Speciaal rij-examen is Emergis presenteert visie Haiku-workshop rondom internationale wedstrijd Orgelconcert afgelast vanwege WK voetbal 20 NEDERLAND WEER EEN RONDE VERDER? AFRIJDEN Primeur voor Terneuzen wmmmm STUURT ORANJE URUGUAY NAAR HUIS? NEDERLAND WERELDKAMPIOEN? dinsdag 6 juli 2010 Mis niets van het spannende duel vanavond, eem nu een abonnement op het DELTA HD-pakket! Ga naarwww.delta.nl/digitaletv maanden sluit nu uw abonnement af GRATIS! en kijk 2 maanden gratis! larib'od is geldig tot ert niet zaterdag v 2.00 uur en kan niet gecombineerd met andere acties. OOSTKAPELLE - De Haiku-Kern Zeeland is een van de organisato ren van de Vlaams-Nederlandse haikuwedstrijd, die van 21 juli tot en met 21 augustus wordt gehou den. Het thema is 'Langs het wa ter'. Kandidaten kunnen maxi maal drie haiku's (drieregelige ge dichten van meestal vijf] zeven en vijf lettergrepen) sturen naar woordenstroom@haiku.nl. Deze wedstrijd is onderdeel van het In ternationale Haiku-Festival, dat in september in Gent is. Met het oog op de wedstrijd is er woensdag 21 en donderdag 22 juli van 9.00 tot 12.00 uur een hai ku-workshop in het gebouw van Stichting Welzijn Veere, aan de Schoolstraat in Oostkapelle. Aan melden kan via 0118-562194 of Llievense@zeelandnet.nl. Mis geen seconde van deze spannende halve finale. Neem nu een abonnement op het DELTA HD-pakket! Ga naar www.delta.nl/digitatetv maanden sluit nu uw abonnement af GRATIS! en kijk 2 maanden gratis! Dit ,ianbo3 is geldig tot er, mei zaterdag 10 juli 12.00 uur. en kan niet gecombineerd wotdenmet.andero acties1- MIDDELBURG - De seizoensopening van de Commissie Orgelconcerten Middelburg (COM) gaat vanavond niet door. Remy Syriër uit Maas tricht zou een concert verzorgen in de Lutherse Kerk, maar de com missie vreest dat vanwege de WK-voetbal wedstrijd Nederland- Uruguay de kerk vrijwel leeg zal blijven. Om Syriër niet voor niets naar Middelburg te laten afreizen, is besloten de uitvoering af te gelas ten. Het eerste COM-concert van 2010 is nu op dinsdag 13 juli in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Hans Leenders speelt dan vanaf 20.00 uur muziek van uitsluitend Franse componisten. Komt Oranje weer een ronde verder? Mis de wedstrijd niet vanavond. Neem nu een abonnement op het DELTA HD-pakket! Kijk nu Ga naar www.delta.nl/digitaletv maanden sluit nu uw abonnement af GRATIS! en kijk 2 maanden gratis! Dit aanbod is geldig tot èn met zaterdag ïo lull 12.00 uur en kan biet gecombineerd worden met andere acties. door Ondine van der Vleuten Terneuzen had de pri meur, gisteren, van het al lereerste officiële rijexa men voor faalangstigen. Als de kandidaat van Loek van der Heijdt van rijschool Loek uit Sluis weer binnen komt stappen, is van haar bleke gezicht te lezen dat ze weinig hoop koestert. Ook het ge zicht van examinator Jacob van Wendel de Joode staat ernstig. Nee, gebaart hij, we mogen er niet bij zijn, de uitslag wordt in alle rust met de kandidate alleen be sproken. Even later schuift hij aan de tafel, samen met examenmanager Zee land-West-Brabant Jan Bart. „Ge zakt", zegt hij kort. Kan gebeuren. Bij het rijexamen voor faalangsti gen geldt, nog meer dan bij gewo ne examens: zakken is jammer, maar het kan gebeuren en het mag gebeuren. Voor mensen die - om wat voor re den dan ook - moeite hadden om te slagen voor het rij-examen, be stond er al het BNOR-examen. BNOR staat voor Bureau Nader Onderzoek Rijvaardigheid. Het examen van BNOR lijkt op een aantal punten op dat voor faalang stigen. Het BNOR-examen duurt óók langer: 15 minuten. De exami natoren hebben óók een aanvul lende opleiding gehad, alleen niet speciaal gericht op faalangst. Maar iemand moet wel vier keer zak ken, voor hij voor een BNOR-exa- Niet doen Zeg minstens drie keer per dag: 'Dit lukt me nooit!' Leer de avond voor het examen je theorieboek van buiten en zet 's morgens de wekker om 5 uur om het nog eens te bestuderen. Praat met niemand over je examen vrees, want er is toch niemand die je kan