sport i 23 vaker een zootje van 1 0; De koerstrui (t Armstrong pakt een paar seconden op concurrenten Armstrong: drukte is zegen én vloek Merckx: organisatie treft geen blaam Veertien fietsen na proloog door scanner Al drie renners uit de Tour Joop Alberda had geen andere keus Landis beschuldigt Armstrong opnieuw F\ >r maandag 5 juli 2010 „Het voelt heel raar aan om hier vandaag te zijn. Op een prachtige dag als vandaag wil je alleen maar koersen." Tom Boonen, door een knieblessures toeschouwer in Brussel door Edward Swier BRUSSEL - Gebrek aan respect; het is een maatschappelijk probleem. Collegialiteit, sportiviteit, de be grippen vervagen. En doen zeker in de-wereld-die-sprinten-heet al lang geen opgeld meer. De messen zijn geslepen, er vallen meer en meer slachtoffers. Gisteren liep de aankomst van de eerste Touretappe in Brussel volle dig uit de hand. In de laatste twee kilometer kwamen renners uit het peloton tot drie keer toe ten val. Mark Cavendish, Oscar Freire, Ty ler Farrar, zelfs klassementsleider Fabian Cancellara, ze hadden alle maal hun malheur.- Terwijl om hem heen collega-ren ners de asfaltkorrels uit hun schaaf wonden peuterden en hoofdschud dend de schade aan hun materiaal bekeken, gaf de verrassende ritwin naar Alessandro Petacchi zonder blozen aan 'erg blij' te zijn met zijn terugkeer in de Tour. „Ik heb het gemist." De stress, de wanorde, het geknok om de ideale positie, de zenuwach tige aanloop naar de sprint, de val partijen; Petacchi zei het na 2004 daadwerkelijk gemist te hebben. De Italiaan won twee weken terug nog een massasprint-met-val in de Ronde van Zwitserland. Ook daar duikelde Cavendish en kreeg hij een groot deel van het pak over zich heen. „Ditmaal waren er nog genoeg over om te kloppen", wil de de Italiaan geen vergelijking ma ken. Van een feeststemming was slechts bij Petacchi sprake, de rest van het peloton mokte, vloekte, schold, wees met de boze vinger. Chaos was troef op de streep. Klei ne groepjes passeerden discussië rend de finishlijn, velen likten fi guurlijk hun wonden. Tijdverlies werd hen niet aangerekend, de crashes gebeurden immers in de laatste twee kilometer. Geestelijk was er meer schade. Bij Tyler Farrar bijvoorbeeld. De Gar- min-sprinter was al verlost van Ca vendish, had ook een tweede val partij ontweken, maar kreeg niet de kans om voor zijn eerste ritzege in de Tour te sprinten. De queeste eindigde op 200 meter van de streep, met de hele fiets van Lloyd Mondory in zijn achter wiel. „En dat terwijl Tyler perfect zat", verzuchtte ploeggenoot Mar- tijn Maaskant. Volgens David Mil lar was hun ploeggenoot 'klaar om iemand te vermoorden'. De Brit vond dat er niks mis was met de route. Zonder een spier te vertrek ken: „Er werd alleen te hard gere den." Millar zag de Colum- bia-trein van Cavendish de bocht naar de finishstraat te hard invlie gen. Cavendish zelf kon de bocht niet houden en vloog schouder aan schouder met Freire tegen de grond. Ook Fabian Cancellara lag op de enorme hoop renners die bij de valpartij vlak voor de finish hard met het asfalt in aanraking kwa men. De Zwitser leek flink ge raakt, maar krabbelde uiteindelijk zonder ernstige blessures overeind en fietste toch nog nog lachend over de finish. „Het was de hele dag nerveus, maar de finale hier was pas echt gekkenwerk", mop perde hij. Het is de mores van sprinters om niet al te nadrukkelijk met de vin ger naar elkaar te wijzen. Liever zeggen ze voor de buitenwacht dat het zo gevaarlijk is omdat, in tegen stelling tot een jaar of tien terug, veel niet-sprinters zich voorin de groep willen handhaven. Ook nu noemde Freire, die in Zwitserland al geërgerd had gesproken over het gebrek aan respect in het peloton, geen namen. Maar was hij niette min hard in zijn oordeel. Met licht gekwetste schouder en heup: „Dit is toch niet normaal, het wordt steeds gevaarlijker. Het is de bedoe ling dat je een bocht goed rondt, dat je op de fiets blijft zitten. En wat doen ze, ze vallen!" De drievoudig wereldkampioen acht de tijd rijp voor zwaardere maatregelen. Deklassering is hem niet genoeg meer. „Ze zouden moeten overwegen renners die een verkeerde, domme manoeuvre maken uit koers te zetten." De messen zijn geslepen. Maar mis schien is een goed gesprek tussen de snelle jongens meer op zijn plaats. Lance Armstrong bleef zaterdag met zijn vierde plaats in de pro loog alle andere kanshebbers op de eindzege voor. Alberto Contador leverde het minst in, maar kijkt na de proloog toch tegen een achterstand van vijf tellen aan. De verliezen van de voornaamste klassementsrenners ten opzichte van Armstrong: Alberto Contador. (Astana) op 5 se conden, Alexander Vinokoerov (Astana) op 16, Roman Kreuziger (Liquigas) op 16, Cadel Evans (BMC) op 17, Robert Gesink (Rabo bank) op 29, Carlos Sastre (Cervé- lo) op 32, Ivan Basso (Liquigas) op 