tussen rotsblokken 27 'El Loco' is even gek als intelligent Oscar Tabarez houdt zich vast aan wintertheorie Kaartje halve finale gaat al voor 15 euro Oranje heeft al 15 miljoen euro verdiend Oranje voor het eerst volledig in het oranje WK klaar voor Ajacied Lodeiro André Ooijer denkt na over Cyprus Sneijder krijgt eerste goal toegewezen Mathijsen sluit aan bij groepstraining maandag 5 juli 2010 door Roel Wiche JOHANNESBURG - In een ander tijd perk, lang geleden, gebeurde het nog wel eens dat het kleine Uru guay de grote aartsrivaal Argenti nië wist te verslaan. Kranten in Montevideo slepen dan gretig de messen en publiceerden spotpren ten van Argentijnse voetballers in een rokje. Het waren watjes, zo was de boodschap, en eigenlijk wa ren alle Uruguayanen het daarmee wel eens. De tijd dat Uruguay een wereld macht in het voetbal was en twee keer de wereldtitel greep (1930 en 1950) is al lang vervlogen, maar sinds afgelopen weekeinde kun nen de cartoontekenaars weer hele maal los gaan. Waar Brazilië (199 miljoen inwoners) en Argentinië (41 miljoen) een week van nationa le rouw ingaan na de ontluisteren de uitschakeling op het WK, viert het nietige Uruguay (3,5 miljoen inwoners) een ongekend feest. Niet alleen het bereiken van de eer ste halve finale sinds veertig jaar veroorzaakte een orkaan aan vreug de, maar zeker ook het leedver maak over het falen van de grote buurlanden. Brazilië-Argentinië was voor veel voetballiefhebbers dé droomfinale geweest. Nu is van het hevig afgebrokkelde Zuid-Ame rikaanse rijk alleen Uruguay nog over, een ministaat die als een kie zelsteentje ligt ingeklemd tussen de twee enorme rotsblokken Brazi lië en Argentinië. Ook de tegenstander van Uruguay in Kaapstad morgenavond, Neder land, is op de kaart een miniatuur- staat. Van de 32 WK-deelnemers is alleen Slovenië nog kleiner. Lan den als Engeland (51 miljoen inwo ners), Frankrijk (62 miljoen inwo ners) en Italië (58 miljoen inwo ners) hebben op papier een veel groter potentieel dan ons land (16 miljoen inwoners), maar hebben dat in Zuid-Afrika geen moment kunnen waarmaken. Nederland heeft zich vooral gewa pend tegen de omringende reuzen door een uitzonderlijk hoge orga nisatiegraad. De KNVB heeft meer dan een miljoen leden, met een structuur die tot in de diepste pori ën van het land reikt, van Amster dam tot Terhole. Het levert al ja ren een constante stroom van ta lent op waarvan uiteindelijk de top van de piramide, Oranje, profi teert. Uruguay, wat letterlijk 'rivier van de geschilderde vogels' bete kent, leunt in zijn strijd om te overleven tussen de grootmachten vooral op de passionele liefde voor het voetbal, die ooit door een Schotse spoorwegarbeider werd opgewekt. John Harley ontvlucht te Glasgow in het begin van de vo rige eeuw en groeide uit tot boeg beeld van topclub Penarol. Hij voerde de 'passing game' in: snelle, korte en elegante passes. Honderd jaar later staan er nog steeds erfge namen op om dat op het hoogste podium te laten zien. „We zijn niet met velen, maar het fantas tische is dat we toch grote spelers blijven produceren", oreert bonds coach Oscar Tabarez. „We moeten er voor zorgen dat we hier voor deel uithalen en dat we ons zo gaan organiseren dat we op hetzelf de niveau blijven. Of het nóg beter gaan doen." Tabarez zal ongetwij feld beseffen dat de 'coup van de kleine landen' een grote impact kan hebben op de moderne WK-geschiedenis. Sinds 1950, het jaar waarin Uruguay het grote Bra zilië in het eigen Maracana ver sloeg in een legendarische finale, is geen enkele kleine natie er meer in geslaagd om de wereldtitel te grijpen. Brazilië, Duitsland, Italië, Engeland, Argentinië en Frankrijk dansten om het goud, in een toer nooi waarin het gewicht van de underdogs altijd te licht bleek. Ne derland óf Uruguay kan een einde aan die traditie maken, op 11 juli in Soccer