordt beveiligd. Dat is dus niet het geval." Zeven jaar bedreigd Geert Wilders ontvangt sinds okto ber 2003 bedreigingen, vanwege zijn felle kritiek op de islam. Pas sinds 14 oktober 2004 wordt hij vanwege de toenemende stroom bedreigingen beveiligd. Na de moord op Theo van Gogh, begin november 2004, kan Wilders niet langer thuiswonen en wordt hij ondergebracht in de voormalige legerplaats Kamp Zeist. 4-daagse busreis Groot-Brittannië INCLUSIEF Comfort Class busreis overtochten verblijf in een goed hotel ontbijt Boek nu voor de allerlaagste prijs! Vertrekdata: van 6 augustus t/m 17 december NAJAARSACTIE LOVELY LONDON Extra ingekochte najaarsspecial reis per Comfort Class bus (méér beenruimte) op diverse vertrekdata speciaal op- en uitstap- schema voor de lezers van deze krant: Breda. Tilburg, Eindhoven en Asten verblijf in een toeristenklasse hotel met ontbijt inclusief stadstour en -wandeling door Lon den, langs onder meer de Big Ben, de Tower Bridge, St. Paul's Cathedral en Buckingham Palace en wat dacht u van een boottocht over de Thames, een middagje shoppen in het beroemde warenhuis Harrods of genieten van een echte Engelse 'high tea? Zie www.kras.nl/39043 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cpm Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenlonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4