2 zeeland Een hufterige buur ben Proefproject kokkels wankelt Oranje PZC dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! In Kapelle eindigde een ruzie op straat in een steek partij. Dader en slachtoffer woonden bij elkaar in de buurt. Amokmakers, aldus buurtgenoten. dinsdag 6 juli 2010 door Marleen Blommaert De column is vandaag voor de trouwe lezers. Gisteren was immers het fotomoment van de troonopvolger, zijn vrouw, hun troonopvolgende dochter en de zusjes. Dus iedereen loopt nu met de krant rond waarop een prinsesje van Oranje met dito Vuvuzela uit volle kracht probeert de fotogra fen weg te blazen. Uw vrouw heeft wellicht net ge zegd: „Goh wat lijken ze op elkaar of wat een schattige jurkjes." En u? U hmmmt beleefd terug, want u heeft misschien niets met roze jurkjes. Als ik dat soort foto's bekijk, be kruipt mij altijd een zeker mede lijden en ook nieuwsgierigheid. Ik voel medelijden omdat er vol gens mij niets onvrijer is dan al tijd gezien en bekeken te worden. Het is leuk om een roze jurkje te dragen en heel hard op een toeter te blazen als je zeven bent. Wat je dan nog niet weet is, dat die beel den tot in de eeuwigheid zullen worden herhaald, ook als je 12 bent, 16, 40 ja zelfs als je 70 bent COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze "gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (NAM) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (naw> ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-013 9910 Naam Straat Postcode Telefoonnummer m/v Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Pu l'ZC gaal JOigvuWig uin mei peisoonsgegevei el colofon ueft n nadere informatie aan. AMOKMAKER Mijn nieuwsgierigheid zit 'm in het feit dat ik ook drie dochters heb. Daar houdt de vergelijking met mij en het koningshuis overigens ook meteen op. Wat gebeurt er als die schattige meisjes pubers wor den vraag ik me af, kijkend naar zo'n foto? Zeggen zij straks ook tegen hun moeder de koningin: „Zeg mam, doe eens normaal." Voeren ze daar ook eeuwige discussies over gaan slapen, huiswerk maken, computergebruik. Of hebben Ko ningen en Koningen daar mensen voor? Zouden zij ook de favoriete schoe nen en kleren van hun moeder stelen zodat die mis grijpt? Voe len koninklijke pubers zich ook onbegrepen en onzeker? Wat denkt u? Ik denk van wel maar ze zullen nooit in een foto neerslaan. Dan worden zij als u en ik en dan ben je geen koning of koningin meer. Vanavond zitten ze in het stadion en zullen ze vaak in beeld komen, juichend of droef, meedeinend met de emotie van hun volk. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het arrestatieteam valt het appartement van de verdachte in Kapelle binnen, voert eerst zijn hond af en weet door Marcel Modde D e man stond te boek als een notoire dronkaard. Onbijten deed Klaas met bier en als het kratje op een zondag zomaar leeg was, be stelde hij een taxi om zijn noodza kelijke voorraad aan te vullen. Niet dat de Terneuzenaar echt agressief was, volgens buren. Het gevloek en getier bij nacht en ontij werd meestal wel voor Hef geno men. Maar bij een slechte dronk wilde er ook wel eens een televisie door de raam vliegen. Uit pure frustratie, 'omdat de politie' niet naar hem wilde luisteren. „Nu moeten ze wel komen!" En die ene keer stond hij met een groot vleesmes zijn vitrage aan repen te snijden. De overbuurman greep in en belde maar weer eens naar het bureau. Klaas liet zich met enige regelmaat opnemen om van zijn alcoholver slaving af te komen, maar stond net zo vaak een paar dagen later weer op de stoep bij de buurman door de brievenbus te lallen dat hij de politie moest bellen, om hem naar de kliniek te brengen. Burengerucht, treiterijen en 'pure hufterigheid' zijn van alledag, er vaart Sam van Bakergem van Buurtbemiddeling Middelburg. Vo rig jaar moest zijn organisatie hon derd keer in actie komen om esca latie