io zeeland 'Zwembad heeft een Stuwen worden beter passeerbaar voor aal Cadzand heeft weer een travalje Vulkaan Kruispunt Finlandweg gaat op de schop Man aangehouden wegens mishandeling Dronken vrouw botst op andere auto CU wil verlichting 's nachts dimmen Nieuwe muzikanten Geduld Overwint Herinneringen aan het schippersinternaat almanak LIFE-GUARD Dankzij vrijwilligers die cursus volgden zijn er nu genoeg maandag 5 juli 2010 TERNEUZEN Het kruispunt Finlandweg-Rijks- - weg N61 wordt deze week gereno veerd. Het kruispunt krijgt een nieuwe laag asfalt en wordt iets verhoogd aangelegd in de vorm van een verkeersplateau. De weg wordt voorzien van nieuwe stre pen. Om het karwei te kunnen uit voeren, wordt het verkeer omge leid via de Haarmanweg en Fin landweg. Het verkeer richting Oost kade en Frankrijkweg wordt over een tijdelijke verkeersbaan geleid. TERNEUZEN De politie hield even na midder nacht in de nacht van vrijdag op za terdag een 33-jarige Terneuzenaar aan wegens geweldpleging. De man wordt ervan verdacht dat hij een 28-jarige plaatsgenoot heeft mishandeld. Bovendien heeft hij vernielingen aangericht aan de au to van de betrokkene. De oorzaak van de gebeurtenissen ligt in de re lationele sfeer. SAS VAN GENT De politie hield vrijdagavond laat een in haar woning in Sas van Gent een 45-jarige vrouw aan die in kennelijke staat van dronken schap was. De vrouw was met haar auto tegen een andere auto aangere den op het Fr. Hendriksplantsoen in haar woonplaats en was er ver volgens vandoor gegaan. De vrouw weigerde mee te werken aan een ademanalyse. Ze is na verhoor in vrijheid gesteld. Beide auto's heb ben lichte schade opgelopen. TERNEUZEN De Christenunie in Terneuzen stelt voor om de verlichting langs wegen, op parkeerplaatsen en in ge bouwen 's nachts te dimmen. Dat zou een extra besparende maatre gel kunnen zijn, naast het gebruik van energiezuinige en dimbare LED-verlichting. De fractie zegt re gelmatig klachten, te krijgen van in woners over overheersende verlich ting. „En vaak wordt daar ook de huidige economische situatie bij betrokken." IJZEN DIJKE Sinds zaterdag heeft muziekvereni ging 'Geduld Overwint' uit IJzendij- ke er tien nieuwe, gediplomeerde, muzikanten bij. Ze deden mee aan het a-examen HaFaBra van de KNMF af in Hulst en Clinge. Ze be haalden allemaal hun diploma. Er werd examen gedaan op de volgen de instrumenten: trompet, klari net, altsaxofoon, tenorsaxofoon, dwarsfluit en slagwerk. TERNEUZEN De reünie van het Schippersinter naat Juliana in Terneuzén trok za terdag ruim 400 belangstellenden. Het schippersinternaat begon 50 jaar geleden in de Iepenlaan en is inmiddels al jaren gevestigd in de Van Steenbergenlaan. Veel kinde ren van wie de ouders voeren, brachten hun jeugd door in het in ternaat. De bezoekers konden zater dag oude herinneringen ophalen met lotgenoten. De laatste reünie was 13 jaar geleden. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het waterschap wil de wateren in delen van Zeeuws-Vlaanderen beter toegan kelijk maken voor glasaal, door bij gemalen en stuwen vispassages aan te leggen. In de periode tot 2015 worden één gemaal (waar schijnlijk gemaal Nieuwesluis) en een aantal stuwen passeerbaar ge maakt. Het dagelijks bestuur laat dat we ten naar aanleiding van vragen door Giel van Boom (Waterschaps partij Zeeuws-Vlaanderen). Die luidde de noodklok over de paling stand in de Voorste- en Achterste