Trots op kathedralen Radio Oranje, touchscreens en Duitse censuur in 2 Museumschatten maandag 5 juli 2010 De Nederlandse driemaster Eendracht is ook paraat in Antwerpen. Kathedralen van de zee aan Antwerpse Scheldekaaien, bij de Tall Ships Race van 2006. Antwerpen kan er geen genoeg van krijgen. Dé havenstad van België verwelkomt zaterdag alweer voor de vijfde keer de mooiste zeilschepen ter wereld. Zeeland kan dinsdagavond 13 juli volop meegenieten, als de vloot in parade over de Westerschelde voorbijkomt. door Harmen van der Werf O Apetrots zijn ze in Antwer pen. En terecht. Antwerpen mag dan de grootste haven stad van België zijn, in de stad zeifis daar zelden of nooit iets van te merken. De oude Schelde kaaien zijn meestal akelig leeg. Bij het Scheepvaartmuseum liggen historische schepen op het droge, waardoor Antwer pen nog een beetje maritieme uitstraling heeft. Dat is alles. Vanaf zaterdag 10 juli is dat vier dagen lang opeens heel anders, Antwerpen krijgt die dagen 'hoog bezoek'. De kathedralen door Tom Vennink De strijd om Zeeland in de Tweede Wereldoorlog wordt sinds eind vorig jaar gedetailleerd uitgelegd in een verbouwde klassieke boerderij in Nieuwdorp. Wat begon als een privéverza- meling is nu met behulp van tientallen vrij willigers uitgebouwd tot het moderne Be vrijdingsmuseum Zeeland. Voordat het museum zijn schatten toont wordt het verhaal van de bezetting, het verzet en de bevrijding duidelijk samenge vat in de ondergrondse filmzaal. De trap op - of neem de lift - en je bent in de eer ste expositieruimte. Duitse, geallieerde en Nederlandse soldaten weerspiegelen chro nologisch verschillende oorlogsepisodes. De verhaallijn is goed te volgen doordat touchscreens bijbehorende uitleg geven en zelfs de mogelijkheid bieden om beeld- en geluidsfragmenten af te spelen. Zo zijn er bijzondere opnames van Radio Oranje te beluisteren, maar ook de door de bezetters gecensureerde radiouitzendingen. Geëta leerde oorlogsmaterialen te midden van de ruimte geven een impressie van het leven als soldaat, terwijl dilemma's als 'Zou jij een piloot onderdak bieden om hem te be schermen?' de bezoeker doen inleven in situaties van de bezette burger. Onlangs verwelkomde het museum zijn tienduizendste klant. „Het is een onge kend succes", vertelt grondlegger Kees Traas. Voordat het museum werd opge richt stelde hij zijn collectie ten toon in een bescheiden ruimte. Nu zijn drie verdie pingen gevuld en kampt Traas zelfs met ruimtegebrek. „De plannen liggen al klaar voor een bevrijdingspark waarin ook au thentieke pantserwagens en legertanks hun plek krijgen", vertelt Traas. De hoop op uitbreiding wordt gedeeld door een van de aanwezige bezoekers. „Ontzettend veel indrukwekkende materialen, maar het is jammer dat er geen grotere voertui gen zijn", zegt hij. Op de bovenste verdieping staat de 'verge ten' Slag om de Schelde centraal. De slot zaal schetst de nasleep van de Wereldoor log in Nederlands-Indië. Bataljon Zeeland, bestaande uit vele vrijwilligers die zich in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74