heipen. Vraag in de wachtruimte van het CBR aan zoveel mogelijk kandida ten hoe moeilijk het was. Streef naar perfectie. Je moet de al lerbeste zijn. Denk van tevoren na over de vrese lijke financiële consequenties van zakken voor je rijexamen. men in aanmerking komt. Voor het examen faalangstigen kan de rijleraar een kandidaat al de eerste keer voordragen en het duurt maar liefst 80 minuten, 25 minu ten méér dan een gewoon exa men. „Een heleboel van die extra tijd gaat op aan het begingesprek. Je praat een beetje over koetjes en kalfjes, vraagt of er de afgelopen week leuke dingen gebeurd zijn. Je probeert de kandidaat op z'n ge mak te stellen", zegt examinator Ja cob van Wendel de Joode, die een speciale training heeft ondergaan van een faalangstexpert. „Wat ik persoonlijk heel prettig vind, is dat je door die extra tijd rustig op kunt starten. Tijdens het examen mag de kandidaat, zonder opgaaf van redenen, een time-out vragen. Als ze zich even onzeker voelen, om even adem te halen of een siga retje te roken. Gewoon om de druk even van de ketel te halen. Het heeft geen enkele invloed op de uitslag. Van onze kant mogen wij ook een time-out inlassen, als we denken dat dat goed zou zijn." De bijzondere aanpak resulteert in hoge slagingspercentages: 66 pro cent, zo'n 10 procent hoger dan bij gewone examens. „Maar het is na tuurlijk geen wondermiddel", zegt Van Wendel De Joode. „De vaar digheden en de kennis moeten er zijn, anders slaag je niet." Het CBR rekent voor het rij-exa men faalangstigen 156,15 euro, ex clusief de kosten van de rijschool (normaal tarief: 93,15 euro). -Wel doen Zeg minstens drie keer per dag: 'Ik ga slagen!' Ken de kracht van ontspanning door inspanning. Sporten maakt endorfinen vrij, de grootste vijand van adrenaline. Doe voorafgaand aan het examen iets leuks. Lees het boekje 'Omgaan met rij- examenangsfdat vol tips staat. Luister naar mensen die succesver halen vertellen. Zorg dat je de op de dag van je examen goed uitgerust bent. Draag kleding die lekker zit en waarin je je lekker voelt. Jacob van Wendel de Joode (I) voert door Nadia Berkelder KLOETINCE - Bezuinigen en tegelij kertijd betere zorg leveren. Het kan, denken de twee leden van de raad van bestuur van Emergis. De ze week trekken ze langs zaaltjes om hun nieuwe visie op de geeste lijke gezondheidszorg in Zeeland te presenteren. Vorig jaar kwam Emergis achter el kaar negatief in het nieuws: door dat een aantal medewerkers rela ties had aangeknoopt met cliënten en vanwege een kritisch inspectie rapport over de behandeling van verslaafde patiënten. „Inmiddels is de inspectie weer positief', zegt Leen van Leersum, voorzitter van de raad van bestuur. „Maar uit dat traject kwam ook de wens om on ze visie nog eens te formuleren." En die visie is onder de titel 'gees telijk gezond in Zeeland' geformu leerd rond de trefwoorden 'pas send', 'ruimte' en 'samen'. Niet erg concreet, geeft bestuurder Rick Mentjox toe. „Maar ik hoop wel dat er een bepaalde richting in zit; we hebben nog geen concrete be leidsplannen, maar dit document is wel de basis. Verdere concretise ring volgt." Duidelijk is dat Emergis het de ko mende jaren met minder geld moet doen. „Bij ons zijn middelen mensen. Sinds januari werken we met dertig personeelsleden min der. Maar je kunt niet oneindig te ruggaan en tegelijkertijd kwaliteit behouden. Daar zit een onder grens aan. Maar de druk van de omstandigheden kan er wel voor zorgen dat je kritischer wordt." En die kritische blik, inclusief de noodzakelijke besparingen, kan er toe leiden dat de patiënt uiteinde lijk beter geholpen wordt. Uiteindelijk draait het om de vraag: levert Emergis de zorg die ie mand zijn of haar moeder zou toe wensen, zeg Mentjox. „Als het ant woord op die vraag 'ja' is, dan is het goed. We willen graag dat me dewerkers onze visie omarmen. Dat betekent dat ze zich anders gaan opstellen. En daar gaat de cliënt van Emergis echt iets van merken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32