zeeland 13 je nog niet zo maar kwijt In Kapelle wordt meer over de Tour gepraat Dotteroorlog Dunne bloezen in gebouwen gemeente Hulst Onderzoek naar haalbaarheid van Man rijdt door aanleg eilanden voor Vlaamse kust na aanrijding commentaar Calvijn College krijgt subsidie voor identiteit dinsdag 6 juli 2010 Buurtbemiddelaars in Middelburg en Terneuzen worden gemiddeld 100 keer per jaar ingeschakeld. 'Het zag er op het moment zelf zeer ernstig uit, mensen die elkaar met messen achterna zitten op straat is geen alledaagse situatie' Politiewoordvoerder Alwin Don over het steekincident in Kapelle Buurtbemiddeling In twee gemeenten in Zeeland, Middelburg en Terneuzen, zijn or ganisaties van buurtbemiddelaars actief. Er bestaan plannen om de activiteiten uit te breiden tot ge heel Walcheren en op Schou- wen-Duiveland. De buurtbemiddelaars zijn getrain de vrijwilligers, aangestuurd door een coördinator. Doel van buurtbemiddeling is irrita ties en ruzies in de knop te breken en zo escalatie te voorkomen. Buurtbemiddelaars proberen de ru ziënde partijen 'rond de tafel' te krijgen en stimuleren hen zelf met een oplossing te komen. 6 Driekwart van de kwesties waar de bemiddeling wordt ingescha keld, loopt naar tevredenheid van alle partijen af. De hulp van buurtbemiddelaars kan rechtstreeks worden ingeroe pen, maar ook na doorverwijzing door politie, woningbouwvereni ging of gemeente. 9 Meer informatie: www.buurtbe- middelingmiddelburg.nl en www.clavis.cc HULST - Op verzoek van de lokale millenniumwerkgroep blijft don derdag 8 juli de airco in alle gebou wen van de gemeente Hulst de he le dag uit. Dat bespaart energie en is goed voor klimaat en milieu. Natuurlijk is de zogenoemde Dun ne Bloezendag een symbolische ac tie. Het streven is om mensen te motiveren om door eenvoudige maatregelen structureel energie te besparen. De gemeente Hulst roept haar inwoners en onderne mers op dit voorbeeld te volgen. Begin dit jaar nam millenniumge meente Hulst al deel aan de War me Truiendag, een landelijke actie waarbij de verwarming uit ging. door Luc Oggel Het zag er allemaal vrij dreigend uit, afgelopen zaterdag. Maar een dag later was de doorkomst van de Tour de France meer het ge sprek van de dag dan het steekinci dent, ondervond wethouder Jon Herselman. „Het heeft er ook mee te maken dat het uiteindelijk goed is afgelo pen", zegt Herselman. Hij heeft veel mensen gesproken na het inci dent, waarbij twee al langer met el kaar in onmin levende mannen el kaar te lijf gingen. Eén van de twee, een 36-jarige Kapellenaar, liep daarbij vleeswonden op. Hij is inmiddels weer thuis. De verdach te, een 42-jarige inwoner van het dorp, moest door een arrestatie team uit zijn woning worden ge haald. De mannen troffen elkaar zaterdag in supermarkt ciooo. Buiten liep het vervolgens uit de hand, voor de woning van de verdachte aan De Schuur. „Het slachtoffer heeft daar ook gewoond en ook toen was het al vaak bonje", weet Her selman. Verdachte en slachtoffer gingen el kaar te lijf met respectievelijk een slagershakmes (eerder was ten on rechte sprake van een bijl, red.) en een waterpomptang. Het slachtof fer werd enkele keren geraakt en liep daarbij vleeswonden op. Om standers ontfermden zich over hem. Herselman heeft met de mensen gesproken die ge tuige waren van de ruzie en de steekpartij en met buren van de verdachte. „Er zijn vaker kleine dingen voorgevallen, maar door Harmen van der Werf OOSTENDE - Voor de Vlaamse kust komen mogelijk enkele eilanden. De Vlaamse overheid en een con sortium met onder meer de grote Vlaamse baggerbedrijven Deme en De Nul trekken elk twee mil joen euro uit voor een haalbaar heidsonderzoek. In 2014 moet dit afgerond zijn. De studie is een vervolg op een plan dat Deme, De Nul en enkele Vlaamse maritieme ingenieursbu reaus in mei 2009 lanceerden on der de titel Vlaamse Baaien 2010. Ze willen daarmee verschillende vliegen in één klap slaan: een bete re kustverdediging, ruimte voor toerisme en natuur én overtollig baggerzand gebruiken. Vlaams mi nister Hilde Crevits (openbare