no Petraeus komt 'om te winnen' Brein achter terreur in München toonde nooit spijt MAROKKO Verdachte Lockerbie kan nog vele jaren in leven blijven In Memoriam 1937 - 2010 Britse regering wil nog meer bezuinigen Dodental explosie in Congo loopt op Franse ministers weg om smijten met geld Zelfmoord vermeende miljoenenoplichter Celstraf voor schieten tijdens rellen in Parijs 'Campbell kreeg zes bloeddiamanten' Internationale troepenmacht Afghanistan Abou Daoud, de man achter de terreuracties tijdens de Olympische Spelen in 1972, is zaterdag overleden in Da mascus. Daar leefde hij in ballingschap. Een Palestijnse terreuractie op de Olympische Spelen in München schokte de wereld in 1972. Pas in 1999 erkende Mohammed Oudeh, het brein achter de noodlottige gijze ling van Israëlische atleten, dat hij daarin een rol had gespeeld. Hij deed dat in het boek Palestina: van leruzalem tot München, dat bij ver schijnen veel beroering veroorzaak te. Oudeh, ook bekend onder zijn oor- logsnaam Abou Daoud, was inder tijd een van de leiders van de Pales tijnse terreurbeweging Zwarte Sep tember. Dat was een splintergroe pering van Fatah van de voormali ge Palestijnse leider Yasser Arafat. Oudeh organiseerde de gijzeling van Israëlische sporters op 5 sep tember 1972, maar nam er zelf geen deel aan. Bij de gijzelingsactie zelf kwamen twee Israëlische atle ten om het leven. Later verloren nog eens negen atleten het leven tijdens een mislukte reddingspo ging door de Duitse politie. Ook een Duitse politieagent en vijf Pa- lestijnen kwamen om. Steven Spielberg verfilmde het gijzelings drama als Munich. Het brein toonde nooit spijt. Na München had de internationale ge meenschap volgens Abou Daoud eindelijk oog voor de Palestijnen. In zijn visie was de actie legitiem, omdat hij de Israëlische sporters als militaire reservisten beschouw de en de Palestijnen in oorlog wa ren met Israël. Wel zei hij dat hij nooit de intentie had de sporters Mohammed Oudeh te doden. Hij wilde hen gebruiken om meer dan tweehonderd Pales tijnen in Israëlische gevangenissen vrij te krijgen. De aanslag leidde tot ëen golf van liquidaties onder Palestijnse func tionarissen. De Israëlische gehei me dienst Mossad zou geprobeerd hebben ook Oudeh, naar diens ei gen zeggen tenminste, te liquide ren. In een café in Warschau zou een Palestijnse dubbelagent hem hebben neergeschoten. Oudeh, geboren als Mohammed Daoud Odeh in Jeruzalem, woon de daar tot Israël in 1967 Oost-Jeru- zalem innam. Daarop verhuisde hij naar Jordanië en sloot zich aan bij de PLO. Na de aanslag in 1972 woonde Oudeh in Oost-Europa en vervol gens in Libanon, totdat daar in 1975 de burgeroorlog uitbrak. Hij keerde terug naar Jordanië en ver huisde van daar naar de Westelijke Jordaanoever. Na het verschijnen van zijn boek werd hij verbannen uit Ramallah en vestigde hij zich in Syrië, het enige land dat hem wilde opnemen. Zaterdagmorgen overleed hij in een ziekenhuis in Damascus aan nierfalen. KABUL - De Amerikaanse generaal David Petraeus heeft gisteren offici eel het bevel op zich genomen van de internationale troepenmacht van 140.000 militairen in Afghanis tan. „We zijn hier om te winnen", zei hij tijdens een ceremonie bij het Navo-hoofdkwartier in Kabul. Al le 47 landen die meedoen aan de door de Navo geleide strijdmacht Isaf stuurden een afgevaardigde naar de plechtigheid. De nieuwe bevelhebber riep op tot samenwerking in een tijd dat de twijfel over de oorlog toe neemt. In juni vielen 102 doden onder de coalitietroepen. Het was daarmee de bloedigste maand sinds het begin van de oorlog, in oktober 2001. Petraeus zei onder meer de samenwerking tussen troepen en burgers op het slagveld te willen verbeteren. LONDEN - De arts die vorig jaar had uitgerekend dat Abdel Basset al-Megrahi, die vastzat voor de Lockerbie-aanslag in 1988, binnen drie maanden zou sterven, is terug gekomen op zijn verwachting. De Libiër heeft misschien nog wel tien jaar te leven, zei kankerdes- kundige Karol Sikora gisteren in de krant Sunday Times. De Schotse regering besloot in au gustus vorig jaar kankerpatiënt al-Megrahi op medische gronden vrij te laten. Deze beslissing, die te gen het zere been van onder meer Zijn voorganger, generaal Stanley McChrystal werd vorige maand ontslagen nadat hij zich kritisch over het Witte Huis uitliet in een interview. Een offensief in de Zuid-Afghaan- se provincie Helmand heeft de af gelopen dagen het leven gekost aan zeker 63 militanten. Ook is meer dan 16 ton drugs, vooral opium, in beslag genomen, aldus de Afghaanse autoriteiten