2ó|spor Een kiezelsteentje ingeklemd Van Marwijk predikt 'positieve arrogantie' Brok in keel Nederland en Uruguay kennen hun missie: voor het eerst sinds 1950 kan een ministaat de wereldtitel grijpen. Uruguay was zelf de laatste die dat lukte. maandag 5 juli 2010 door Bert Maalderink Het gebeurt zelden dat ik geraakt word door een sportprestatie en na af loop met een snik inter views sta te maken. Ik had het na de olympische schaatssuccessen van Gerard van Velde, Ireen Wüst en Mark Tuitert. En na de kwartfi nale Nederland-Argentinië op het WK van 1998 in Frankrijk. Toen Frank de Boer zijn geweldige diep tepass had verstuurd, Dennis Berg kamp fantastisch afrondde en Oranje de halve finale bereikte. Af gelopen vrijdag moest ik weer moeite doen om mijn stem onder controle te houden. In de rust van Nederland-Brazilië had ik sms-contact met het thuis front. Dat ging vooral over de reis terug naar Nederland. We hadden in de eerste helft ook al een paar keer berichten heen en weer ge stuurd. Mijn vriendin meldde zich na twintig minuten met de vraag of ik er nog vertrouwen in had. Mijn antwoord: „We winnen, met 2-1." Maar een kwartier later stuur de ik een srns met de boodschap dat Oranje een afgang stond te wachten, en mij ook; naar huis. Na de pauze waren er niet meteen tekenen dat de wedstrijd zou kan telen. Zelfs niet na de 1-1. Bij dat ra re doelpunt dacht ik wel direct aan een uitspraak die Wesley Sneijder een paar dagen eerder in m'n mi crofoon deed. Ik had het met hem over de zwakke punten van de Bra ziliaanse doelman Julio Cesar, ploeggenoot van Sneijder bij Inter. Hij zei: „Bij voorzetten van de zij kant is-ie niet bepaald een held." Daar maakte Wesley Sneijder in de 54e minuut bewust en dank baar gebruik van. In de 68e minuut wist ik helemaal niet wat ik zag. 1\vee dagen ervoor had ik vanuit het struikgewas waargenomen dat Oranje tijdens de besloten training oefende op hoekschoppen. Arjen Robben nam ze, Robin van Persie, Dirk Kuijt en Wesley Sneijder bewogen zich voor het doel. Maar takken be namen mij een perfect uitzicht. Conclusie: de hoekschop waaruit Sneijder de 2-1 scoorde, was ruim 48 uur daarvoor ingestudeerd. Net voor het eind van de wed strijd liep ik naar m'n interviewpo sitie op het veld. Daar aangeko men klonk meteen het laatst fluit signaal. De halve finale was een feit en van naar huis gaan was geen sprake. Vlak voor m'n neus zag ik Oranje-spelers over elkaar heen buitelen van blijdschap. Van die beelden kreeg ik het even te kwaad. Maar ik herpakte me en in terviewde de man van de wed strijd Wesley Sneijder. Mijn stem klonk als altijd, geen spoor van emotie. Twintig minuten later kwam ik Sneijder in de catacomben toeval lig weer tegen. Hij zei één zin: „Ik heb je betrapt op een emotioneel moment, hahaha." Wesley Sneijder had de brok in m'n keel niet gehoord, maar wel gezien. NEDERLAND-URUGUAY De Uruguayaan Andres Scotti viert de kwalificatie voor de halve finale met een pluchen eendenkop. foto Fernando Vergara/AP n :s3S3333$ag8! mmmsm door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Johan Cruijff heeft het geregeld over 'positieve arrogantie'. Bert van Marwijk houdt wel van die term. „Kom maar op, hier zijn we", bedoelt de bondscoach. Hij heeft het terugge zien tijdens de gewonnen kwartfi nale tegen Brazilië en wil het deze week ook nog graag kunnen waar nemen. „Want het maakt je ster ker, als je het op een positieve ma nier uitdraagt." Van Marwijk heeft afgelopen week einde niet te lang nagenoten van de historische zege. Net als zijn spelers is hij met de halve finale be zig, morgenavond in Kaapstad te gen Uruguay. Dat Luis Suarez na zijn rode kaart tegen Ghana ont breekt bij de Zuid-Amerikanen ziet Van Marwijk niet meteen als een voordeel. „Want wij kennen Luis door en door. En als één van je beste spelers niet meedoet, kan dat je elftal vaak ook sterker ma ken." De fouten die tegen de Brazilianen werden gemaakt, zijn uitgebreid geanalyseerd. Zijn selectie is com pleet. Joris Mathijsen trainde giste ren weer mee, net als Robin van Persie, die vrijdag een blessure aan de elleboog opliep. Van Marwijk rekent zich niet rijk, nu Oranje in de halve eindstrijd staat. „Over een finale denk ik niet na. Het duel met Uruguay wordt een ge vaarlijke wedstrijd. Het zijn vech ters, ze staan niet voor niets in de halve finale. De manier waarop ze voetballen, daar houd ik wel van." Ze spelen stuk voor stuk voor volk en vaderland, weet Van Marwijk. Hij heeft ook gehoord dat de eufo rie in Uruguay groot is, net als in Nederland. Van Marwijk: „Mis schien is het wel goed dat we er hier niet te veel van meekrijgen. Dat kan een team negatief beïn vloeden. Straks gaan we nog den ken dat we het WK even makke lijk gaan winnen. Maar zo werkt het niet. We mogen niet dezelfde fout maken die we in het verleden op WK's hebben gemaakt. Tegen Brazilië heb ik genoten van de ma nier waarop we terug in de wed strijd kwamen. We gooiden de schroom van ons af. Dat is eigen lijk een nieuw fenomeen." Van Marwijk loopt ook niet weg voor de realiteit. „We hadden de wedstrijd tegen Brazilië ook in het eerste kwartier kunnen verliezen. Wij willen graag ons eigen spel spelen en daarnaast de tegenstan der tactisch bestrijden. Maar dat is soms moeilijk. Het is mooi om dan te zien dat de mentaliteit aan wezig is om de boel om te keren." De bondscoach is trots op wat zijn spelers hebben laten zien. „Aan de zijlijn kan ik dan echt genieten, omdat je beloond wordt voor alle verrichte arbeid. Dat geeft een goed gevoel, maar ik loop echt niet een hele dag rond met de ge dachte: wat ben ik trots!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56