Cruisemarkt heeft wind in de zeilen 61 bim Libische arts van Ruben krijgt onderscheiding Justitie treedt 'fors' op tegen mishandelaars van agenten flli GROE Aantal Nederlanders dat scheepsreis maakt is met 12 procent toegenomen Prinses Maxima zet lange traditie voort Orka Morgan komt 20 kilo aan Man overlijdt na val door ruit in woning Veel caravans zijn overbeladen Vrouw verjaagt rover met paraplu Zwaluwen - en niet de mussen - vallen van dak maandag 5 juli 2010 amsterdam - In de eerste vier maanden van dit jaar hebben ruim 42.000 Nederlanders een cruise geboekt. Dat is een stijging van bijna 12 procent ten opzichte van de vergelijkbare periode een jaar eerder, toen bijna 38.000 men sen dat deden. Door schepen vaker vanuit Europa te laten vertrekken, hopen cruise rederijen meer Europeanen over de streep te trekken om hun va kantie op een varend hotel door te brengen. De Amerikaanse markt is van oudsher de cruisemarkt bij uitstek, maar nu die markt tegen verzadi ging aanzit, richten de rederijen hun pijlen op Europa. In Noord-Amerika namen de boekin gen in de eerste maanden van het jaar met 1 procent toe, aldus de Dutch Cruise Council. In Groot-Brittannië was de groei 4 procent, op het Europese vaste land bijna 16 procent. In Neder land groeide de cruisemarkt vorig jaar met bijna 30 procent. Wanneer schepen vanuit Europe se havens vertrekken, scheelt dat passagiers een vliegticket. Doordat rederijen steeds meer schepen in Europa inzetten, wordt het aan bod groter, wat ook een drukkend effect op de prijzen heeft. Rederij Holland America Line (HAL), in 1873 opgericht in Rotter dam, heeft dit jaar vier afvaarten vanuit Rotterdam en vaart vanuit Amsterdam naar New York. Vlissingen ontvangt op 20 juli bij wijze van proef het cruiseschip de Prinsendam, die achter het trein station in de Buitenhaven zal aan meren. Het is de bedoeling Vlissin gen als vaste cruisehaven aan te doen. Vorig jaar werd Vlissingen bezocht door het cruiseschip de Amadea van de Duitse cruisemaat schappij Phoenix Reisen. 'In totaal doen schepen van de HAL Nederland dit jaar twaalf keer aan. Voor volgend jaar staan onder meer zestien cruises met thuishaven Rotterdam als begin- en eindpunt op de agenda, waar onder eenmalig een herhaling van de historische oversteek tussen Rotterdam en New York. Gisteren doopte prinses Maxima in Venetië de Nieuw Amsterdam, het nieuwste cruiseschip van de HAL. Het is het vijftiende schip in de vloot van deze rederij en is sa men met de Eurodam, dat in 2008 door haar schoonmoeder Beatrix werd gedoopt, het grootste passa giersschip in de Nederlandse koop vaardijvloot. Het schip biedt plaats aan ruim 2100 passagiers. Vooralsnog komt de Nieuw Amsterdam niet naar Amsterdam of New York, het schip gaat varen in het Middelland se Zeegebied. Prinses Maxima was gisteren het elfde lid van de koninklijke familie dat een schip van de Holland Ame rica Line een behouden vaart wenst De traditie begon vreemd genoeg meer dan tachtig jaar geleden met prins Hendrik, terwijl het gemeen goed is dat een vrouw haar zegen geeft aan een nieuw schip. Rederij HAL werd in 1873 in Rotter dam opgericht, veel emigranten maakten met schepen van HAL de oversteek naar Amerika. hengelo - Het Openbaar Ministe rie wil 'fors' optreden tegen vijf mannen die gisterochtend in Hen gelo twee agenten hebben mishan deld. Het is de derde keer in enke le weken dat agenten in Twente door uitgaanspubliek zijn gemoles teerd. „Laten we duidelijk zijn: wie zo iets uithaalt, gaat een zware tijd te gemoet", zegt persofficier van justi tie Patricia van der Valk. Korps chef Martin Sitalsing juicht zware straffen toe, en is blij dat geweld plegers tegen de politie twee we ken geleden in Oldenzaal, nog steeds opgesloten zitten. In de nacht van zaterdag op zon dag spraken de twee mishandelde agenten rond half vier een groep luidruchtige mannen aan. Toen één van hen opzettelijk een glas op de grond stuk gooide, hielden de agenten hem aan. De glasgooier verzette zich hevig. Eén van de agenten hield de verdachte vast, de andere waarschuwde hem dat hij pepperspray zou gebruiken. Bij de worsteling die na het ge bruik van de spray ontstond, wer den beide agenten door de vrien den van de verdachte op de grond geduwd. De mannen trapten de agenten meerdere keren tegen hun hoofden. De agenten zagen kans via hun portofoon alarm