wer ken) wil hiermee verder. „We mo gen best ambitieus zijn", laat zij weten. „Het hoeft niet bij dromen alleen te blijven." De gezamenlijke stichting Ecorise is opgericht als onderzoeksforum voor het project, waarbij met na me aandacht zal zijn voor het 'in novatief en creatief inzetten van baggerspecie'. De Vlaamse bagger firma's hebben veel ervaring met het opspuiten van eilanden, onder meer voor de kust van Dubai in de Arabische Golf Vlaanderen zet on dertussen het eigen kustverde- dingsplan gewoon door, dat onder meer bestaat uit het periodiek ver hogen van stranden. De Zeeuwse dotteroor log is in een nieuwe fase beland. Zieken huis Zorgsaam in Terneuzen wil een kliniek ope nen op Walcheren, om patiën ten door te kunnen verwijzen naar het eigen dottercentrum. Dat is niet zo verwonderlijk, want de Admiraal De Ruyterzie- kenhuizen boven de Wester- schelde verwijzen patiënten naar Antwerpen. En als gevolg daarvan wordt het voor Zorg saam moeilijk om aan de vereis te zeshonderd behandelingen per jaar te komen. Deze ontwikkeling lijkt in het belang van de patiënt. Die heeft immers iets te kiezen. Daarbij moet wel bedacht worden dat de keuze voor de kliniek in Mid- delburg niet is gemaakt uit zorg om de patiënt, maar uit economische overwegingen. De raden van bestuur van de ziekenhuizen zouden er goed aan doen om de strijdbijl te be graven. Want uiteindelijk staat het gevecht om de dotterpa tiënt samenwerking op andere punten in de weg. En juist van goede samenwerking wordt de Zeeuwse patiënt beter. die zijn lang niet allemaal gemeld bij de woningbouwvereniging. Mensen willen niet als zeur te boek staan." De politie heeft de precieze toe dracht van het incident nog in on derzoek, meldt woordvoerder Al- win Don. Hij vindt dat er op een goede en veilige manier is gehan deld. „Het zag er op het moment zelf zeer ernstig uit, mensen die el kaar met messen achterna zitten op straat is geen alledaagse situa tie." Hij bevestigt dat de verdachte met vuurwerk heeft gegooid en dat hij heeft geroepen bommen en vuurwapens in huis te hebben. „Bij inspectie van de woning is niets aangetroffen." Geliiiden dat de verdachte in het verleden in structeur en/of trainer van politie honden zou zijn geweest, kan Don bevestigen noch ontkennen. „Dat weet ik niet." VROUWENPOLDER - De politie heeft gistermiddag rond drie uur een 58-jarige Kapellenaar aangehou den. De man was een uur eerder op de Dorpsdijk in Vrouwenpol der in zijn auto met caravan in bot sing gekomen met twee fietsers. De automobilist was na de aanrij ding wel even uit zijn auto gestapt, maar vervolgens weggereden zon der zijn gegevens achter te laten. De fietsers, een Duits echtpaar, liet hij gewond achter. Zij werden per ambulance naar het zieken huis gebracht. De vrouw had een pijnlijke voet en de man mogelijk een gebroken rib. Een getuige had het kenteken van de doorrijder ge noteerd, waarna de politie de auto mobilist in Kats kon aanhouden. GOES - Het reformatorische Cal vijn College, met vestigingen in Goes, Krabbendijke, Middelburg en Tholen, is een van de scholen die extra geld krijgen van het mi nisterie om hun christelijke identi teit beter te laten zien in de lessen. In totaal is voor dat doel een half miljoen euro beschikbaar. In totaal komen zeven christelijke middelbare scholen en de christe lijke hogeschool Ede voor het geld in aanmerking. Het project duurt twee jaar. Met het geld leren scho lieren om wetenschappelijk den ken in verband te brengen met hun christen zijn. Daarmee kun nen ze hun voordeel doen als ze doorstromen naar het hoger on derwijs. Het komend schooljaar is er een startcongres voor docenten. De resultaten worden in 2012 tij dens een congres gepresenteerd. WK WEBLOG Lees het weblog van Barry van der Hooft, WK-correspondent voor de PZC. www.pzc.nl/weblogbarry STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw oranjefoto in het album www.pzc.nl/oranje2010 vervolgens betrekkelijk eenvoudig ook de 42-jarige man zelf te overmeesteren. foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3