Zomers tochtje door massale drukte ORANJEPLEIN NL 28 en 29 30 en 31 TOUR DE FRANCE Zeeland loopt uit voor wielerfestijn Niki Terpstra niet fris aan de start Eén gewonde bij Tour-doorkomst De kopgroep, met Raborenner Lars Boom aan de leiding, rijdt over Neeltje Jans. Rechts in geel shirt oud-gedeputeerde Poppelaars. foto Ruben Oreel door Frits Bakker neeltje jans - Het witte zomer hoedje van Toine Poppelaars buigt voorover om maar niets te missen van de sprint op Neeltje Jans. Daar komt Lars Boom al aan. Hij mag van zijn medevluchter de aller eerste Toursprint winnen. De mas sa juicht en klapt voor de Neder lander van Rabobank en ziet even later het Tourpeloton voorbijra- Het is zonnig, met een klein zucht je wind en de dag is nog lang. Het vijfkoppige gezinnetje, gehuld in de oranje kleuren van het Neder lands elftal, heeft de camper aan het eind van de Stormvloedkering geparkeerd. „We gaan voor het eerst in ons leven de Tour in het echt zien", zegt de vrouw, die net wat blauwe bloemetjes uit het gras heeft geplukt. De Zeeuwse sportwereld, met veel gebruinde koppen van voormalige coryfeeën, heeft zich verderop op Neeltje Jans verzameld. Duizend genodigden komen kijken naar de Tour en genieten van wat het rijke Zeeuwse leven heeft te bieden. „Hé, lang niet gezien, goh, jij ook bij de Tour?" De treurnis van de gemiste Tour etappe heeft geen wrang gevoel na gelaten. Wie goed kijkt ziet even la ter lan Peter Balkenende in één van de volgauto's achter de kop groep. „Hij zal er toch wel op tijd weer zijn uitgestapt, vóór die mas sale valpartijen in Brussel", klinkt het later, als de rit is afgesloten en het zomerse tochtje door Zeeland zo'n bizar slot heeft gekregen. Het is ruim twee uur na de start, de eerste kennismaking met Zee land is overweldigend. Met hele horden zijn de wielerfans en ande re belangstellenden uitgerukt voor een dagje Tour. De campers staan er al in de vroege ochtenduren, het vroege zonnetje zorgt voor een aangenaam verpozen. Zo tegen elf uur spreekt Karla Peijs op Neeltje Jans de gasten toe. „Wij zijn een land dat zorgt voor al zijn kinderen", zegt ze op het podium 0 dat Zeeland en de fiets moet pro moten. „De boeren krijgen wat ze willen, de zeilers in de Delta week en nu ook de renners in de Tour. Ik wens u allen een fijne dag toe en laat het alstublieft een beetje waaien." Dat doet het ook wel, de wind staat een béétje op kop, maar niet genoeg om het peloton uit elkaar te slaan. Het enige obstakel bij het binnen rijden van Zeeland is een bruine hond die plotseling in het peloton opduikt en voor een vervelende valpartij zorgt. Johnny Hoogerland heeft de vip party op Neeltje Jans gemist. „Mis verstandje", zegt hij. „Ik ga maar eens in Kruiningen kijken als ze langskomen." Zijn vader, Cees, is er wel. Hoe het nou met Johnny is? „Ik laat hem maar een beetje met rust, hij zit in een dipje." Tuurlijk, zeggen de ken ners, geen Giro, geen klassiekers, geen Tour. De Stormvloedkering komt rond twaalf uur tot leven als de reklame- karavaan er met veel lawaai pas seert. Peter van der Vleuten, een neef van ex-profrenner Jos, staat dansend en springend langs de kant. „Je moet zorgen dat je alleen staat en je moet wat geks doen, dan krijg je altijd wat." Maar alleen staan op de Zeeuwse wegen op deze Tourdag is er even niet bij. De toeschouwers staan in de bocht na de Stormvloedkering („bocht zeven van Alpe d'Huez", staat er op de weg gekalkt) al vier, vijf rijen dik. En dat blijft de hele etappe zo. De beelden onderweg zijn pakkend, van volle tribunes tot lange tafels met Franse braspar tijen. En later, als de relatieve Zeeuwse rust omslaat in de hectiek van de finale, blijkt dat de Belgen nog massaler zijn uitgelopen voor de Tour dan de Zeeuwen. Maar toch? We hebben de Tour die we al zo lang wilden hebben toch nog gekregen. Dat zullen veel wielersupporters zich nog jaren herinneren. Argentinië vernederd door het nieuwe Duitse totaalvoetbal Maandag 5 juli 2010 Nadal ontfermt zich op Wimbledon over erfenis van Federer Tip? sport@pzc.nl Tourblog Kik voor meer Tour op het blog van Frits Bakker en René Schrier: www.pzc.nl/blog/tourdezelande/ STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto ROTTERDAM Niki Terpstra is gisteren ziek aan de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk begonnen. De renner van Milram kampte met lichte koorts. De Nederlands kampioen was de beste Nederlander in de proloog. Hij werd zestiende op 36 seconden van winnaar Fabian Cancellara. „Ik had niet verwacht dat ik aan de start zou staan. Ik voelde me be roerd", zei Terpstra nadat hij giste ren de finish in Brussel was gepas seerd. „Na het ontbijt knapte ik op. Gelukkig heb ik de finish gehaald." RILLAND Politie Zeeland kijkt tevreden te rug op de doorkomst van de Tour de France door Zeeland. Er deed zich één incident voor waarbij een toeschouwer gewond raakte. Dit ge beurde rond 14.00 uur op de Oude Rijksweg bij Rilland. Daar reed de bestuurder van een auto uit de re clamekaravaan de berm in. Daarbij raakte hij een vrouw die langs de kant van de weg in een stoeltje zat. De vrouw werd met vermoedelijk een gebroken been, overgebracht naar het ziekenhuis. O//VOETBAL NOR W.ttiie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51