Voor Diego Forlan is er meer dan alleen voetbal genieten roem Ie nemen rl25 Zeeuwse WK-volgers dinsdag 6 juli 2010 Bondscoach Oscar Tabarei van Uruguay beslist pas vandaag of hij een beroep op Diego Lugano (foto) doet De aanvoerder was gisteren nog steeds niet hersteld van een knieblessure. Vanwege de schorsing van Luis Suarez vestigt Uruguay vanavond alle hoop op Diego Forlan. foto Georgi Licovski/EPA door Roel Wiche KAAPSTAD - Wel of geen favoriet te gen -Uruguay, het is bondscoach Bert van Marwijk om het even. Het enige wat hij wil is de finale ha len. „In de poule waren we telkens de favoriet, tegen Brazilië de un derdog. We hebben alle vijf duels gewonnen. Wat de buitenwacht er van vindt is allemaal niet zo belang rijk. Wij moeten gewoon onszelf blijven, ons zo goed mogelijk voor bereiden en ons niet laten afleiden of misleiden. Ik krijg deze weken heel veel adviezen van allerlei men sen, maar daar worden wij niet an ders van. Wij gaan verder op de weg die we zijn ingeslagen." En die weg heeft Oranje in de hal ve finale van het WK gebracht. Maar het Nederlands elftal ziet dat slechts als een tussenstap. Het einde van de rit ligt hoger: op zon dag 11 juli de finale in Johannes burg. „Ik ga er vanuit dat we daar dan zijn", zegt Van Marwijk. „Maar ie dereen heeft het maar over de fina le. Alsof we zo even van Uruguay winnen. Ik vind dat Uruguay in druk heeft gemaakt. De passie van dat land heb ik aan het begin van het toernooi als voorbeeld voor on ze spelers gebruikt. Of ik stiekem wel geniet van de successen? Dit is mijn werk, het echte genieten be gint pas als we ons doel hebben be reikt." Van Marwijk wilde gisteravond na de afsluitende training in het sta dion van Ajax Cape Town niet zeg gen wie de vervangers van de ge schorsten Gregory van der Wiel en Nigel de Jong zijn. Normaal gespro ken zal Khalid Boulahrouz rechts back spelen. Voor de vrijgekomen positie op het middenveld zou hij voor Ibrahim Afellay kunnen kie zen, aangezien hij bij PSV ook het hele seizoen op een controlerende plek heeft gespeeld. De naam van Rafael van der Vaart is ook al geval len, maar in de filosofie van Van Marwijk kiest hij waarschijnlijk voor Demy de Zeeuw. Ondanks de matige vorm van Ro bin van Persie tot dusverre, zal Van Marwijk niet tornen aan zijn plek in de punt van de aanval. „Ik vind Robin een van de betere spelers van de wereld. ]e moet niet verge ten dat hij lang geblesseerd is ge weest en nog ritme miste toen hij aan het WK begon. Maar ik vond hem tegen Brazilië alweer een stuk beter spelen dan daarvoor. Spelers met zoveel talent kunnen zomaar opeens een geweldige wedstrijd neerzetten." door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Hij valt volgens zichzelf het beste te vergelijken met Rafael Nadal. „Net als hem ben ik linkshandig", vertelt Diego Forlan, de spits van Uruguay. „Ik jaag ook op iedere bal en geef nooit op. Maar Nadal is wel van een ander tennisniveau." Het verschil in kwaliteit zou klei ner kunnen zijn, als de Urugua- yaan zijn racket niet zou hebben ingeruild voor een paar voetbal schoenen. Forlan was als tiener een begenadigd tennistalent, maar sloeg een andere weg in nadat zijn zus bij een zwaar auto-ongeluk ver lamd raakte. Alejandra Forlan zit sinds 1991 in een rolstoel. Ze lag daarvoor vijf maanden op de intensive care. Het ongeluk, waarbij haar vriend om het leven kwam, veranderde het le ven van de familie ingrijpend. Die go: „We waren altijd al een hechte familie. Na het ongeluk zijn we nóg hechter geworden." De talentvolle tennisser besloot echter ook om alles op een car rière als voetballer te gooien. Hij wilde zoveel mogelijk geld verdie nen, om zijn familie te ondersteu nen en de studie van zijn zus te kunnen betalen. „Door wat er met mijn zus is gebeurd, ben ik anders naar het leven gaan kijken. Ik weet dat er meer is dan voetbal." Forlan bleek niet alleen uitstekend te kunnen tennissen. Als jeugdspe ler van Penarol en Danubio viel hij op. In 1997 trok hij de grens over om voor Independiente te gaan voetballen. Hij trad daarmee in de voetsporen van zijn opa, Juan Carlos Corazo, die ook voor de Argentijnse topclub had ge speeld. Het talent had hij niet al leen van hem. Forlans vader Pablo was net als zijn zoon op twee WK's van de partij geweest. In 1966 kwam hij in Engeland niet in actie, in 1974 speelde hij echter drie groepsduels. Verdediger Pablo Forlan was op 15 juni in Hannover tegenstander van onder anderen