II Onder het Spaanse juk vandaan 't Zwitserland van Latijns-Amerika vandaag uitgelicht Al drie keer verloren. Uruguay URUGUAY dinsdag 6 juli 2010 Het is niet de bedoeling de voorpret om zeep te helpen, maar Nederland speel de al vier keer eerder tegen Uruguay en verloor drie keer. Kijk naar de in 1974 gespeelde wedstrijd op zie: Uitgelicht op onze website Nederland en Uruguay hebben één ding ge meen: ze hebben bei de het Spaanse juk van zich afgeworpen. Nederland in de Tachtigjarige Oorlog, Uruguay iets later: het werd pas in 1828 on afhankelijk. Het land volgde het pad dat zo veel Latijns-Amerikaanse koloni ën volgden. In 1810 werd Spanje door de Fransen veroverd. Overal in Latijns-Amerika werd het on rustig doordat de kolonisten hun kans roken om voor zichzelf te beginnen. Ook na de onafhankelijkheid ont wikkelde Uruguay ('de rivier van de geschilderde vogels' in de Indi anentaal Guarani) zich volgens het stereotype patroon: er volgde een reeks burgeroorlogen. De conservatieve (Colorados) en li berale krachten (Blancos) voch ten om de macht, tot het leger daar in 1870 een eind aan maakte. Daarna sloeg Uruguay een ande re weg in. Er ontstond een on-La- tijns-Amerikaanse democratie met veel kleinere verschillen tus sen arm en rijk dan elders. In de eerste helft van de twintigste eeuw werd het land een van de meest stabiele en democratische landen van Zuid-Amerika. Na de Tweede Wereldoorlog raak te de economie in een diep dal. Vriendjespolitiek en corruptie staken de kop op en de welvaart daalde aanzienlijk. Sociale en po litieke onrust halverwege de ja ren zestig waren het gevolg. Onder president Jorge Pacheco Areco werd Uruguay langzaam een dictatuur. Linkse partijen werden verboden en hij riep een aantal keren de noodtoestand uit. In die jaren was een marxis tische guerillabeweging actief, de Tupamaros. In 1971 werd Juan Maria Bordaber- ry president Hij vroeg het leger aan de regering deel te nemen en daarmee was een keiharde mili taire dictatuur naar Latijns-Ame rikaans model een feit. Er werd volop gemarteld, 60.000 mensen verdwenen achter de tralies, er was censuur en er werden berufs- verbote afgekondigd. In 1976 vond er zelfs een staatsgreep door de militairen plaats. In 1982 werden politieke partijen weer toegestaan, gevolgd door verkiezingen in 1984. Onder presi dent Julio Maria Sanguinetti keer de Uruguay terug richting demo cratie. Wel verleende het volk in een referendum in 1989 de mili tairen amnestie. In 2005 kreeg het land voor het eerst een linkse regering onder president Tabaré Vasquez. Die werd dit jaar opge volgd door partijgenoot José Mujica. Uruguay is vaak het Zwitserland van La tijns-Amerika ge noemd. Het land heeft een beetje een saai imago en was relatief rijk tot de diepe economi sche crisis in de jaren zeventig van de vorige eeuw. Toen stortte de export van wol en vlees (de twee pijlers onder de economie) in elkaar en sloeg de oliecrisis toe. Het land heeft zelf geen oliebronnen, al is er re cent wel een groot gasveld voor de kust ontdekt. Er leven meer runderen (9 miljoen), schapen (21 miljoen) en kippen (11 mil joen) in het land dan mensen. Veel jongeren en hoog opgelei den verlieten Uruguay toen de economie instortte en er een dic tatuur kwam. Die periode lever de meer bijnamen op: het bejaar denhuis en de martelkamer van Lati j ns-Amerika. Maar ook heden ten dage is Uru guay nog steeds een relatief wel varend land in Zuid-Amerika. Dat uit zich onder meer in een hoge alfabetisering, 90 procent van de bevolking van 3,5 miljoen zielen woont in steden en de ge middelde levensverwachting is 75 jaar. Het land kent een relatief grote, redelijk welvarende middenklas De presidentiële republiek heeft een oppervlakte van 175.016 vier kante kilometer (4,5 keer zo groot als Nederland) en heeft 3,5 miljoen inwoners. Uruguay is na Suriname het kleinste land van Zuid-Amerika. De hoofdstad Mon tevideo heeft 1,4 miljoen inwo ners. Het gemiddelde inkomen per inwo ner per maand is ongeveer 10.000 Uruguayaanse peso's, omgere kend zo'n 380 euro. Voor La tijns-Amerikaanse begrippen is dit bedrag hoog. Het land is overwegend rooms-ka- tholiek (66 procent). Ongeveer 20 procent is ongelovig. Net als in andere Zuid-Amerikaanse landen is het protestantisme in opkomst. De oorspronkelijke bewoners wa ren de Charrua, die zich hevig ver zetten tegen de komst van de Spanjaarden aan het begin van de zestiende eeuw. De Charrua en ook andere stammen als de Chana en de Guarani zijn uiteindelijk uit geroeid, door oorlog en 'Europese' ziekten als pokken, tbc en griep. De huidige bevolking stamt vooral af van Basken en Italianen. Ook zijn er afstammelingen van onder anderen Britten, Fransen, Duitsers, Russen, Portugezen en zelfs Neder landers. Daarnaast wonen er veel mestiezen (uit Indiaanse en Euro pese ouders) en 6 procent van de bevolking is zwart. Het landschap varieert van .vlak tot heuvelachtig (de hoogste top is 514 meter). Het bestaat vooral uit grasland en wouden langs de rivie ren en lijkt op dat van Argentinië. Het klimaat is gematigd. Het is er iets warmer dan in Nederland en vorst in de winter komt nauwelijks voor. Wel kan het weer erg grillig zijn. Bovendien waait er de pam pero, afkomstig uit de Argentijnse pampa's. Het is in Uruguay vier uur vroeger dan in Nederland. Embalse de Salto Grande BRAZILIË Rivera Grande Salto Mi zuiD- AMERIKA U°^o. Tacuarembo Queguay Grande Paysandu #Melo se, die circa 45 procent van bevol king omvat. Er is een zeer rijke toplaag van 5 procent en onge veer 50 procent behoort tot de ar beidersklasse. Er is nog een overeenkomst met Zwitserland: het bankgeheim. De bankensector is dan ook een es sentieel onderdeel van de econo mie. Uruguay vormt samen met Brazi lië, Argentinië en Paraguay Mer cosur, een gemeenschappelijk markt waarbinnen de helft van de Uruguayaanse handel plaats vindt. Uruguay is ook een van de minst corrupte landen van het continent. Lago Artificial de Paso del Palmar Fray Bentos Negro Mercedes Lago Artificial de Rincon del Bonete Trinidad Durazno Yi TreintayTres Florida Colonia Sanjose Sc"*0 i Canelones Maldonado Montevideo De pampas bij Rio Branco, Uruguay, foto Eduardo Amorim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11