City. door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Het bijgeloof van Oscar Tabarez reikt ver. In de aanloop naar de halve finale tegen Oranje heeft de bondscoach vertrouwen in zijn ploeg, maar laat hij ook zijn 'wintertheorie' niet los. Vóór het WK in Zuid-Afrika werd de mondiale titel strijd vier keer in een land georganiseerd dat onder de evenaar ligt. Het was daar op dat moment dus offi cieel winter en vier keer ging een Zuid-Amerikaans land met de titel aan de haal. Uruguay won in 1930 in eigen land en zegevierde twintig jaar later in Brazilië. De Brazilianen wonnen het WK zelf in 1962 in Chili en Argentinië ging als gastheer in 1978 met de Cup aan de haal. Is het toe val? Tabarez denkt van niet en houdt zich daar nu ook een beetje aan vast. In Zuid-Afrika zijn de winter se temperaturen voelbaar en van alle Zuid-Ameri kaanse landen is na de uitschakeling van Chili, Brazi lië, Argentinië en Paraguay alleen Uruguay nog over. De formatie van Tabarez wil zondag de eindstrijd spe len. „Natuurlijk wordt het een lastige opdracht", be kent Tabarez. „Nederland heeft nog geen wedstrijd verloren, het heeft geweldige spelers en veel afwisse ling in het spel. Zij starten als de favoriet. Maar voor ons is niets onmogelijk." JOHANNESBURG De halve finale op het WK tussen het Nederlands elftal en Uruguay wordt morgen waarschijnlijk niet voor volle tribunes gevoetbald. Veel Brazilianen betwijfelden niet dat hun ploeg de laatste vier van het WK zou bereiken. Ze waren daarom al voor de start van de mondiale eindronde in het bezit van toegangsbewijzen voor de hal ve eindstrijd in Kaapstad. Veel supporters van de vijfvoudig wereldkampioen boden direct na de nederlaag tegen Oranje (2-1) in Port Elizabeth kaarten aan. Fans van het Nederlands elftal konden al voor 15 euro tickets voor de hal ve finale tegen Uruguay kopen. JOHANNESBURG Het Nederlands elftal heeft al 15 miljoen euro aan premies op het WK in Zuid-Afrika verdiend. We reldvoetbalbond Fifa keert 18 mil joen dollar, omgerekend zo'n 15 miljoen euro, uit aan alle halve fina listen op de mondiale eindronde. De wereldkampioen ontvangt 30 miljoen dollar. De verliezend fina list incasseert 24 miljoen dollar en de winnaar van de troostfinale 20 miljoen dollar. De meeste nationa le bonden geven een deel van deze inkomsten aan de trainers en spe lers. De KNVB doet geen medede lingen over het premiestelsel. Vol gens onbevestigde berichten krij gen de spelers bijna 300.000 euro als ze wereldkampioen worden. JOHANNESBURG Het Nederlands elftal voetbalt mor gen de halve finale van het WK te gen Uruguay voor het eerst tijdens het WK in een compleet oranje te nue. Dat heeft de KNVB gisteren la ten weten. De spelers van bonds coach Bert van Marwijk dragen in Kaapstad geen zwarte maar oranje broek. Maarten Stekelenburg trekt net als tegen Brazilië (2-1) een geel keepershirt aan. Oranje won slechts eenmaal van Uruguay. Dat gebeurde op 15 juni in de groepsfase van het WK van 1974 (2-0). Johnny Rep scoorde tweemaal. Uruguay versloeg het Nederlands elftal op de Spelen van 1924 en 1928. Oranje verloor in 1980 in Montevideo met 0-2. JOHANNESBURG - Voor Ajacied Ni colas Lodeiro is het WK voetbal in Zuid-Afrika voorbij. De 21-jarige middenvelder van Uruguay heeft vrijdag in de kwartfinales tegen Ghana een breukje in zijn rechter voet opgelopen. Daardoor kan hij bij het mondiale toernooi niet meer in actie komen. Lodeiro mist onder meer het duel met Nederland in de halve finales, morgen in Kaapstad. Het WK is voor de jonge debutant ongeluk kig verlopen. In de eerste groeps wedstrijd tegen Frankrijk (0-0) kreeg hij als invaller de rode kaart. Lodeiro is de tweede Ajacied die de kraker tegen Nederland mist. Topscorer Luis Suarez is geschorst na zijn rode kaart tegen Ghana. JOHANNESBURG André Ooijer speelt volgend sei zoen mogelijk op Cyprus. De verde diger