Bevrijdingsmuseum 43 Zeeland moet je voelen Een geweldig huwelijk Middelburg dé studiestad Tall Ships Antwerpen Wandelroute Groede in teken van Cats maandag 5 juli 2010 De Zomerredactie bestaat in juli uit: 9 Antwerpen verwacht in totaal 75 zeilsche pen, waarvan 25 grote. 9 De vloot moet zaterdag 10 juli in Antwer pen zijn. In de dagen daarvoor druppelen ze binnen via de Westerschelde. De zeilschepen vertrekken dinsdag 13 juli na een Sail Parade vanaf 16.00 uur uit Ant werpen over de Westerschelde naar zee, waar een dag later de eerste etappe van de Tall Ships Races bij Oostende start. 9 Wie liever niet in Antwerpen komt en de tall ships toch wil zien, kan dinsdag 13 juli in de avond het beste een plekje langs de Wes terschelde zoeken bij Bath, Walsoorden, Hansweert, Terneuzen of Vlissingen. In Antwerpen zijn de schepen vanaf zater dag 10 juli tot en met dinsdag 12 juli gratis toegankelijk van 10.00 .tot 17.00 uur. Zondag 11 juli wordt een speciale dag. Be manningsleden lopen dan om vier uur 's mid dags in een Crew Parade vanaf de Waagna- tie naar de Grote Markt van Antwerpen. 9 Alle dagen zijn er gegidste wandelingen langs enkele van de grootste tall ships en zijn er veel randactiviteiten, zoals Kids Villa ges, een maritieme markt en rondvaarten. Zeeland heeft aantrekkelijke fietsroutes en dagattracties en is het walhalla voor wa terratten. Maar deze provincie biedt nog veel meer. Zeeland moet je vooral voelen. Dat gevoel wil ik in mooie verha len over spannende avonturen van gen. Ik ben Jessie Scheele, 19 jaar en woon in Philippine. Ik studeer Communicatie aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen en ambieer een toekomst in de tijdschriften branche. Het schrijven voor de bij lage Zomer zie ik als een mooie op stap naar mijn toekomstige car rière. Zomer en krant. Een stap dichterbij een journalistieke carrière én de kans om te ge nieten van mijn nieuwe woonom geving. Mijn kennismaking met Zeeland vergeet ik, Tom Vennink (20), nooit meer. Voor mijn sollici tatie bij de Roosevelt Academy reis de ik van mijn ouderlijk huis in En schede in de regen naar Middel burg. Windvlagen verscheurden bij aankomst mijn paraplu, ik zat drijfnat voor mijn professor. Geluk kig is gebleken dat liefde op het eer ste gezicht geen noodzaak is voor een geweldig huwelijk! Tom Vennink. Jessie Scheele Ze weten niet wat ze missen, mijn vrienden. Maar ik geef toe, ik kan mij woonplaat sen voorstellen waar mijn vrien den in Breda jaloerser op zouden zijn. Deze maand schrijf ik, net als vorig jaar, voor de bijlage Zomer. Zo kan ik bewijzen dat het hier al lesbehalve saai is! Ik ben Kris Der- ks (20). Ik houd van gitaarspelen, reizen, films, psychologie, journalis tiek en een schone wc in mijn stu dentenhuis. Twintig jaar geleden zag ik het levenslicht. Sinds twee jaar studeer ik in dé studentenstad van Nederland, Middelburg. van de zee meren af langs de Schelde- kaaien. Hun kleinere broertjes en zusjes die meedoen aan de in 1956 voor het eerst gehouden Tall Ships Race, zijn vlakbij in de dokken te vinden. In 1993,2001, 2004 en 2006 mocht Antwer pen deze machtige vloot al eens ontvan gen. En telkens kwamen er enkele hon derdduizenden mensen op af. „De Tall Ships Race levert geen economische re- mm op, maar is van zeer groot belang", zei havenschepen Marc van Peel half juni op een persconferentie over het maritieme fes tijn. „Want wij moeten Vlaanderen warm houden voor onze haven." Antwerpen begroet niet minder dan 75 deelnemers aan de Tall Ships Race, waar onder 25 grote jongens die behoren tot de foto's Antwerps Havenbedrijf A-klasse. De namen komen zo langzamer hand bekend voor: de Eendracht uit Neder land, de Alexander von Humboldt en Thor Heyerdahl uit Duitsland, de Dar Mlodzie- zy uit Polen en de Mir en Kruzenshtem uit Rusland. Het is een wonder dat zoveel van zulke grote zeilschepen nog in de vaart zijn. Dat geldt zeker voor de Russische exemplaren. De oude Sovjetunie koesterde deze sche pen, maar na de-val van het communisme pakweg twintig jaar geleden was dat voor bij.' Ze hebben het met kunst- en vlieg werk gered. In Antwerpen zal te zien zijn of dat goed is gelukt. Saai worden tall ships nooit, al ontvangt Antwerpen ze alweer voor de vijfde keer. Wie lange tijd niet in de Sinjorenstad is ge weest, zal zijn ogen hoe dan ook uitkijken. Antwerpen is namelijk volop bezig de om geving van de oude dokken te vernieu wen, met als blikvanger het in 2011 te ope nen Museum aan de Stroom, een moderne kathedraal tussen de kathedralen van de zee. 1945 aanmeldden, werd uitgezonden om de kolonie te handhaven. De poppen ach ter het glas zijn gewaad in de originele uni formen. Beneden in het museumcafé omringen ze ven mannen op leeftijd een tafeltje met dampende koffie. De mannen maakten deel uit van Bataljon Zeeland. Het selecte groepje komt elke laatste woensdag van de maand samen in het Bevrijdingsmuseum voor de gezelligheid en om af en toe een herinnering aan de oorlog op te halen. „Het enige dat goed was, was de rum", ver telt veteraan Karei de Koeyer. Zijn uni- - form dat hij in Indië droeg hangt nu bo ven in de vitrines. De Koeyer en zijn oude krijgsmakkers spreken hun waardering uit voor de voortreffelijke vertelling van de historie in het het Bevrijdingsmuseum Zeeland. Bevrijdingsmuseum Zeeland, Coudorp 41 4455 AH Nieuwdorp (Borsele) tel. 0113-671475. Dinsdag t/m vrijdag: 13.00 - 17.00 uur Zaterdag: 10.00 -17.00 uur www.bevrijdingsmuseumzeeland.nl Bepaal dagelijks welke zomerhit u rond 17.30 uur op Omroep Zeeland Radio wilt horen. Stem vandaag op de drie keuzes van Danny Vera op www.pzc.nl/zomer TIPS NAAR zomer@pzc.nl of tel. 0118-434065 GROEDE - De nieuwste wandelroute van de VW Zeeuws-Vlaanderen 'Droge voeten door Jacob Cats' doorkruist Groede en om geving. Mede door de inzet van Jacob Cats, bekend dichter en raadpensionaris, en zijn broer Cornelis Cats heeft de herbe dijking en inpoldering van de polders rond Groede plaatsgevonden. De route is respectievelijk 7 km, 9,5 km en 15,6 km lang. De folder is voor twee euro verkrijg baar, in het Nederlands en in het Duits, bij de VW-kantoren en -folderposten. Bestel len via onderstaande website kan ook. www.zeelandshop.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75