33, Denis Mentsjov (Rabobank) op 34, Bradley Wiggins (Sky) op 34, Frank Schleck (Saxo) op 35, Christi an Vandevelde (Garmin) op 38, An dy Schleck (Saxo) op 47, Damiano Cunego (Lampre) op 51. BRUSSEL „Het is een zegen dat het wielren nen hier zo leeft", vond Lance Armstrong na de eerste touretappe die door Nederland en België leid de. „Maar het is ook een vloek. Al die toeschouwers maken de renners nerveus", aldus de Amerikaan die aan zijn laatste Tour bezig is. „Het was een gekkenhuis, vooral in de laatste kilometers", vertelde de Amerikaan die ook tot stilstand kwam door een van de valpartijen in de finale. „Het blijft een wonder baarlijk fenomeen om te zien hoe intens de Tour wordt beleefd in vergelijking met andere koersen." BRUSSEL De eerste etappe van de Tour was bedoeld als eerbetoon aan vijfvou dig tourwinnaar Eddy Merckx, die in juni zijn 65e verjaardag vierde. Op het podium kreeg hij uit han den van Bernard Hinault een trui met de kleuren van alle leiderstri cots uit de Tour. Met het verloop van de rit kon Merckx vrede heb ben. „Je kunt de organisatie niets verwijten. Een rechte lijn van 1800 meter is toch lang genoeg? Het zijn de renners zelf die de schuld dra gen. Als je niet wilt remmen en uit de weg wilt gaan voor iemand die sneller is, moet je niet schrikken dat er hommeles van komt." ROTTERDAM De jury van de Ronde van Frank rijk heeft na de proloog van veer tien renners de fietsen door de scanner gehaald. Een van de twee- wielers was die van proloogwin naar Fabian Cancellara. Hij werd extra gecontroleerd op ongeoor loofde hulpmiddelen. De jury liet zaterdagavond weten dat alle fiet sen goed zijn bevonden. De maatregel is een gevolg van het gerucht eerder dit seizoen dat Can cellara gebruik zou maken van een hulpmotortje. Cancellara noemde de maatregel van de UCI lachwek kend. De komende weken zullen er meer steekproeven zijn. ROTTERDAM Voor de Zwitser Matthias Frank, de Portugees Manuel Cardoso en de Australiër Adam Hansen is de 97e editie van de Ronde van Frankrijk al voorbij. Frank (BMC) en Cardoso (Footon) kwamen zaterdag tijdens de pro loog op het glibberige parkoers ten val. Beiden konden vanwege hun verwondingen gisteren niet meer van start gaan. Adam Hansen (High Road Colum bia) kwam al vroeg in de eerste etappe ten val. Hij reed de koers uit, maar in het ziekenhuis in Brus sel bleek dat de Australiër enkele botbreuken heeft opgelopen. ROTTERDAM Joop Alberda had zich een betere tourstart kunnen voorstellen voor Cervélo, de ploeg waarvan de oud-volleybalcoach zich 'general manager' mag noemen. Vrijdag moest hij zijn renner Xavier Floren- cio naar huis sturen wegens over treding van de huisregels. Toen be kende Florencio dat hij op eigen houtje een middel had gebruikt te gen aambeien. „De gedragscode die we met z'n allen hebben afgespro ken liet ons verder geen keus", al dus Alberda. Omdat de ploeglei dersvergadering al was geweest, was er geen mogelijkheid meer een andere renner op te stellen. WASHINGTON De Amerikaan Floyd Landis heeft opnieuw zware beschuldigingen geuit richting oud-ploeggenoot Lance Armstrong. In het artikel 'Blood Brothers' gaat hij in de Wall Street Journal nog dieper in op sys tematisch doping bij US Postal, waar groeihormonen, epo, testoste ron en epo zouden zijn gebruikt. Volgens de krant hebben zich ook drie andere oud-renners van de ploeg verklaard dat er sprake was van doping in de tijd dat Armst rong de kopman was. Landis meldt ook dat in de Tour van 2004, die- Armstrong won, bloedtransfusies werden gedaan. >tc£ Het liefst was hij er zaterdag in de proloog mee gestart. Maar de Tour directie hanteert tegenwoordig de regel dat de winnaar van het jaar ervoor niet meer in die gele trui aan de vol gende editie mag begin nen. Dit tri- 1 cot van Al berto Contador is in het bezit van Henk Theuns, foto graaf en verzame laar. Zijn collectie telt meer dan drie duizend shirts. De komende drie we ken ziet u er elke dag één van. Op Contadors shirt staan niet één, maar twee krab bels. Niet alleen de Spanjaard zet te zijn handtekening, ook Rini Wagtmans tekende het geel. Wagt- mans, een goede vriend van Theuns en mede-aanstichter van zijn verzamelwoede, had vorig jaar een belangrijke rol bij Astana. Nadat de sponsors uit Ka- lcl mirmm zachstan geld niet meer wilden stor- y ten, dreigde een vroegtijdig einde aan het sei zoen te ko men. Dat Lance Armstrong niet be paald op één lijn zat met Contador droeg ook al niet bij aan de rust bin nen het team. Con tador kreeg te ma- ken met zware psy chologische druk, maar hield stand en bracht het geel in Parijs. Wagt mans laveerde, als vriend van Alexander Vinokoerov, overal tus sendoor. Dit geel was ook een beetje zijn geel. .J0 Maarten Tjallingii 'neemt' de Ersamusbrug. foto Marco Swart/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53