Polen kiezen voor politieke rust Kandidaat Kaczynski erkent nederlaag Havik bleek ook liberale grootayatollah 7 In Memorial» 1935 - 2010 maandag 5 juli 2010 Met president Komorow- ski horen botsingen tussen regering en president tot het verleden. Ook presi dentiële veto's zullen in de Poolse politiek nu zeldza mer worden. door onze correspondent Elro van den Burg WARSCHAU - De nieuwe Poolse pre sident, Bronislaw Komorowski van de partij Burgerplatform (PO), kwam de afgelopen maanden vol op in de schijnwerpers van de we reldpers te staan. Na het vliegtuig ongeluk bij Smolensk, waarbij staatshoofd Lech Kaczynski om het leven kwam, nam hij tijdelijk diens taken waar. In de verkiezings campagne die volgde, was zijn be langrijkste rivaal de tweelingbroer van de omgekomen president, Jaroslaw Kaczynski. Komorowski koos daarom aanvankelijk voor een rustige campagne. In de tweede ronde kropen de bei de kandidaten dicht naar elkaar toe en zag Komorowski zich ge noodzaakt feller campagne te voe ren. Dat kostte hem moeite. Parle mentariërs zagen in het verleden alleen een opgewonden Komor owski als in het parlement bijvoor beeld de roep klonk om een meer progressieve abortuswetgeving. De 58-jarige Komorowski is vader van vijf kinderen en een goed ka tholiek. Hij liet zich tijdens de cam pagne graag fotograferen thuis met zijn gezin, terwijl zijn vrouw het eten op tafel zet. In 2001 was Komorowski medeop richter van het liberale Burgerplat form, in 2006 werd hij vicevoorzit- ter van deze partij. In 2000 en 2001 was hij minister van Defensie en sinds 2007 is hij voorzitter van de Sejm, de Poolse Tweede Kamer. In 1977 studeerde Komorowski af als historicus aan de Universiteit van Warschau. Onder het commu nistische regime was hij dissident en mede-uitgever van een onder gronds tijdschrift. In 1979 deed hij mee aan het organiseren van een manifestatie tegen het bewind. Hij werd verschillende malen opge pakt en vastgezet bij betogingen te gen de staat van beleg die de toen malige leider, generaal Jaruzelski, in 1981 had uitgeroepen. Komorowski's kandidatuur voor het presidentschap werd dan ook gesteund door Nobelprijswinnaar en voormalige president van Po len, Lech Walesa, die als leider van vakbond Solidariteit een grote rol had gespeeld in het verzet tegen de communistische machthebbers. Tijdens de afgelopen verkiezings campagne kwam de meer ervaren politicus Jaroslaw Kaczynski onbe twist scherper en gewiekster uit de hoek dan Komorowski. Kaczynski, die van 2006 tot 2007 premier was, liet zijn gebruikelijke agressieve taal en confronterende uitspraken achterwege om ook de gematigde kiezers voor zich te winnen. Maar de verkiezingsuitslag maakt duide lijk dat de kiezers nog niet verge ten waren hoe Jaroslaw als pre mier met zijn confronterende poli tiek voor tweespalt zorgde in het land. Veel Polen hebben het op dit mo ment goed. Het land kent voor het eerst in lange tijd een stabiel be stuur, dankzij de PO van Komor owski, en de kiezers hebben hem daarvoor beloond. Bovendien spe len er op dit moment weinig schandalen die de noodzaak recht vaardigen voor een president die harde maatregelen neemt om schoon schip te maken. Met Komorowski als staatshoofd behoren ook de botsingen tussen president en regering tot het verle den. President Lech Kaczynski botste regelmatig met de huidige regering van PO en boerenpartij PSL, onder meer over hervormin gen van de landbouw en de pen sioen- en zorgwet Komorowski heeft aangekondigd dat hij als presi dent het aantal presidentiële veto's tot een minimum zal beperken. Tij dens het bewind van Komorowski valt ook een verdere integratie en samenwerking te verwachten van Polen met de Europese Unie. Bronislaw Komorowski en zijn vrouw Anna vieren de overwinning op een feestelijke partijbijeenkomst in War schau. foto Bartlomiej Zborowski/EPA WARSCHAU - De conservatieve poli ticus Jaroslaw Kaczynski