Nederland mist 'garra' IO 'Saai en duur maar gemoedelijk' Vanavond voetballen Nederland en Uruguay om een finale plaats op het WK. Tachtig jaar geleden won Uruguay het aller eerste WK, dat toen op eigen bodem plaatsvond. Het op een na kleinste land van Zuid-Amerika is voor de meeste Nederlan ders van nu echter een grote onbekende. Vooral sinds de 'rivier van de geschilderde vogels' geen militaire dictatuur meer is. iiillllipil dinsdag 6 juli 2010 door Floor Ligtvoet Het verschil tussen het Nederlandse en het Uruguayaanse voetbal team is eenvoudig, zegt Florencia Firpo, medewerkster van de Uruguayaanse ambassade in Den Haag. „Wij hebben 'garra', passie. Denk aan hoe Suarez op de doellijn het schot van Ghana met zijn handen tegenhield." Haar blik wordt vurig wanneer ze aan dat moment terugdenkt. De actie le verde de aanvaller een rode kaart op, waardoor hij de halve finale mist. „En dat wist-ie best", aldus Firpo. „Maar hij koos voor het team en niet voor zichzelf" „Hij deed dat instinctief', voegt de Uru guayaanse consul Marcelo Gerona toe. „Het gebeurde in één kleine se conde." En dat is nu precies 'garra', zegt Firpo triomfantelijk. Gerona klikt op zijn computer één van de Uruguayaanse voetbalstrijd liederen aan. De tijd is gekomen, wordt er gezongen in het Spaans. „Wij zijn allemaal één kleur. De kleur die ons verliefd maakt", ver taalt Gerona. Gedoeld wordt op lichtblauw, de kleur van het nationale Urugua yaanse elftal. 'Kijk uit voor het schot in de laatste minuut' Toch is de kleine ambassade, afge zien van enkele vlaggetjes op de bureaus en een grote vlag buiten, helemaal niet blauw gekleurd. Er slingert zelfs geen voetbalprullaria rond op het kantoor. Geen rond slingerende lichtblauwe 'beessies', nada, niets. Nee, legt Firpo uit, de kleur wordt vooral in het hart van de Uruguayanen gedragen. „Maar reken maar dat wij voetbal veel emotioneler kijken. Ik ben nu al nerveus en slaap straks slecht." Ze vindt het maar raar dat Nederlan ders bij een doelpunt slechts heel even uit hun dak gaan. „Er wordt kort gejuicht en dan is het weer voorbij. In Uruguay blijven we schreeuwen." Mensen rennen mas saal de straat op bij een overwin ning, aldus Gerona. „Er kan geen bus of taxi meer rijden." Nederlanders zijn wel erg ingeto gen, constateert het tweetal. Firpo: „Als jullie de wedstrijd verliezen, zijn jullie zelfs in staat om ons, de winnaar, te feliciteren. Ik weet niet of wij dat kunnen." In Nederland zijn de verwachtingen van het team wel erg hooggespannen, merkt Firpo. „Jullie zijn de favoriet voor deze wedstrijd. Wij zijn ech ter al verder gekomen dan het gro te Brazilië en onze vijand Argenti nië, dus hebben eigenlijk al voor ons gevoel gewonnen." Gerona heeft nog wel één laatste waarschuwing voor de jongens van Oranje. „Uruguayanen vech ten door tot het eind. Dus kijk uit voor dat schot in de laatste mi nuut. Eén flauw balletje en... goal." Nederlanders geven elkaar op internet tips voor een leuke vakantie en zelfs voor een nieuw leven in Uruguay. Niet iedereen is positief Johan de Vries is vorig jaar naar Paraguay geëmigreerd. Hij heeft niets met Uruguay. „De brandstofprijzen en voedsel prijzen zijn een stuk hoger. Als je het dan afzet tegen de lonen die men verdient in Uruguay is het een 'duur' land... Verder vonden we Uruguay nogal saai en vlak. Het is beslist geen land waar je heen moet gaan als je niet mini maal twee tot drie ton cash bij je hebt. Werk vinden als niet-Uru- guayaan kun je bijna vergeten en als je al werk vindt betaalt het slecht. Verder is de regelgeving nogal erg bureaucratisch." Walter Francia is geboren in Uru guay en woont al jaren in Neder land. Hij kan zich niet vinden in de negatieve kwalificaties van Jo han. Hij reist op dit moment met zijn partner door Uruguay en van daag gaan ze de wedstrijd in Mon- •-V tevideo volgen. „Uruguay is een heerlijk land waar je rustig op straat kan lopen, er is bijna geen criminaliteit. Wij zijn een homo stel en voelen ons hier totaal niet gediscrimineerd. Je wordt zelfs door alle wetten beschermd." Samen met zijn partner Robert Hoogkamer heeft hij een huis ge kocht in Punta del Este. „Punta del Este is een vakantiebestem ming met mooie stranden en het heeft alleen een paar maanden in de zomer veel drukte wegens inter nationaal toerisme. Het is een plek met grote allure maar je hoeft maar enkele kilometers buiten de stad te zijn om de gemoedelijk heid en de uitgestrekte landschap pen te vinden. Het is veilig en soms een beetje saai, tot je vrien den en kennissen gemaakt hebt. Dan zal je langzaam ontdekken dat er heel veel te doen is: concert, opera, tentoonstelling." Over de wedstrijd van vandaag schrijft hij: „De mensen hier schep pen niet op, maar zij hopen stilletjes te winnen zonder dat zij nu al de hele tijd de Nederlanders lopen af te kraken." 'Mark' heeft enkele maanden in Montevideo ge woond en veel gereisd voor zijn stage. Op Uruguay.startpagina schrijft hij: „Must do: vlees eten, bijvoorbeeld in Mercado de Puerto in Ciedad Vieja in Montevideo. Struin in Montevideo over de Rambla (boulevard langs de zee) en doe dat tegen zonsondergang, vraag een slok mate en geniet. Hou je van voetbal, dan moet je naar El Centenario, waar het WK voetbal ooit heeft plaatsgevonden en gewonnen door Uruguay. Het is een trots volk en de weinige be kendheden van hun land laten ze je graag zien." 5 - 'j T C h''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10