van het Nederlands elftal be vestigde gisteren dat de club AEK Larnaca in hem is geïnteresseerd. Jordi CruijfF werkt bij Larnaca als technisch directeur. Hij heeft de bijna 36-jarige verdediger een aan bod gedaan. Ooijer neemt pas na het WK een beslissing over zijn toe komst. PSV liet onlangs weten niet met de vrije verdediger verder te willen. De Amsterdammer speelde in Ne derland voor FC Volendam, Roda JC en PSV. In het buitenland was Ooijer drie jaar actief bij Blackburn Rovers. JOHANNESBURG Wesley Sneijder heeft toch het eer ste doelpunt van Nederland in de kwartfinale van het WK tegen Bra zilië op zijn naam gekregen. De technische studiegroep van de we reldvoetbalbond Fifa heeft dit zater dag bepaald. Het doelpunt in de 53e minuut werd aanvankelijk toe gewezen aan de Braziliaanse mid denvelder Felipe Melo. Hij schamp te een schot van Sneijder met het hoofd waarna de bal in het doel vloog. „Schoten op doel die wor den aangeraakt mogen worden aan gemerkt als eigen doelpunt, maar in dit geval heeft de studiegroep be sloten het doelpunt aan de aanval lende partij toe te kunnen", staat op de Fifa-website. JOHANNESBURG Joris Mathijsen heeft gisteren de groepstraining van het Nederlands elftal hervat. De verdediger had geen last meer van de knieblessure die hij vrijdagmiddag in de aan loop naar de kwartfinale van het WK tegen Brazilië (2-1) opliep. Ro bin van Persie oefende tijdens de besloten training van Oranje nog individueel. Van Persie raakte tijdens de kracht meting met Brazilië geblesseerd aan zijn linkerarm. Hij liet zaterdag net als Mathijsen een scan in een ziekenhuis maken. De medische staf van het Nederlands elftal maak te vervolgens bekend dat beiden te gen Uruguay in actie kunnen ko men. door Noirbert Kleinherenbronk JOHANNESBURG - Sebastian Abreu, ook wel 'El Loco' (De Gek) ge noemd wegens zijn grillige levens- en speelstijl, vindt zichzelf aller minst een idioot. De 33-jarige re- servespits. van Uruguay maakte vrijdagavond in Johannesburg in de kwartfinale tegen Ghana (1-1, 4-2 na strafschoppen) furore met een vlekkeloze uitvoering van de Panenka-penalty. Met zijn subtiele lobje recht door het midden verzekerde de vervaar lijk uitziende aanvaller zijn ploeg van een historische plaats in de halve finale van het WK, met Ne derland morgenavond in Kaapstad als tegenstander. Abreu reageerde gisteren origineel op de vraag of je gek moet zijn om als invaller op zo'n belangrijk moment zo'n zeld zame strafschop te nemen. „Was Zidane gek toen hij in de WK-finale in 2006 tegen Italië het zelfde deed? Ik dacht het niet. Het werd magie genoemd. Dat was het bij mij ook. Ik moest een keuze maken. Ik wilde er zeker van zijn dat die bal erin ging. Daarom nam ik die strafschop op deze manier." Aanvoerder Diego Lugano sloot een lichte mentale afwijking bij Abreu evenwel niet uit. „Eigenlijk zijn we wel een beetje gewend aan gekke dingen bij hem. Het was ze ker ook niet de eerste keer dat hij zo'n strafschop nam." Lugano sprak ook vol lof over Abreu. „Hij heeft kwaliteiten, maar hij is even gek als intelligent. Hij bestudeert tegenstanders en keepers uitvoe rig. Sebastian is een slimme en moedige man." Abreu is een voetbalnomade. Hij speelde al voor zeventien verschil lende clubs in zeven verschillende landen. Door de absentie van de Ajacieden Luis Suarez (geschorst) en Nicolas Lodeiro (geblesseerd) krijgt 'El Loco' wellicht tegen Oran je een kans in het basisteam. De stoere Uruguayaan is er klaar voor. „Ik heb vertrouwen in mezelf en in de ploeg. De wereldtitel is echt niet onmogelijk. Als het een poli tieke of commerciële kwestie zou zijn, zouden wij als klein land te gen de grote wereldmachten kans loos zijn. Maar in voetbal weet je het nooit. Het blijft elf tegen elf. We kunnen absoluut toeslaan." Abreu stift a la Panenka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57