heeft zijn nederlaag in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen in Po len gisteravond erkend. Na het be kendmaken van de uitslag van de exit polls feliciteerde Kaczynski zijn rivaal, de liberaal Bronislaw Komorowski, met diens zege in de stembusgang. Volgens een peiling van de staats- zender TVPInfo na het sluiten van de stembureaus, had het inte rim-staatshoofd Komorowski 53 procent van de stemmen gekre gen. Kaczynski, bleef steken op 47 procent. In een exit poll van de particuliere zender TVN was het verschil kleiner. Komorowski kreeg hierin 51 procent van de stemmen en Kaczynski 49 pro cent. De officiële uitslag wordt van daag verwacht. De Komorowski en Kaczynski had den van de in totaal tien kandida ten het best gescoord in de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen, op 20 juni. Zij mochten daar om door naar de tweede ronde. In een peiling een week geleden lag Komorowski nog 11 procent voor op Kaczynski. In de laatste dagen voor de verkiezingen kroop Kac zynski echter steeds dichter naar zijn opponent toe. Waarnemers voorspelden dat zwevende kiezers de doorslag zouden geven. Voor de tweede ronde waren zo'n 31 miljoen Polen opgeroepen. Op de verkiezingsdag kwamen nauwe lijks meldingen van incidenten binnen. Wel meldde het hoofd van de kiescommissie dat drie me dewerkers waren vervangen, om dat ze dronken op de stembureaus waren verschenen. De president heeft in Polen echte politieke bevoegdheden, vooral op het terrein van buitenlandse be trekkingen en veiligheidsbeleid. Grootayatollah Mohammed Hussein Fadlallah gold als de inspiratiebron van de ex tremistische Hezbollah. Gis teren overleed hij in een zie kenhuis in Beiroet. De grootayatollah van Li banon, Mohammed Hussein Fadlallah was een van de belangrijk ste personen binnen de sjia-islam en genoot wereldwijd aanzien. Fadlallah, bekend om zijn an ti-Amerikaanse standpunten, speelde de afgelopen decennia een grote rol bij de opkomst van de Li banese sjiitische gemeenschap. Hij was een van de stichters van de re gerende Dawa-partij van de Iraak- se premier Nouri al-Maliki. Daar naast was hij wat de positie van de vrouw aangaat, een van de meest vooruitstrevende en liberale ayatol lahs. In de jaren tachtig werd Fadlallah omschreven als de spirituele leider van de Libanese extremistische groepering Hezbollah; een bewe ring die zowel hij als Hezbollah al tijd hebben ontkend. Fadlallah kwam in de loop der jaren ook steeds verder af te staan van de Hezbollah van Hassan Nasrallah. De grootayatollah vond die te veel gericht op Iran. De Amerikaanse regering bestempelde echter zowel de grootayatollah als Nasrallah als terroristen. Fadlallah werd in Irak geboren en woonde tot zijn 30ste in de 'heili ge stad' Najaf Later verhuisde hij naar Libanon, waar hij lezingen gaf over religie. Tijdens de burger oorlog in Libanon, (1975-1990) werd Fadlallah in verband ge bracht met sjiitische strijders die Amerikanen en andere westerlin gen ontvoerden en bomaanslagen pleegden op de Amerikaanse am bassade en marinebasis in Liba non. Die aanslagen kostten 260 Amerikanen het leven. Hij heeft altijd ontkend daarbij be trokken te zijn geweest, maar zei wel dat dergelijke terreurdaden ge rechtvaardigd zijn als de dialoog niet langer mogelijk is. Zelf over leefde hij diverse moordaanslagen. Lang riep Fadlallah op tot een boy cot van Amerikaanse en Israëli sche producten, maar hij veroor deelde wel de aanslagen van 11 sep tember 2001 in New York. Ondanks zijn reputatie als hardli ner, viel Fadlallah op door soms opmerkelijke fatwa's. Zo stelde hij dat vrouwen het recht hebben hun echtgenoten te slaan wanneer zij mishandeld worden. De geestelijke leed al langer aan diabetes en een hoge bloeddruk. De afgelopen twee weken lag hij in het ziekenhuis. Gistermorgen overleed hij uiteindelijk aan een maagbloeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7