Johan Cruijff, Willem van Hanegem, Johan Nees- kens en Arie Haan. Oranje, de late re finalist, won met 2-0, dankzij twee goals van Johnny Rep. Pablo's zoon, geboren in 1979, de buteerde in 1998 onder Cesar Luis Menotti in het eerste elftal van In dependiente. In 91 wedstrijden kwam hij tot veertig goals en daar mee trok hij de aandacht van Sir Alex Ferguson. Begin 2002 verkas te Forlan naar Manchester United, maar bij de Engelse topclub moest hij Ruud van Nistelrooij voor zich dulden. Een succes werd zijn perio de in Manchester mede daardoor niet. „Ik was pas 22", kijkt Forlan terug. „Ik heb niet veel gespeeld, maar het was wel een leerzame periode. Daar heb ik later van geprofi teerd." Want nadat hij in 2004 was ge transfereerd naar Villarreal begon Forlan alsnog naam te maken in Europa. Hij liet zich in zijn eerste seizoen met 25 goals meteen tot topscorer van Spanje kronen en won ook de Gouden Schoen als Europees topscorer. Zijn naam was gevestigd en twee seizoenen later legde Atlético Madrid 23 mil joen euro op tafel voor de opvol ger van de naar Liverpool vertrok ken Fernando Torres. In de Spaan se hoofdstad ging hij op dezelfde voet verder. In zijn eerste seizoen scoorde hij 23 keer, een jaar later was hij dankzij liefst 35 treffers op nieuw topscorer van Spanje én Eu ropa. Naast het veld bleef Forlan zich on dertussen inzetten als ambassa deur van Unicef. Samen met zijn zus, die inmiddels afgestudeerd psychologe was, leidt hij ook de Alejandra Forlan Foundation. De stichting heeft twee doelen: het be vorderen van de verkeersveiligheid en het opkomen voor de rechten van gehandicapten in Uruguay. In Uruguay is Forlan dan ook niet al leen vanwege zijn prestaties op het voetbalveld een held. De spits heeft een groot hart en wordt in zijn vaderland op han den gedragen. Na 67 interlands heeft Forlan al 27 goals achter zijn naam staan. Het zijn er slechts vier minder dan Uruguays topsco rer aller tijden Héctor Scarone, die in 1930 zijn laatste interlandgoal maakte. De eerste wereldtitel van Uruguay stamt uit dat jaar, op de tweede is in 1950 beslag gelegd. De huidige generatie jaagt nu het zelfde succes na, maar dan zal wel eerst moeten worden afgerekend met Oranje. Op de laatste training was de sfeer goed: er werd hard gelachen om Mark van Bommel (midden). foto Koen van Weel/ANP Oranje nu in elk geval verlost. Kan deze generatie, die zo vol ver langen en ambitie zit, het kleine Nederland voor de derde keer in de historie de vreugde geven van een WK-finale? Het podium waar bijvoorbeeld de geniale lichting van Gullit/Van Basten/Rijkaard/ Koeman in 1990 altijd ver van ver wijderd is gebleven. Die ploeg had de voetbalwereld tussen '88 en '92 vier jaar lang moeten domineren, maar het stokte bij die ene prijs, de enige die Nederland ooit verover de, de Europese titel. De huidige groep heeft minder kwaliteit, maar zet daar wel een overtuigingskracht tegenover die bijna zijn gelijke niet kent in de ge- schiedenis van het Nederlands elf tal. Deze ploeg kan de finale halen en na de zege op Brazilië mag het woordje 'kan' ook best worden ver anderd in 'moet'. Oranje heeft tegen Uruguay een unieke kans om historie te schrij ven. Het pad is geëffend, de route naar Johannesburg met potlood in getekend. Vergeet voor even de Schwalbe van Hölzenbein, de bal op de paal van Rensenbrink, het grauwe spel in de groepsfase en de achtste finales, maar put vertrou wen uit de wonderlijke ommekeer tegen Brazilië. En weet dat die wed strijd pas echt een monument wordt als er tegen Uruguay een ver volg komt. Het is vandaag een mooie dag om een voorschot te ne men op eeuwige roem. Voorspelling eindstand Nederland-Uruguay Waar ga je de wedstrijd kijken? Verwachte wereldkampioen 3-1 Met een groep voetbal liefhebbers in Middelburg Nederland, dooreen 1 -O-zege in de finale op Duitsland 2-0 Op het kantoor in Middel burg tijdens m'n avonddienst Duitsland 2-1 Ik heb nog net kaarten op de kop kunnen tikken', dus ik zit in het stadion (De Ridder woont in Zuid-Afrika - red.) Nederland In de aanloop naar elk WK-duel van het Nederlands elftal geven steeds drie bekende Zeeuwen hun visie op de titelstrijd in Zuid-Afrika. Ook lezers kunnen hun meningen en verwachting kwijt op www.pzc.nl/wkvoetbal. Nederland-Uruguay begint om 21.30 uur. Karla Peijs Commissaris van de Koningin Jan Dagevos Chef sportredactie PZC Hans de Ridder Oud-sportambtenaar Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27