te voorkomen. In driekwart van de gevallen lukte dat. Anja Rij- laasdam van Buurtbemiddeling Terneuzen komt met dezelfde cij fers. „Pesten doen we vanaf de kleuterschool tot aan het bejaar denhuis." De sterkste troef die de bemidde laars in handen hebben, is de vol strekte onafhankelijkheid. „We zijn geen verlengstuk van de poli tie of woningcorporatie", bena drukt Van Bakergem. Hij denkt dat de kwestie in Kapelle voorko men had kunnen worden. „Vaak is het een wisselwerking, zit iemand iets heel erg hoog en is er totaal geen uitlaatklep." Het inschakelen van Buurtbemiddeling kan recht streeks of op klemmend advies van de instanties. „We krijgen best veel meldingen van burenruzies", zegt politie woordvoerder Alwin Don. „Eigen lijk aan de lopende band. Wan neer wij er op af moeten, is de boel eigenlijk al geëscaleerd en kunnen we aüeen maar sussen. Oplossen is een ander verhaal. Meestal blijft het bij treiteren en scheldpartijen, Soms wat klappen, maar dat is in Zeeland écht nog een uitzondering. Zoiets als in Ka pelle maken we hier gelukkig al he lemaal zelden mee." Don spoort aan klachten al tijd te melden. „Ook al ko men we niet direct kijken, het blijft toch zaak dossier op te bouwen." Dat dossier bevat in het geval van de Kapellenaar slechts één klacht, zegt sectormanager Henk Bekker van woningcorpora tie RWS. Volgens buurtgenoten maakte hij vaak amok, maar dat is dus niet als zodanig geregistreerd. De wethou der wil de dader weg uit de wijk hebben. Maar om bij de kanton rechter opzegging van het huur contract te eisen, is een gefun deerd dossier nodig, legt Dekker uit. De steekpartij weegt daarin zwaar mee. „Een acuut gevaar voor de openbare orde en veilig heid kan ook een directe reden zijn voor huisuitzetting", zegt Erik Bosman van de landelijke verhuur derskoepel, Aedes. In 2008 zijn 1438 huurcontracten verscheurd omdat er sprake was van overlast of fraude. door Maarten Bakker DEN HAAG - Een proefproject voor de kweek van kokkels in de Ooster- schelde loopt gevaar door geklun gel van het ministerie van LNV en van de kokkelvisserorganisatie in de vergunningverlening. Dat bleek gisteren tijdens een rechtszitting in Den Haag bij de Raad van State. De Coöperatieve Producentenorga nisatie voor de Nederlandse Kok kelvisserij heeft een nieuwe metho de bedacht om meer kokkels te kunnen produceren. Ze wil in de Voordelta en in de Westerschelde kokkelbroed en jonge kokkels op vissen, om die vervolgens weer in de Oosterschelde uit te zetten. Daar kunnen ze verder uitgroeien, tot ze geschikt zijn voor menselij ke consumptie. De stichting De Faunabescher ming is tegen de proef omdat ze te grootschalig zou zijn. Doordat er te veel jonge kokkels en kokkel- broed worden gevangen, zou er te weinig voedsel overblijven voor vo gelsoorten als de toppereend. Gis teren liet ook de Raad van State zich kritisch uit over de vergun ning van het ministerie van LNV voor het kokkelproject. Een rech ter constateerde dat er geen beper king staat in de vergunning aan het volume aan kokkels dat de kok kelvissers in de Westerschelde en in de Voordelta mogen opvissen. „U had veel kritischer moeten zijn", hield de rechter de vertegen woordiger van het ministerie van LNV voor. De vergunning had vol gens de Staatsraad een duidelijke H- miet moeten bevatten voor de hoe veelheid kokkelbroed die de kok kelvissers maximaal mogen van gen. „Ik snap dat niet. Kokkels zijn zo'n beladen onderwerp gewor den, dan moet een ministerie toch heel scherp zijn", zei de rechter. Ook de producentenorganisatie (PO) treft volgens haar blaam. De PO had in de vergunningaanvraag zelf een maximum kunnen opne men, wetend dat de milieuorgani saties op het vinkentouw zitten om bij een fout in de vergunning verlening direct een rechtszaak aan te spannen. De uitspraak wordt over zes weken verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2