te slaan. Zij werden uiteindelijk uit hun be narde positie bevrijd door omstan ders en toegesnelde portiers van horecagelegenheden. Assistentie uit het politiebureau aan de Mars kant was snel ter plaatse. Collega's van de twee agenten kon den dankzij signalementen van omstanders snel daarna vijf man nen aanhouden. Het vijftal is opge sloten en wordt aangeklaagd voor openlijke geweldpleging tegen de politieambtenaren. De twee aange vallen politiemannen zijn in het ziekenhuis behandeld voor diverse blauwe plekken en bulten. Prinses Maxima verricht de doopplechtigheid van het nieuwe cruiseschip ms Nieuw Amsterdam. foto Lex van Lieshout/ANP HARDERWIJK Orka Morgan is sinds haar behande ling in het Dolfinarium Harder wijk 20 kilo aangekomen. Verzor gers zijn optimistisch over haar vorderingen, maar ze is nog steeds ernstig verzwakt. Dat meldde het Dolfinarium gisteren. Morgan eet nu ongeveer 25 kilo vis per dag en weegt circa 450 kilo. De orka werd anderhalve week geleden uit de Waddenzee gehaald. IJMUIDEN Een 20-jarige Haarlemmer is gister ochtend vroeg om het leven geko men, nadat hij door een ruit viel van een binnendeur. Dat gebeurde in een woning van vrienden in IJ- muiden. Het slachtoffer struikelde. Volgens de politie is er geen sprake van een misdrijf. Door zijn val liep de Haarlemmer zulke grote snij- wonden op in zijn hals, dat die hem fataal werden. DRIEBERGEN Ruim tweehonderd bestuurders van personenauto's, vooral met ca ravan, hebben zich zaterdag ge meld bij de servicepunten aan de grens voor een vrijwillige check van hun voertuig. Overgewicht kwam bij 40 procent van de gecon troleerde caravans voor. Dat meld de de politie zaterdag. Ruim 30 pro cent van de auto's reed met te zach te banden. SITTARD Door kordaat optreden voorkwam een 47-jarige vrouw uit Brunssum zaterdag dat ze bij het pinnen in Sit- tard werd beroofd. Toen de vrouw haar geld uit pinautomaat wilde ha len, probeerde een jonge man het geld weg te grissen. De vrouw mep te de overvaller met een paraplu die ze in haar andere hand had. Ze ging daarmee zolang door tot de man zonder buit wegrende. utrecht - Als het erg warm is, zo is de uitdrukking, vallen de mus sen dood van het dak. Maar het zijn helemaal geen mussen die doodvallen, het zijn jonge gierzwa luwen, althans volgens Vogelbe scherming Nederland. Gierzwalu wen broeden net als mussen on der de dakpannen. Jonge gierzwa luwen verlaten het nest als de hit te te erg wordt. Maar dan krijgen ze meteen ook geen voeding en be scherming meer van de ouders. De jonge gierzwaluw kan nog niet voor zichzelf zorgen en sterft uit eindelijk van honger en dorst. Mus sen kunnen de hitte wel door staan. Deze vogels, die ook onder de dakpannen nestelen, gaan met de vleugels wijdgespreid en de bek open op de dakgoot zitten om warmte kwijt te raken. Pas als het koeler wordt, komen ze weer in be weging. tripoli - De Libische arts Sedig Bendala, die na de vliegtuigcrash in Tripoli het gewonde jongetje Ruben onder zijn hoede nam, is gisterochtend benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Ed Kronenburg, speldde in Tripoli het lintje op als beloning voor zijn inzet. De 9-jarige Ruben overleefde als enige van 104 inzittenden op 12 mei de crash van een vliegtuig van de Libische luchtvaartmaatschap pij Afriqiyah. Bendala opereerde hem aan zijn benen en vloog met de jongen mee toen hij werd terug gebracht naar Nederland. Mede dankzij Bendala heeft Ruben de crash overleefd, aldus Kronenburg. „De meest professionele zorg die Ruben kon krijgen, heeft hij ge had. Dat heeft diepe indruk ge maakt op mij en de mensen in Ne derland." Het team dat in Libië de vliegtuig crash van 12 mei onderzoekt, ge bruikt de verzamelde informatie om de laatste minuten van de rampvlucht na te bootsen met een vluchtsimulator. Dat zei voorzitter van de luchtvaartmaatschappij, ka pitein Sabri Shadi, zaterdag. Volgens Shadi gebruikt het Libi sche onderzoeksteam, dat verster king heeft van onderzoekers uit Frankrijk, Zuid-Afrika en Neder land, onder meer gegevens van de voicerecorder en van de rampplek om de situatie na te bootsen. De twee medewerkers van de On derzoeksraad voor Veiligheid ob serveren bij het onderzoek. Het duurt waarschijnlijk nog maanden voor het team met een conclusie komt over de oorzaak van de ramp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6