gisteren. Afghaanse militairen, gesteund door Navo-troepen, vernietigden twee laboratoria waar heroïne werd gemaakt. Ook namen ze wa pens en munitie in beslag. Tien mi litanten en drugssmokkelaars zijn aangehouden. Een luchtaanval in Helmand dood de gisteren een Talibancomman- dant en enkele volgelingen. Bij een luchtaanval in de Centraal-Af- ghaanse provincie Wardak kwa men 16 extremisten om het leven. s S3mmmmmm mmmmm. wmmmmzm de Verenigde Staten was, werd me de gebaseerd op Sikora's verwach ting dat de Libiër niet lang meer te leven had. Dat al-Megrahi een jaar later nog altijd leeft is 'bescha mend', zegt Sikora zelf Al-Megra hi bracht ruim acht jaar door in een Schotse gevangenis, omdat hij schuldig was bevonden aan de bomaanslag op een vliegtuig bo ven de Schotse plaats Lockerbie in 1988. Daarbij vonden 270 mensen de dood. Zelf heeft hij altijd ont kend. Na zijn vrijlating werd hij als een held onthaald in Libië. LONDEN De Britse regering heeft haar minis teries gevraagd komende maand vergaande bezuinigen voor te berei den. De departementen moeten na gaan hoe ze hun begrotingen met 40 procent kunnen verlagen. Dat is wel inclusief de bezuiniging van 25 procent die al eerder aan de minis teries was opgelegd. Groot-Brittan- nië heeft een begrotingstekort van 163 miljard pond (197 miljard euro). BUKAVU De autoriteiten in Bukavu hebben gisteren het dodental door een ex plosie van een tankwagen met olie naar boven bijgesteld tot 235. Er zijn ongeveer 100 gewonden. De tankwagen verongelukte vrijdag in de Oost-Congolese stad en vloog door onbekende oorzaak in brand. Een vuurzee verspreidde zich ra zendsnel waardoor honderden mensen verbrandden. PARIJS Twee Franse ministers zijn opge stapt omdat ze met belastinggeld gesmeten hebben. Dat maakte het kantoor van president Sarkozy gis teren bekend. Alain Joyandet van Ontwikkelingssamenwerking huur de voor 116.500 euro een privévlieg- tuig voor een vergadering in Marti nique. Christian Blanc, belast met de regio Parijs, had 12.000 euro aan sigaren besteed. PALMA DE MALLORCA Met de politie op zijn hielen heeft een vermeende rmljoenenoplich- ter zaterdag zelfmoord gepleegd op het Spaanse eiland Mallorca. De 72-jarige Duitser zou banken en be leggers voor 200 miljoen euro opge licht hebben. De politie wilde hem arresteren in zijn villa, maar hij ontvluchtte zijn huis, sprong van een rots en schoot zich volgens de politie vervolgens door zijn hoofd. PONTOISE Vijf jongemannen zijn gisteren door een Franse rechter schuldig bevonden aan het schieten op een tiental politieagenten tijdens rel len in de Parijse buitenwijken in 2007. Twee van hen werden veroor deeld tot twaalf en vijftien jaar ge vangenschap. Een derde kreeg ne gen jaar, de anderen elk drie jaar. Verschillende agenten raakten tij dens de rellen gewond. LONDEN Naomi Campbell heeft zes bloed diamanten gekregen van de we gens mensenrechtenschendingen aangeklaagde ex-president Charles Taylor van Liberia. Dat zei haar ex- zaakwaarnemer zaterdag in Britse media. De stenen werden 's nachts bezorgd na een liefdadigheidsdiner in 1997, waar Taylor met het model had geflirt. Campbell ontkent ooit een diamant te hebben ontvangen. INCLUSIEF Zie www.kras.nl/74728 Zie www.kras.nl/74727 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm a of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Is-reizen 0f "L/ Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders aangegeven. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. J vliegreis s/ verblijf in hotels vele maaltijden 1 Ned.sprekende reisleiding excursies 8-/15-daagse vlieg-/rondreizen 15-daagse rondreis HIGHLIGHTS VAN MAROKKO v.a. 849 Vertrek: vrijdag van 30 juli t/m 22 oktober inclusief 14 x ontbijt, 1 x lunch en 10 x diner! gegarandeerd vertrek op 30/7, 6/8, 3-17-24/9 en 8/10! een complete rondreis langs de meest indrukwekkende bezienswaardigheden. Naast de koningssteden zult u ook kennismaken met diverse kasbah's, de Dadèskloof, het Midden- Atlasgebergte en het charmante Essaouira aan de Atlantische Oceaan. i 8-daagse rondreis KONINGSSTEDEN VAN MAROKKO v.a. 599 Vertrek: zondag van 1 augustus t/m 31 oktober inclusief 7 x ontbijt, 1 x lunch en 6 x diner! gegarandeerd vertrek op 1/8, 19/9 en 10-17-24/10! ontdek nu met KRAS.NL de prachtige koningssteden van Marokko. We bezoeken de meer dan 1000 jaar oude hoofdstad Rabat. Verbaas u over de indrukwekkende Bab Mansour van Meknès, de drukke medina van Fès en het fascinerende Marrakech met het unieke Djemaa el-Fna-plein!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8