r Sprinters maken er steeds rt De klus zit erop Nederlandse renners voor Rinus Verboom door orkaan van lawaai 22 Ivo Opstelten 3 Drie valpartijen in de laatste kilometer ontsieren de eerste etappe van de Tour de France. Oscar Freire pleit voor zware straffen voor veroorzakers. Contract verlengd maandag 5 juli 2010 door Mart Smeets TOUR DE FRANCE Het aantal etappezeges van Ales- sandro Petacchi in de Tour. In 2003 won hij er vier, dit was zijn vijfde. Toen hij de avond was in gelopen zei iemand ach ter zijn rug: „Eigenlijk is hij een best te pruimen WD'er", en iedereen knikte. Ivo Opstelten (niemand wist pre cies zijn leeftijd) was met een mooie foto gekomen, maar liep zonder die bijzondere plaat weer weg: een grapjas landgenoot had het nodig gevonden nou juist dat kleinood in de duisternis van de Rotterdamse nacht te pikken. Opstelten nam het verlies als een man. Zoals hij alles neemt zoals het op hem afkomt: met humor, met iets van prachtige, zelfs ontwapenend overkomende naïviteit en een zon nige lach. Ja, hij haalde ooit de Tour naar de havenstad en ja, dat was eigenlijk best wel leuk en er tussendoor deed hij nog even een invalbeurtje in Tilburg en nu? Hij wil aan de basis staan van een Oranje gekleurd sportland dat Ne derland heet. En als hier, in 2028 nog een beetje Olympisch gehuppeld kan wor den, dan is hem dat ook goed. Dat we geen echte sportcultuur hebben, mag zo zijn, dan verande ren we dat toch. Zo redeneert hij, met de joviale gedachte van een echte liberaal. Op zijn manier dus: voortvarend, niet geremd door scherpe kritiek die hem op een afstand van enkele lichtjaren passeert, niet echt inge wijd in de sjofele staat van dienst van sportief Holland, maar ach, het leven is mooi, er liggen uitda gingen en met beschaving en vol doende manieren en een beetje bassen en brommen, komt een mens een heel eind. Echt, Ivo Opstelten stond zater dagnacht even perplex. Hij had een mooie ereprijs overgehouden aan al die besprekingen met de Tourdirectie; het was slechts een foto. En er was een onverlaat, een zielige ziel, een dommerik, een mens zonder gevoel, dat juist die foto in een lijstje gejat had. Ach ja, het was gegaan zoals het ge gaan was. Als een echt liberaal snoof hij de avondlucht op en keek rond: cocker spaniël ogen, zag ik. Een goed teken. Trouw. Geen vloek, geen boos woord, geen rimpeling. Maar het opperwe zen hoorde hem brommen. Hij gaf de aanwezigen een hand en liep de nacht in. Zijn basstem werd nog eenmaal gehoord: „Ik vond het erg gezellig, dank." ROTTERDAM - Bram Tankink en Grischa Niermann hebben kort voor de Tourstart hun contract met de Raboploeg verlengd. Tankink, die bezig is aan zijn vijf de jaar bij de bankploeg, is nu tot en met 2012 aan het team verbon den. De Duitser Niermann, die al twaalf jaar onder contract staat, te kende voor één jaar bij. Beide ren ners rijden de Tour. Alessandro Petacchi verslaat het restant van het peloton in de straten van Brussel. Links nummer twee, de Australiër Mark Renshaw. foto Laurent Rebours/AP door Frits Bakker ROTTERDAM - Zijn laatste gewichti ge klus was de keuring van het par koers. Daarna droeg Rinus Ver boom het traject over aan de orga nisatoren van de Tour. „Dat vond ik een speciaal moment", zei de Goesenaar, die tijdens de proloog ontspannen een kopje koffie dronk in het Tourdorp. Voor de Zeeuw zit een druk jaar erop. Hij werd vanaf het moment dat Rotterdam de Tourstart kreeg betrokken bij de organisatie, met de opdracht om de randevenemen- ten mede te organiseren en te on dersteunen. „We gingen scholen langs om kinderen op de fiets te krijgen, ik ging langs allerlei projec ten om het fietsen te promoten. Dat is allemaal prima gelukt." Het zwarte gat ziet Verboom nog Rinus Verboom (links) bij een Tour-bakfiets. niet op zich afkomen. „Ik ga bin nenkort met een ploeg naar China en met mijn vrouw ga ik naar Au stralië voor het WK. Maar daarna? Ik moet het eens bekijken. Er komt wel weer wat op me af" BRUSSEL - Bij Maarten Tjallingii, de eerste Nederlander die zaterdag van start ging in de proloog, kwam de adrenaline uit zijn te nen. Bram Tankink hoorde de echo van het publiek in zijn hoofd en Robert Gesink kreeg oorsuizin gen van het lawaai. Zelfs de ervaren Koos Moeren hout, normaal niet zo snel van de kook te brengen, wist niet hoe hij het had toen hij door de Rotter damse binnenstad reed. „Dit wa ren de 'best games ever' zoals ze dat bij de Olympische Spelen zeg gen. Ik reed door een muur van la waai. Het was zo bijzonder dat ik moest opletten dat ik niet vergat om te trappen." Geen Nederlandse renner die za terdag niet met kippenvel door Rotterdam fietste. De honderddui zenden langs het parcours produ ceerden zoveel decibels dat de ou verture van de Tour een zintuig lijke ervaring zonder weerga werd. „Het was enorm kicken. Het en thousiasme was zo groot dat ik in het begin moest oppassen dat ik me niet opblies. Pas toen ik in de gaten kreeg dat dit niet zou gebeu ren, durfde ik de gaskraan volledig open te draaien", zei Niki Terps tra. Nog nagenietend van de or kaan aan geluid, had Gesink ook een goed gevoel over zijn eigen op treden in Rotterdam. „Het ging best lekker, zeker voor iemand die geen specialist is. In de bochten heb ik wat tijd verloren omdat ik geen risico's wilde nemen. Met een nat wegdek moet je altijd op passen", analyseerde Gesink de gekste proloog uit zijn carrière. „Wat een lawaai. Vooral op de Erasmusbrug was het extreem."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52