Kreek bij Hoek. Onderzoek wijst De dag dat de elf-jarige Sanne uit Terneuzen haar spreekbeurt moest houden, kwam steeds dichterbij. Ze had al besloten om hem over vulka nen te doen. Ze wilde goed beslagen ten ijs komen, dus toog ze naar de bi bliotheek vooreen aantal boeken met achtergrondinformatie. In een van die boeken las ze dat op 8 mei 1902 (Hemelvaartsdag) op het Cardibische Eiland Martinique een vulkaan uitbarstte, waarbij 29.000 mensen om het leven kwamen. On der de indruk vroeg ze haar vader waar Hemelvaartsdag precies voor staat. Vader legde uit dat dit de dag is dat Jezus opging naar de Hemel. Direct daarop kwam haar nuchtere reactie: „Dan reisde hij die dag ten minste niet alleen". door Eugène Verstraeten De thermometer wijst een aangename tempe ratuur van een graadje of vijfentwintig aan. Vanaf zijn stoel bij de duikplank langs het diepe bassin van het zwembad in Koewacht houdt gele genheidsbadmeester Boudewijn Rietjens de zwemmers in de gaten die verkoeling komen zoeken. Pet je op tegen de zon, zonnebril op de neus, ogenschijnlijk relaxed. Er zijn slechtere baantjes te beden ken. Maar schijn bedriegt. „Het lijkt mooi, maar ik zit net een paar minuten", zegt Boudewijn. Want als badmeester moet je ook het chloorgehalte meten, rommel op ruimen, toiletten schoonmaken, kortom alle karweitjes die zich aan dienen in en om het zwembad. Boudewijn Rietjes is een van de mensen die zich afgelopen winter aanmeldden voor de cursus li fe-guard, onder leiding van Patrick Sutin. De zeventien geslaagden fungeren als oproepkrachten om toezicht te houden in de vijf bui tenzwembaden in de gemeente Terneuzen. Daarmee zit de ge meente voor het eerst sinds jaren in de riante positie dat er voldoen de life-guards beschikbaar zijn. Vo rig jaar nog konden de buitenba- uit dat er slechts een beperkt aan tal oude palingen van tien jaar en ouder zwemt. Jonge aal ontbreekt. Dat is volgens het dagelijks be stuur geen verrassing. Het gebied is voor paling alleen bereikbaar via het gemaal Lovenpolder, maar dit is voor glasaal, die van buiten naar binnen wil, niet te passeren. De verbinding tussen de Braakman en de Westerschelde is volgens het waterschap geen probleem, omdat hier nog geloosd wordt via zogehe ten suatiesluizen. „Deze zijn uitste kend passeerbaar. Vanuit de pol ders wordt relatief zoet water afge voerd richting Westerschelde. De ze lokstroom is voldoende om de intrek van glasaal te stimuleren." Tip? redactie@pzc.nl Badmeester Boudewijn Rietjens: „Ik heb me aangemeld voor de opleiding life-guard omdat ik het vooral voor de cadzand - Cadzand heeft er een pronkstuk bij. In de Mariastraat werd zaterdag door leden van de dorpsraad en de eigenaar van de voormalige smidse, Herman van Liere, een travalje geplaatst. Het dorp had tot begin jaren zestig van de vorige eeuw op die plek een tra valje, ook wel hoefstal genoemd, voor het beslaan van de paarden. Het bouwwerk is gemaakt door leerlingen van de Bouw Opleiding Zeeland naar de originele tekening van de familie Luteyn uit Sasput. Volgens Jan Voerman, voorzitter van de dorpsraad, heeft met de plaatsing van de travalje het agrari sche ringdorp meer karakter gekre gen. De officiële opening is op 17 juli met feestelijke activiteiten en het beslaan van paarden. Met behulp van een hoogwerker werd de travalje in Cadzand zaterdag op zijn plaats gezet. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42